• Grupa I "Jabłuszka"

     •  KWIECIEŃ/MAJ

      W kwietniu w przedszkolu zapanował świąteczny nastrój. Dzieci poznawały symbole i zwyczaje  związane ze świętami oraz uczestniczyły w tworzeniu kącika wielkanocnego. Temat przedświąteczny był wspaniałą bazą do wszelkiego rodzaju zabaw ruchowych oraz plastycznych sprzyjających rozwojowi sprawności ruchowej jak i manualnej maluchów.  W kolejnym tygodniu nasze Jabłuszka zamieniły się w małych ekologów i poznawały sposoby dbania o przyrodę, planetę ziemię. Poznały nowe słowo ekolog oraz segregacja. Zrozumiały iż obcowanie z naturą uwrażliwia nas na jej piękno, a szanowanie jej i dbanie o nią pozwala nam korzystać z jej uroków, wyciszając i uspokajając nas. Przyroda uczy nas też cierpliwości, wytrwałości i obowiązkowości. W ostatnim tygodniu pojęcia kraj czy ojczyzna to dla przedszkolaków – maluszków słowa abstrakcyjne.  W ich wyjaśnieniu pomogło nam to co dziecku najbliższe i znajome – rodzina, dom, ulica czy miejscowość. Symbole narodowe, tradycje i święta łączą obecne pokolenia z przyszłymi, kształtują poczucie przynależności do określonej grupy ludzi o wspólnej kulturze, mówiących tym samym językiem.

      W pierwszym tygodniu maja bohaterami byli krowy, konie, owce i inne zwierzęta z wiejskiego podwórka. Jabłuszka poznawały nazwy zwierząt,  ich odgłosy oraz upodobania żywieniowe. Dzieci bardzo lubią głaskać, oglądać i naśladować zwierzęta Dlatego każdy możliwy kontakt na żywo ze zwierzątkiem daje wiele radości i uśmiechu na twarzy. Wiosna w pełni rozkwita swoim pięknem ! Kwitnące wiśnie, jabłonie cieszą oczy swoim urokiem. W minionym tygodniu maluszki obserwowały przyrodę i starały się znaleźć jak najwięcej zmian, które zachodzą w niej na wiosnę. Oprócz zmieniającej się przyrody dzieci poznały mieszkańców łąki, takich jak: pszczoły, biedronki, żabki, świerszcze, muchy i komary oraz dowiedziały się jakie oddają odgłosy. Czy jest ktoś bliższy dziecku niż mama ? To ona ma ogromny wpływ na swoją pociechę, opiekuje się nią, uczy samodzielności, zaradności, rozwiązywania problemów, jest pocieszycielką, towarzyszem zabaw… Bez wątpienia jest najbliższą i najważniejszą osobą w życiu dziecka i właśnie im poświęciliśmy ostatni tydzień. Maluszki uczyły się w jaki sposób można na co dzień pomagać mamie o okazywać jej uczucia. A z okazji święta mamy przygotowaliśmy pierwszą prezentację artystyczną oraz niespodziankę – prezent. Nie zabrakło wzruszeń oraz dumy. Uścisków i całusków też nie żałowano. Jeszcze raz wszystkiego najlepszego kochana mamo.

      MARZEC

      W pierwszym tygodniu marca dzieci miały okazję poznać zawód kucharki, kucharza. Zapoznały się z narzędziami pracy oraz miały możliwość poznać nasze panie kucharki z przedszkola,  które przegotowują pyszne posiłki. Mogliśmy poznać  ulubione dania  i przygotować nakrycie stołu tak aby każdy mógł poczuć się jak w prawdziwej restauracji. Nie zabrakło wspólnego wesołego gotowania przy muzyce oraz w czasie zabawach ruchowych i pracach plastycznych.  W następnym tygodniu Jabłuszka przeniosły się do salonu fryzjerskiego. Przez cały tydzień dzieci zapoznawały się z narzędziami pracy fryzjera, nazwami fryzur, akcesoriami do tworzenia fryzur. Miały także okazję dzielić się własnymi doświadczeniami. W kolejnym tygodniu przedszkolaki obserwowały charakterystyczne dla przedwiośnia zjawiska atmosferyczne, poznały nazwy tych zjawisk oraz zapoznały się z popularnym polskim przysłowiem „W marcu jak w garncu” .Po śniegu pozostaje już tylko wspomnienie. Przyroda pomału budzi się z zimowego snu. W ogródkach zaczynają pojawiać się pierwsze wiosenne kwiaty, a na drzewach – bazi i pączki. W minionym tygodniu bardziej przyjrzeliśmy się pierwszym wiosennym oznakom. Dzieci poznały porę roku wiosnę oraz jej charakterystyczne oznaki. Szczypiorek, pietruszka, koperek czy inne zioła urozmaicają smak potraw oraz korzystnie wpływają na funkcjonowanie organizmu. Niestety nasi milusińscy raczej niechętnie sięgają po tego typu zieleninę. W tym tygodniu dzieci zaprosiły wiosnę przez stworzenie zielonego ogródka. Dowiedziały się, czego potrzebują rośliny, aby rosnąć, jakie są etapy sadzenia roślin – w teorii i w praktyce – oraz  obserwowały kiełkujące rośliny i kwiaty.

