3-LATKI
KOCHANE PRZEDSZKOLAKI ! WITAMY WAS BARDZO SERDECZNIE
Witajcie drodzy rodzice i dzieci !
Posłuchajcie opowiadania A. Sójki „Niespodzianka biedronki.”
Na jednym skraju łąki stał ul. Mieszkały w nim pszczoły. Na drugim skraju łąki było mrowisko. Mieszkały w nim mrówki. A na łące pod kwiatkiem żyła biedronka. Pszczoły przez cały dzień zbierały nektar z kwiatków, mrówki pracowicie budowały swoje mrowiska, a biedronka wygrzewała się w promieniach słońca.
- Dlaczego nic nie robisz, biedronko? Powinnaś zbierać nektar – nektar - mówiły pszczoły.
-Przestań leniuchować. Buduj z nami mrowisko. Nie można cały dzień drzemać pod kwiatkiem – pouczały mrówki.
Biedronka zaś siedziała pod listkiem i myślała .... Myślała tak długo, aż wymyśliła niespodziankę dla pszczół i mrówek.
Poleciała najpierw do motyla.- Motylu, motylu, pomożesz mi? – zapytała. Motyl obiecał pomóc. Następnie udała się do pasikonika – Pasikoniku, pomożesz mi? – zapytała. Pasikonik obiecał pomóc. Biedronka poprosiła także o pomoc pająka i ważki, a potem wszyscy zabrali się do pracy. W czasie gdy pszczoły zbierały nektar, a mrówki budowały, mrowisko, oni rozwieszali girlandy pod listami łopianu i dekorowali polankę kwiatami. Kiedy już wszystko było gotowe, biedronka poleciała zaprosić pszczoły i mrówki ... na wieli bal! Wieczorem mieszkańcy łąki wesoło się bawili. Pasikonik przygrywał im do tańca, ważki wesoło tańczyły, a pająk – przygotowywał dla wszystkich pyszne napoje.
- Niech żyje biedronka! – zawołały na koniec pszczoły i mrówki i odtąd nie namawiały jej już do zbierania nektaru albo budowania mrowiska.
Odpowiedzcie na pytania;
- Jakie owady występowały w utworze?
- Co robiły pszczoły, co robiły mrówki?
- Jak zachowywała się biedronka?
- Dlaczego biedronka chciała podziękować pszczołom i mrówkom?
Zapraszamy też do zgaduj-zgaduli obrazkowej
Narysujcie sami lub z pomocą np. biedronkę, żabkę, trawkę, czyli coś z łąki, każdy element na osobnej karteczce. Połóżcie prace na dywanie, stole, zamknijcie oczka a w tym czasie rodzic jedną karteczkę ukryje, waszym zadaniem będzie odgadnięcie czego brakuje? Możecie odwrócić role – czy Wasi rodzice też mają takie bystre oczka???
A dla chętnych i wytrwałych ruletka „Wiosna na łące”
https://wordwall.net/pl/resource/1596726/wiosna-na-łące
A może zabawa „Prawda czy fałsz Kto mieszka na łące?” świetna zabawa dla całej Rodzinki https://wordwall.net/pl/resource/1873182/kto-mieszka-na-łące
Życzmy Wam wspaniałej zabawy !
A „Mały MIŚ w świecie Wielkiej literatury” jak co dzień zaprasza zmisiowaną piosenką do WSPÓLNEGO CZYTANIAJ https://www.youtube.com/watch?v=TaYR4YBqkJI
4-LATKI
Kochane przedszkolaki! Wspaniale ogląda się Wasze prace. Wczoraj zachwycałyśmy się jaka piękna łąka Wam powstała, ile motyli nad nią fruwało.
Dzisiaj zapraszamy Was do oglądnięcia krótkiej bajeczki o pszczółce, która też uwielbia łąkę i kolorowe kwiaty. Sami zobaczcie:
https://www.youtube.com/watch?v=53dE4oz5efw
A kiedy już oglądniecie, to odpowiedzcie na pytania:
- dlaczego pszczółki zbierają nektar?
- dokąd zanoszą nektar?
- czy w ulu mieszka prawdziwa królowa?
- kto z Was lubi miód?
Jeżeli też lubicie miód, to pochwalcie się tym w komentarzu np. zjadając kanapkę z miodem lub pijąc herbatę z miodem, a może upieczecie ciasteczka miodowe lub narysujcie kredkami pracowitą pszczółkę.
5-LATKI
Dzień dobry !!!
Kochani poznaliście już świat owadów- mieszkańców łąki, kwiatów i roślin. Dzisiaj poznacie jak nowa roślinka budzi się do życia i rośnie, jak o nią zadbać i co zrobić aby wyrosła jak najpiękniejsza? https://www.youtube.com/watch?v=yc1GUu3I1OU
https://www.youtube.com/watch?v=JGNkJp3hqmA
Każdy z Was na pewno ma w domu, w ogródku, na działce swój ulubiony kwiat, swoją ulubioną roślinkę. Każdy z Was na pewno nie raz miał okazję być ogrodnikiem i zasadził oraz pielęgnował swoją roślinę? Jeżeli nie to teraz jest wspaniała okazja, poproście rodziców aby Wam pomogli, może Wam pomóc również ten wierszyk:
„Ogrodnik jak czarodziej"
Pewien ogrodnik o którym dziś mowa będzie,
stworzył ogródek, a w nim skarby wszędzie.
Ogrodnik codziennie sadzi, sieje i podlewa,
a także czaruje i świat w piękny zmienia.
Ogrodnik z magią ma dużo wspólnego,
bo z małego nasionka urośnie coś całkiem dużego.
Bo jak wytłumaczyć to zjawisko mamy,
według mnie to są właśnie czary.
Z uczuciem plewi, uprawia, hoduje
co duże zbiory mu zawsze gwarantuje.
Taczki, motyki, grabi i sekatora
używa codziennie do uprawy pola.
Gdy na stole owoców, warzyw stoi pełna taca,
pomyśl wtedy o ogrodniku, bo to jego ciężka praca.
Piękne i kolorowe kwiaty to też jego sprawka,
i dzięki niemu każda kobieta można dostać bratka.
A jeśli czarować chcesz i Ty
Zasadź z nami roślinkę w mig.
6-LATKI
Witajcie starszaki!
Dziś zapraszamy Was do wysłuchania opowiadania Pani Małgorzaty Strękowskiej – Zaremby pt: „ Zabawa w chowanego”. Następnie spróbujcie odpowiedzieć na pytania dotyczące tekstu. Jeśli już poznasz wszystkich bohaterów to dowiesz się co to jest BARWA OCHRONNA. Patyczaki , pająki , odorek zieleniak, ropucha stosują tę metodę aby bronić się przed niebezpieczeństwem! Wiedziałeś o tym? Następnie dowiesz się po co nam owady! Czy tylko po to aby nam dokuczały?
Zapraszamy do świata ciekawostek o łące i ich mieszkańcach.
https://drive.google.com/file/d/1vm2o5LlS5qtEpJ-VKb_i3HbcO9eM7XWN/view
Przygotowanie do nauki pisania i czytania:
Literowy świat