      LUTY

      W lutym nasze Jabłuszka zapoznały się z tematem „ Ptaki zimą” oraz z sposobem ich dokarmiania. Poznały nazwy ptaków ( wróbel, sikorka, gołąb), ich wygląd, zwyczaje oraz preferencje, jeśli chodzi o rodzaj pokarmu. Przedszkolaki zostały wdrożone do odpowiedzialności za ptaki przylatujące do przedszkolnego karmnika przez codzienne dawanie im świeżego pokarmu. W kolejnym tygodniu dzieci poznawały „ Bajkowych bohaterów w Świecie bajek ” i odbył się wymarzony, upragniony bal karnawałowy. Nasze maluchy poznały najsłynniejsze bajki ( „ Czerwony kapturek”, „ Trzy Świnki”, „ Brzydkie kaczątko”), wykazały się dużym zainteresowaniem czytelniczym i bardzo chętnie słuchały czytanych bajek jak i aktywnie uczestniczyły w rozmowach na temat ich treści. Każdy                z nas doskonale wie ja piękny i edukacyjny wpływ ma książka na rozwój dziecka, dlatego też codziennie w naszej grupie jest czytana bajeczka. No i oczywiście nie zabrakło emocji             i wrażeń związanym z balem karnawałowym. Stroje naszych milusińskich okazały się bajecznie piękne, kolorowe i fantazyjne. Ten dzień wśród zabaw, piosenek, tańców                   i konkursów, na długo pozostanie w pamięci naszych Jabłuszek. Do zobaczenia w marcu : )

      STYCZEŃ

        W grupie jabłuszek w pierwszym tygodniu stycznia zawitał ponownie „ Świat kolorów” - kolor niebieski, nasi milusińscy jak zawsze przygotowali się fantastycznie, nie zabrakło chęci do dekoracji sali oczywiście na niebiesko, wesołego nastroju oraz wyśmienitej zabawy. Maluszki dzięki zaangażowaniu rodziców przyszły w wybrany dzień ubrane całe na niebiesko utrwalając tym samym poznany kolor, poznały wiele zabawnych „ niebieskich” piosenek oraz wierszyków. Największą radością była zabawa ruchowo - muzyczna z wykorzystaniem chusty animacyjnej, materiału niebieskiego oraz wielu pomocy dydaktycznych. Nasze jabłuszka będą już od teraz wiedziały że nie tylko niebo może być niebieskie. Odbył się także „ Koncert kolęd i pastorałek” w którym nasze maluszki aktywnie uczestniczyły prezentując swoją kolędę pięknie ją śpiewając. W drugim tygodniu poznaliśmy porę roku zimę oraz wszystkie cechy charakterystyczne z nią związane, dzieci poznały wiele atrakcyjnych zabaw zimowych takich jak: jazda na łyżwach, nartach, sankach itp., zapoznały się również z zasadami bezpieczeństwa w trakcie wykonywania zabaw. Pogoda rozpieściła nas możliwością obserwowania opadów śniegu, tego jak pani zima oszroniła cały krajobraz mrozem oraz okazją do eksperymentowania ze śniegiem.  Hu ,hu ha zima nie jest taka zła. W kolejnym tygodniu poznawaliśmy nasze Babcie i naszych Dziadków. Dużo o nich rozmawialiśmy i poznawaliśmy jak ogromne mają oni znaczenie w życiu każdego dziecka i jak dużo im zawdzięczamy. Poznaliśmy również trudne słowo – jakim jest szacunek. Wzmocniliśmy naszą więź poprzez prezentację artystyczno-multimedialną, wykonując taniec, piosenkę i wierszyk na dla naszych kochanych dziadków, a na pamiątkę naszej miłości wykonaliśmy serduszko odbite z naszych rączek. Jeszcze raz 100 lat droga Babciu i drogi Dziadziu. Niestety w ostatnim tygodniu nasze plany związane z balem karnawałowym uległy zmianie, ale na pewno nic straconego. Jabłuszka będą miały jeszcze okazję zaprezentować się             w pięknych kolorowych strojach karnawałowych już niedługo.  A zatem do zobaczenia :)

      GRUDZIEŃ

      Przyszedł grudzień, a z nim temat Świętego Mikołaja, na którego dzieci bardzo długo czekały.  W oczekiwaniu na mikołajki nasze jabłuszka przygotowały prace plastyczne, uczyły się piosenki o Mikołaju, gry na instrumentach, rozmawiały o prezentach i odliczały dni do Jego przyjścia,  a kiedy nadszedł już ten wymarzony dzień emocjom szczęścia i radości nie było końca. W drugim tygodniu poznawaliśmy co to są emocje oraz omawialiśmy nasze małe osiągnięcia czyli „ Coraz więcej umiem”. Maluszki chcąc być niezależne, często domagają się wykonania określonej czynności samemu. Zadaniem dorosłych jest wspieranie dziecka w rozwoju. Istnieją cztery kroki w nauce samodzielności dziecka: nie śpiesz się , nie wyręczaj we wszystkim, daj prawo do decyzji   ( np. wybór między dwiema parami spodni ), jedna strategia dorosłych. Praca nad tą kwestią bywa trudna i żmudna, ale efektem, oprócz osiągniętej samodzielności, jest lepsza samoocena dziecka, poczucie własnej wartości. Nasze jabłuszka uczą się codziennie samodyscypliny, współpracy i samodzielności oraz kulturalnego zachowywania się przy stole, a efekty widoczne są coraz bardziej. W ostatnich tygodniach, kiedy to Święta Bożego Narodzenia zaglądały już przez okno – bardzo istotną kwestią było zaznajamianie dzieci z tradycją i obyczajami nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. Nasi milusińscy przygotowywały się do świąt, tworząc upominki dla rodziców, prezentację multimedialną, ubierając choinkę i ucząc się kolęd. Wszystkie te czynności sprawiły,  że w przedszkolu zapanowała iście świąteczna atmosfera.

      LISTOPAD

      W pierwszym tygodniu rozmawialiśmy o zwierzętach domowych, czyli o swoich ulubieńcach dzieci dowiedziały się, jak należy dbać o swoich pupili oraz jak ważny jest odpowiedni stosunek do zwierząt oraz odpowiednie zachowanie w czasie zagrożenia. W kolejnym tygodniu tematyka była związana z naszą Ojczyzną Polską      i symbolami narodowymi,  dzieci bardzo chętnie i z zaciekawieniem poznawały symbole narodowe oraz słuchały ciekawostek o swoim kraju. Bardzo dzielnie kibicowały również naszym laureatom konkursu " Polska w wierszu i piosence". Z okazji Dnia Niepodległości zaśpiewaliśmy punktualnie hymn Polski o godzinie 11.11. Dzieci poznały także zwierzęta leśne oraz ich przygotowania do zimy, szczególnym bohaterem był: jeż, wiewiórka i niedźwiedź. Z dużym zaciekawieniem obserwowały dzięki pomocom dydaktycznym oraz multimedialnym jak wygląda proces przygotowania zwierząt do zimy, wygląd zwierząt, miejsce ich zamieszkania oraz ciekawostki o lesie i ich mieszkańcach. W tym miesiącu rozpoczęła się realizacja programu " Świat kolorów" i naszym kolorem był kolor czerwony, tego dnia jabłuszka ubrane były w kolorze czerwonym i cała nasza sala została udekorowana w tym kolorze, nasze pociechy na pewno bardzo dobrze będą już teraz wiedziały jak wygląda kolor czerwony.  Uczciliśmy urodziny Misia 25 listopada - Ogólnopolski Dzień Pluszowego Misia, życząc mu dużo zdrowia      i radości. Poznaliśmy wiele nowych zabaw,  wierszy i piosenek intensywnie braliśmy udział w ćwiczeniach korektywnych, aby wzmocnić nasze zdrowie i kondycję oraz namalowaliśmy wielkie czerwone serduszko, które na dobre zagościło w naszej sali. Nie zabrakło również emocji związanych ze specjalnym gościem - Świętym Mikołajem, na którego wszystkie dzieci bardzo czekały, nasze jabłuszka przywitały Św. Mikołaja wierszem i instrumentacją do piosenki, radość, ekscytacja i uśmiech towarzyszył dzieciom przez cały ten dzień. 

      PAŹDZIERNIK

      W pierwszym tygodniu dzieci dowiedziały się, jak ważne jest spożywanie owoców. Są one źródłem wielu witamin i składników, poprzez promowanie zjadania owoców kształtuje się nawyk zdrowego żywienia i na pewno zaprocentuje w przyszłości. W kolejnym tygodniu tematyka również była związana ze zdrowym żywieniem. Warzywa, podobnie jak owoce dostarczają wielu witamin. Dzieci utrwalały nazwy warzyw, liczyły je, dzieliły ze względu na różne cechy, np. kształt czy kolor. Dzielnie wykonywały prace plastyczne z różnych materiałów: farba, plastelina, kolorowy papier. Odbyła się również bardzo szczególna uroczystość „Pasowanie na przedszkolaka”, w tym dniu nasze Jabłuszka były bardzo eleganckie i cierpliwie czekały na pasowanie przez panią dyrektor Małgorzatę Trojnar, wykonały prezentację artystyczną i złożyły uroczystą przysięgę stając się tym samym przedszkolakami. Utrwalaliśmy nawyki higieniczne, dużo rozmawialiśmy o tym jak być zdrowym. Ustaliliśmy „Kodeks Grupowy”, którego będziemy przestrzegać. Nie zabrakło również spacerów na świeżym powietrzu, gdzie podziwialiśmy piękno otaczającej nas przyrody i jej zmian związanych z nadejściem jesieni. Zbieraliśmy liście, kasztany, szyszki itp., nasze skarby mogliśmy zatrzymać i umieścić w kąciku przyrody na sali, który sprawia nam wiele radości i przypomina nam o „ Darach Pani Jesieni”. Nasze Jabłuszka coraz lepiej radzą sobie w przedszkolu są coraz bardziej samodzielne i coraz chętniej biorą udział w różnych zabawach i uroczystościach. Tak trzymać :)

      WRZESIEŃ

      Pierwszy tydzień w nowym miejscu dla nikogo nie jest łatwy: ani dla dużego, ani dla małego człowieka. Strach, niepewność, obcość, nieśmiałość towarzyszą każdemu w takich sytuacjach. Nowe otoczenie, nowe twarze, nowe zasady – to wiele nowości naraz. Dlatego w pierwszym tygodniu najważniejsze było stworzenie jak najlepszej atmosfery, poczucia bezpieczeństwa i zaufania, aby nasze maluszki mogły się zaaklimatyzować w nowym otoczeniu. Zapoznawaliśmy się ze swoją salą, z otoczeniem, zasadami oraz regulaminem. Zabawa w przedszkolu jest podstawową formą zapoznawania dzieci z nowymi informacjami, dlatego dużo bawiliśmy się w kole, na dywanie czy przy stoliku, poznawaliśmy nowe zabawki, układanki itp. Śpiewaliśmy, tańczyliśmy, poznawaliśmy nowe piosenki, wierszyki, rymowanki. Była to również świetna okazja , by jabłuszka utrwalały i systematyzowały zdobytą wiedzę o świecie oraz o otoczeniu. Poznaliśmy:  zasady bezpieczeństwa na drodze, znaczenie sygnalizatora świetlnego, kilka znaków drogowych, wiemy kim jest pan policjant i uczestniczyliśmy w ewakuacji  z udziałem Straży Pożarnej z Jarosławia.     W ostatnim tygodniu przyszła do nas pani Jesień wraz ze swoimi darami, które na dobre zagościły w naszym kąciku przyrody, mieliśmy również okazję do świętowania z okazji Dnia Przedszkolaka oraz Dnia Chłopaka, było dużo wrażeń i emocji, kolejne przed nami już  w październiku.

     • Grupa II "Cytrynki"

     • KWIECIEŃ/MAJ

      Kwiecień i maj upłynęły w grupie „Cytrynek” obfitując w wiele wydarzeń i atrakcji. Nasze panie, wprowadziły nas w obowiązki dyżurnych podczas posiłków. To bardzo odpowiedzialne zadanie, bo oprócz sztućców dla każdego dyżurni musieli dopilnować, aby na każdym stoliku znalazły się serwetki i kubeczek na śmieci. Każdy chce być dyżurnym. W kwietniu nasze Panie przybliżyły nam zwyczaje i tradycje związane ze świętami Wielkanocnymi. Już wszyscy wiemy co ma się znaleźć w koszyczku wielkanocnym. Po świętach przyszedł czas na tworzenie "Zielonego ogródka" w naszej sali. Zasadziliśmy cebulki i z niecierpliwością czekaliśmy na pierwsze szczypiorki 🙂W maju - jak przystało na małych patriotów wybraliśmy się całym przedszkolem, z flagami w rękach pod Urząd Miasta, gdzie wraz ze starszymi kolegami ze szkoły odśpiewaliśmy hymn narodowy. Ze względu na piękną pogodę dużo czasu spędzamy teraz na podwórku, często towarzyszy nam przy tym muzyka w rytm, której chętnie tańczymy. To czas zabaw w piaskownicy, gry w piłkę nożną i wielu innych zabaw. Po raz pierwszy byliśmy na wycieczce – i to autokarem. Było super! Mieliśmy okazję sami karmić zwierzęta, tj. kucyki, świnki morskie, kozy itd. Największą jednak atrakcją była przejażdżka bryczką – przez rzekę! Nie możemy doczekać się już kolejnej wycieczki.

      MARZEC

      Marzec grupa "Cytrynki" rozpoczęła muzycznie. dzieci miały okazję własnoręcznie stworzyć instrumenty przy pomocy plastikowych buteleczek po jogurtach napełnionych grochem i kaszą. To też doskonały czas do wnikliwemu przyjrzenia się pogodzie i zrozumieniu przysłowia "W marcu jak w garncu". Pomocne tu było własnoręczne wykonanie plakatu przedstawiającego "Kalendarz pór roku". Zastanawialiśmy się również nad tym co tzn. złość, smutek, radość - jak wyrażać i nazywać, a także jak radzić sobie z trudnymi emocjami. Doskonałym działaniem terapeutycznym było wymalowanie złości "Jak śmiesznie wygląda złość" - techniką kolorowych kleksów. Marzec to wreszcie upragnione nadejście wiosny, ciepłego słoneczka, codziennych obserwacji roślin znajdujących się w ogrodzie przedszkolnym. Pierwszy dzień wiosny uczciliśmy kolorowym korowodem z zielonymi gaikami uliczkami osiedla. Stworzyliśmy również na naszym przedszkolnym parapecie "Zielony ogródek" - samodzielnie sadząc cebulki. Tylko czekać jak pojawią się pierwsze szczypiorki 🙂

      LUTY

      Luty  w naszej grupie rozpoczęliśmy tematem „Powiedź, co słyszysz?”. Rozmawialiśmy na temat ciszy, jak budować ciszę, do czego potrzebna jest nam cisza. Jak bardzo szkodliwy jest hałas. Za oknem zimowa aura zachęcała nas do spacerów i rozmowie na temat zimowych sportów i zabaw. Dzieliliśmy się swoimi planami na ferie zimowe. W lutym swoje urodzinki obchodziła Hania. Każdego dnia doskonalimy swoje umiejętności w zakresie samodzielności, odpowiedzialności i współpracy wg. struktur Panu Daltońskiego.

       

      STYCZEŃ

      Nowy Rok zawitał wreszcie stary sobie poszedł.
       Co tam rośnie w mrozach stycznia?
       Dzień rośnie po trosze!
       Wróbelkowi serce rośnie, że wiosny doczeka,
       chociaż jeszcze droga do niej mroźna i daleka.
       Rosną w styczniu zaspy śniegu, że wóz w nich ugrzęźnie
       a na szybach rosną srebrne liście i gałęzie.
       Więc na inne pory roku, nie patrzy zazdrośnie
       mroźny styczeń: bo w nim także mnóstwo rzeczy rośnie!

      W pierwszych dniach stycznia przywitaliśmy Nowy Rok. Rozmawialiśmy o zegarach, które odmierzają czas, poznaliśmy różne zegary i te które znali nasi dziadkowie i te współczesne. Poznaliśmy nazwy 12 miesięcy , utrwaliliśmy pory roku i dni tygodnia. Ponieważ za oknem nasypało dużo śniegu, kolejny tydzień poświęciliśmy na rozważania „Co można robić zimą?”. Eksperymentowaliśmy ze śniegiem, uczyliśmy się wierszy i piosenek o w/w tematyce. Gdy tylko pogoda na to pozwala wychodzimy na kilkuminutowe spacery aby się hartować oraz cieszyć urokami zimy.  W miesiącu styczniu przygotowywaliśmy się do występu dla Babci       i Dziadka. Ćwiczyliśmy role, uczyliśmy się układu tanecznego a także graliśmy na instrumentach. Zwieńczeniem naszych starań było nagranie na którym wystąpiliśmy dla naszych kochanych dziadków. Przygotowywaliśmy też własnoręcznie wykonane upominki . Obchodziliśmy też urodzinki naszego kolegi Jakuba M. Jeszcze raz dużo zdrowia i wszelkiej pomyślności. Pod koniec miesiąca braliśmy udział w balu karnawałowym. Były piękne stroje , super zabawa i słodki poczęstunek. I tak minął styczeń a przed nami ferie i czas na zasłużony wypoczynek. Wszystkim naszym przedszkolakom życzymy udanego wypoczynku    i dużo śniegu.

      GRUDZIEŃ

      Grudzień to miesiąc, kiedy wszędzie unosi się zapach świąt. Ubieranie choinki, przystrajanie Sali w świąteczne dekoracje a także wizyta Św. Mikołaja, którego grupa Cytrynek wyczekiwała, skreślając, każdy dzień do jego przybycia. Z jeszcze większym zaangażowaniem dzieci śledziły kalendarz adwentowy, którego koniec zapowiadał narodziny Pana Jezusa. Zwieńczeniem przygotowań świątecznych, poznaniem zwyczajów i tradycji bożonarodzeniowych jakie dzieci poznawały był wspólny wigilijny obiad w naszej przedszkolnej rodzinie. Wraz z ostatnim miesiącem Lilianna, Zosia, Ola, Iga i Karol skończyli 4 latka – jeszcze raz wszystkiego najlepszego i dużo, dużo zdrowia. W każdym miesiącu pamiętamy o kilkuminutowych spacerach w trosce o zdrowie naszych najmłodszych. Korzystając z każdej okazji ćwiczymy też samodzielność (ubieranie i rozbieranie w szatni) oraz uczymy się współpracy podczas zabaw, które z każdym dniem są coraz bardziej ciekawsze i tematyczne.

      LISTOPAD

      Listopad w grupie „Cytrynek” był bogaty w wydarzenia. Począwszy od odwiedzenia pobliskiego cmentarza i znajdującego się na nim Grobu Nieznanego Żołnierza w ramach akcji # Szkoła Pamięta. Dzieci z naszej grupy wzięły udział w konkursie „Polska w wierszu i piosence” w którym odważyli się wziąć udział Ola, Ignacy, Mikołaj, Oliwier i Błażej – brawo dla was jeszcze raz za odwagę i piękne prezentowanie naszej grupy. Bliżej też poznaliśmy naszą małą ojczyznę – Radymno, wiemy już jaki ma herb, jaka rzeka płynie przez nasze miasto, a także znamy najważniejsze miejsca w naszej miejscowości. W listopadzie 4-lata skończyli nasi grupowi koledzy – Julcia i Marcin. Wspólnie świętowaliśmy z solenizantami poprzez składanie życzeń i odśpiewanie „sto lat” – jeszcze raz życzymy wam kochani dużo, dużo zdrowia i uśmiechu na co dzień J Swoje urodziny obchodził w tym miesiącu również Pluszowy Miś – ukochany przez nas wszystkich, o nim też nie zapomnieliśmy. Nieodłącznym punktem każdego naszego dnia są spacery, nie zabrakło ich także w tym miesiącu. Nie ma jak spacerek przed obiadem – nic tak nie wzmaga apetytu i nie służy zdrowiu jak codzienny 15 min spacer.

       

      PAŹDZIERNIK

        Kolejny miesiąc w grupie „Cytrynek” bogaty był w różne wydarzenia. Pierwszym ważnym wydarzeniem było Pasowanie na Przedszkolaka, tych dzieci, które pierwszy raz przekroczyły próg przedszkola. Świętowaliśmy również z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Przywitaliśmy JESIEŃ zachwycając się jej barwami. Już wiemy jakie liście mają jesienne drzewa, jak możemy pomóc zwierzętom przygotować się na zimowy spoczynek. Poznaliśmy wiersze i piosenki  o w/w tematyce. Nie zabrakło spacerów  i tych bliskich po osiedlu gdzie do koszyczków zbieraliśmy dary przyrody, które później wykorzystywaliśmy do prac plastycznych oraz do kącika przyrody. Były i te dalekie min. na cmentarz w ramach akcji zorganizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej „Szkoła Pamięta”. Zapaliliśmy znicze na grobach żołnierzy , którzy walczyli za wolną Polskę. Zawędrowaliśmy również  na piękny odremontowany dworzec w Radymnie. Zwiedziliśmy znajdująca się tam wypożyczalnię książek oraz obejrzeliśmy wystawę o Janie Pawle II.  Machaliśmy przejeżdżającym pociągom. Codziennie bawimy się też na naszym przedszkolnym podwórku , cieszymy się z pięknej jesieni i sprzyjającej pogody. W tym miesiącu  rozpoczęliśmy przygodę z nożyczkami. Poznaliśmy sposób prawidłowego trzymania nożyczek i ćwiczymy umiejętność  cięcia. Tak prosta na pozór czynność dla 3 i 4 latków to często  jak  droga przez wyboje i przeszkody.  Rozpoczęliśmy również cykl spotkań  z książką „Poznajemy zawody”. W tym miesiącu poznaliśmy zawód Policjanta. Odbyły się również zaległe urodziny Stasia i Antosia.

      WRZESIEŃ

      W nowym roku szkolnym do grupy Cytrynek dołączyły nowe dzieci. Od pierwszych dni otoczyliśmy nowych przedszkolaków opieką i staraliśmy się aby poczuły się dobrze jak w domu. W pierwszym tygodniu poznawaliśmy zasady i regulamin przedszkolaka, rozpoznawaliśmy nasze znaczki, miejsca w szatni i przy stoliku. Cieszyliśmy się ze wspólnej zabawy zarówno w naszej sali jak i na podwórku. Kolejne tygodnie września poświęcone były na poznanie i przywitanie jesieni, poznanie zasad bezpiecznego poruszania się po ulicy, jezdni, poznaliśmy sygnalizator świetlny i kilka znaków drogowych. Braliśmy udział w próbnej ewakuacji przedszkola. Nauczyliśmy takich piosenek jak: przedszkole drugi dom, kolorowe listki, policjant. Recytujemy wiersze: pora do przedszkola, idzie jesień, światła. Znamy wiele rymowanek i przerywników. Już za nami pierwsze urodzinki. Jedne nie odbyły się z powodu nieobecności naszego kolegi ale na pewno wszystko nadrobimy. Każdego dnia staramy się być samodzielni, odpowiedzialni ponieważ już kolejny rok bierzemy udział w innowacji Planu Daltońskiego. Przygotowujemy się też do nauki czytania dzięki innowacji pt: Zabawa w  czytanie wg. Jagody Cieszyńskiej”. Miłym akcentem był Dzień Chłopaka w ostatni dzień września. Wszystkie dziewczynki odśpiewały sto lat swoim kolegom i złożyły im najserdeczniejsze życzenia. Taki właśnie był wrzesień.

     • Grupa III "Poziomki"

     • KWIECIEŃ/MAJ

      ,,Książki czytać każdy chce, bo kto czyta dużo wie”   23 kwietnia w naszej grupie Obchodziliśmy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Jest to święto wszystkich czytelników i ludzi związanych z książką i pisaniem. Podczas zajęć dzieci w poszczególnych grupach dowiedziały się jak powstaje książka, jaką drogę musi pokonać do momentu wydania , jaka jest jej budowa . Odbyły się też pogadanki odnośnie czytelnictwa, korzyści płynących z czytania ,zabawy, prezentacje , ale głównym celem było promowanie książek i czytelnictwa , które jest źródłem wartości i wiedzy. Dzieci dowiedziały się gdzie książkę można kupić , a gdzie wypożyczyć. Przedszkolaki wykonały również piękne zakładki , projektowały własną książkę. Wszystkie działania zachęcały dzieci do częstego obcowania z książką, odwiedzania przedszkolnej dziecięcej biblioteczki i grupowego kącika książki.  ,,Nie trzeba wielkich mieć bibliotek , by przyjacielem książki zostać”.  „Książki radość dają tym, co je czytają”

      W maju „Poziomki” przeniosły się na majową łąkę. To był bardzo radosny i intensywny czas. Dzieci poznały mieszkańców łąki oraz rośliny na niej rosnące. Zapoznały się z rozwojem motyla i biedronki. Dowiedziały się kto jest bardzo pracowitym owadem. I razem z „detektywami Wilkiem i Łasicą badały sprawę „Zniszczonego mrowiska”. Były zabawy ruchowe z chustą animacyjną i opowieści ruchowe do opowiadań o poznanych owadach. Stworzyły również grupową pracę plastyczną „Majowa łąka”. A podczas wypraw „małego badacza” na naszą „przedszkolną łąkę” miały możliwość obserwowania i obcowania z naturą.

      MARZEC

      „W marcu jak w garncu” tym przysłowiem grupa „Poziomki” powitała miesiąc marzec. Dzieci interpretowały znane przysłowie w zabawach ruchowych, muzycznych, plastycznych, słownych wspaniale się przy tym bawiąc. Przedszkolaki zapoznały się z nazwami zjawisk atmosferycznych takimi jak: deszcz, wiatr, słońce, śnieg czy chmury, a podczas spacerów „małego badacza” prowadziły obserwacje zmiennej i kapryśnej marcowej pogody. Z wielkim zaangażowaniem „gotowały marcową zupę”, która udała się znakomicie. 21 marca dzieci uroczyście powitały wiosnę . Podczas uroczystości miały okazję wykazać się znajomością i wiedzą o nadchodzącej porze roku, rozwiązywały zagadki i wykonywały zadania dotyczące wiosny. Witały wiosnę piosenką, a także bawiły się, tańcząc przy wesołej muzyce. Po wspólnych tańcach, dzieci ze wszystkich grup wyruszyły zielonym pochodem z samodzielnie przygotowanymi gaikami na  pierwszy wiosenny spacer. W ten sposób wszystkie dzieci chciały wyrazić swoją radość z przyjścia nowej pory roku. Głośnymi okrzykami i wesołą zabawą przedszkolaki pożegnały zimę i powitały długo oczekiwaną wiosnę. Mamy nadzieję, że zima już na dobre odejdzie, a wiosenne słońce pomoże Wiośnie obudzić przyrodę z zimowego snu. 22 marca nasz grupa obchodziła Światowy Dzień Wody. Dzieci poznawały wszystkie tajemnice tej niezwykłej, życiodajnej substancji. Bo przecież każdy wie, że bez wody na naszej planecie nie mogliby żyć ludzie a także zwierzęta i rośliny. Dzieci uczestniczyły w super zabawach z „wodą w tle. Najwięcej frajdy sprawiły im ćwiczenia oddechowe: Burza w szklance wody, gdzie trzeba było wprawić wodę w ruch za pomocą słomek poprzez puszczanie bąbelków. Było także doświadczenie „czy rośliny pija wodę?” Wszystkie przedszkolaki już wiedzą, że woda jest niezbędnym źródłem życia i należy o nią dbać, a więc nie marnujmy WODY!.

      LUTY

      Hej! To my Poziomki! Jesteśmy ciekawi świata, interesujemy się wszystkim, co nas otacza.   A podczas zajęć poznajemy mnóstwo nowych i ciekawych rzeczy. w lutym w naszej grupie szukaliśmy na globusie miejsc, gdzie zima trwa niemal cały przez rok. poznaliśmy warunki w jakich żyją Inuici i jak się ubierają, aby zabezpieczyć się przed zimnem. Już wiemy jakie zwierzęta zamieszkują te tereny i dlaczego ich futro jest białe. temat był tak inspirujący, że powstało wiele ciekawych prac plastycznych, stworzyliśmy także "burzę śnieżną" jednocześnie ćwicząc nasz aparat oddechowy. Z ogromnym zainteresowaniem słuchaliśmy przygód "Małego pingwina Pik-Poka" z książeczki Adama Bahdaja. wysłuchane opowiadania ilustrowaliśmy i dzięki temu każdy stworzył własna książeczkę o przygodach "Pingwinka Podróżnika"

      STYCZEŃ

      „Jaka jest zima?” Tegoroczna zima płata nam figle, raz jest ciepło, a raz zimo. W tym roku dzieci bardzo długo oczekiwały śniegu, który bardzo uwielbiają. Dlatego korzystając z uroków zimy „Poziomki” zgłębiały tajniki wody, śniegu oraz lodu. Dzieci obserwowały oraz samodzielnie wykonywały doświadczenia i eksperymenty, które pozwoliły im na poznanie stanów skupienia wody i ich właściwości. Miały okazję poznać kształty płatków śniegu, znalazły odpowiedzi na pytania jaki jest lód, kiedy się topi, czy pachnie, poznały działanie termometru. Nasze badania z „topniejącą kostką lodu, kolorowymi lodowymi kostkami, „temperaturą” były świetną okazją do kształtowania się w umysłach dzieci nowych operacji umysłowych takich jak: analiza, synteza, porównywanie i uogólnianie, rozwijały również wytrwałość, koncentrację uwagi  i spostrzegawczość. Każda przeprowadzona zabawa badawcza niosła ze sobą ładunek pozytywnych emocji, co w rezultacie wspierało proces uczenia się i sferę aktywności twórczej.

      GRUDZIEŃ

      W grudniu „Poziomki” z wielką radością powitały „Zielonego gościa”. Samodzielnie przystrojona choineczka była nie tylko piękną ozdobą naszej sali ale też inspiracją do rozmów na temat bożonarodzeniowych tradycji i przytulnym miejscem do kolędowania.

      LISTOPAD

      W listopadzie w grupie "Poziomki" obchodziliśmy Święto Odzyskania Niepodległości - 11 listopada. W tygodniu poświęconym naszej Ojczyźnie rozmawialiśmy o tym, czym są symbole narodowe, patriotyzm czy sama niepodległość. Co to oznacza, że żyjemy w niepodległym państwie? Razem z bajkowymi bohaterami obchodziliśmy Dzień Postaci z Bajek. Tydzień poświęcony Prawom Dziecka był okazją żeby porozmawiać o prawach i potrzebach dzieci , a także uświadomienia o obowiązkach wszystkich przedszkolaków. Ważnym wydarzeniem było Święto Pluszowego Misia. Dzieci poznały historię święta, a potem uczestniczyły w różnych zabawach dydaktycznych, muzycznych, plastycznych. Ponadto w naszej grupie „uczymy się bawiąc i bawimy ucząc”. Wszystkie nasze działania zmierzają do poznania siebie, otaczającego nas świata oraz dostrzeżenia innych. Uczymy się też samodzielności w działaniu.


      PAŹDZIERNIK

      Miesiąc październik obfitował w wiele  ciekawych wydarzeń i aktywności . Świętowaliśmy Dzień Edukacji Narodowej oraz Pasowanie na przedszkolaka  z radością przyjmując  do grona przedszkolaków naszej grupy "Poziomki": Zuzię, Filipka, Dominika, Marcinka. Uroczyście obchodziliśmy Światowy Dzień Mycia Rąk, który poprzedzony był tematyką tygodnia "Czyste ręce, zdrowia więcej". Dowiedzieliśmy się, że wszędzie na nas czyhają drobnoustroje, ale też poznaliśmy skuteczne sposoby na "walkę" z nimi: przede wszystkim dbanie o higienę i czystość rąk.                      A przeprowadzone przez dzieci eksperymenty udowodniły, że: mydło skutecznie "przegania brud i tłuszcz".

      Próbowaliśmy też odpowiedzieć na pytanie :Jaka może być jesień? Były zabawy empiryczne, spacery, doświadczenia, aktywność plastyczna i muzyczna. I już wiemy, że jesień nie musi być szara i smutna, jest złota i barwna i kolorowa.  Przypomnieliśmy również sobie zasady bezpieczeństwa realizując tematykę tygodnia "Uliczne sygnały" .

      Zakończyliśmy również udział w projekcie "Ale Zielnik", dzięki któremu rozwijaliśmy zainteresowania światem roślin szczególnie naszego przedszkolnego ogrodu. Zapraszamy do oglądania naszego zielnika .

      WRZESIEŃ

      „My jesteśmy Poziomkami i super przedszkolakami. W każdy ranek się witamy, w sali miło czas spędzamy. Śpiewać, tańczyć i rysować wszyscy razem uwielbiamy. Razem bawić się lubimy, bo się wszyscy dobrze znamy. Każdy z nas jest nam potrzebny, każdy znaczy wiele, Wszyscy siebie tu wspieramy, bo jesteśmy przyjaciele” Chętnie uczestniczymy w zajęciach i zabawach zdobywając wiedzę o otaczającym nas świecie. Uczymy dzielić się zabawkami i pomagać sobie nawzajem. Codziennie stajemy się coraz bardziej samodzielni. W przedszkolu czujemy się bezpieczne, a każdy kolejny dzień przynosi nam wiele nowych pozytywnych wrażeń i doświadczeń. Bardzo uroczyście obchodziliśmy w naszej Święto Przedszkolaka oraz pięknie powitaliśmy Panią Jesień. – była super zabawa, niespodzianki i wiele radości a także okazja do odkrywania świata i jego tajemnic. … i codziennie śpiewamy, że : „To nie żadna tajemnica, ze przedszkole nas zachwyca, Każde dziecko o tym wie , że w przedszkolu super jest!!!”

     • Grupa IV "Jagódki"

     • KWIECIEŃ/MAJ

      Miesiąc Kwiecień rozpoczęliśmy rozmowami na temat zbliżających się Świąt Wielkanocnych, którym towarzyszył radosny nastrój i mnóstwo emocji  – dzieci odwoływały się do własnych przeżyć    i doświadczeń, zapoznały się z symbolami oraz zwyczajami dotyczących świąt ,kultywowaniu tradycji, wzmacnianiu więzi rodzinnych , rozwiązywały zagadki – wzbogacając przy tym  swój słownik o nowe wyrazy. Nasza grupa przygotowała również  występ z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych - tańce przeplatane  wierszykami , który miał na celu uświadomienie dzieciom o ważności  tego Święta.

      Pod hasłem,, Dbamy o Ziemię’’- dzieci na podstawie prezentacji multimedialnej zapoznały się z zagrożeniami środowiska przyrodniczego , wynikających z niszczycielskiej działalności ludzi- wyciągnęły pewne wnioski ,,Jak dbać o naszą planetę’’

      ,,Mieszkam w Polsce i jestem Polakiem’- ,,Jagódki’’ wysłuchały legendy o powstaniu państwa polskiego , o pochodzeniu naszych barw narodowych ,znaczeniu symboli narodowych ,na podstawie ilustracji  poznały ,,Wielkich Polaków’’ oraz ich ogromny wkład dla naszej Ojczyzny. Na zaproszenie pana burmistrza Mieczysława Piziurnego  dzieci  z naszego przedszkola  wraz z wychowankami  Przedszkola parafialnego oraz uczniami  ze Szkoły podstawowej pod Urzędem Miasta  uczciły Święto flagi , gdzie wspólnie został odśpiewany hymn Polski .

      Miesiąc Maj upłynął również emocjonująco ,,Jagódki ‘’starannie i z wielkim zaangażowaniem przygotowywały się do występu z okazji ,,Dnia mamy’’- wiedzą jak duże znaczenie w ich wychowaniu ma rodzina. Poprzez część artystyczną oraz upominki chciały podziękować za trud wychowania swoim mamusiom  i zaakcentować ogromny ich  wkład pracy w codzienne życie domowe.

      W kolejnych dniach bohater z bajki ,,Wiercipiętek ‘’zaprosił i zapoznał  ,,Jagódki’’ z mieszkańcami majowej łąki- dzieci mogły wyrażać własne myśli, otrzymały odpowiedzi na  nurtujące je pytania – np. ,,Skąd się bierze miód i jakie ma właściwości ’’-zajęcia miały na celu uwrażliwić nasze pociechy na piękno przyrody, szacunku względem owadów, przyrody ,,Jagódki’’ miały również okazję do posadzenia wychodowanych przez siebie kwiatów  , które zakwitną  w naszym przedszkolnym ogródku .

       W każdym  miesiącu  dzieci poznawały nowe litery , dzieliły wyrazy na sylaby, głoski, zajęciom towarzyszyły różnego rodzaju zabawy ruchowe, ćwiczenia gimnastyczne , zabawy na podwórku przedszkolnym, zajęcia matematyczne ,plastyczne, muzyczne – nauczyły się wielu nowych piosenek, wierszy, układów tanecznych.

      MARZEC

      Edukacyjne zagadki o zawodach na początku marca sprawiły dzieciom mnóstwo frajdy,, Jagódki’’  wzbogaciły swój  słownik o nazwy nowych zawodów . Miały możliwość  porównania tych  wykonywanych dawniej a współcześnie. Dzieci wiedzą , że każdej osobie należy okazywać szacunek, bez względu na  zawód  jaki wykonuje. Wychowankowie mogli  swobodnie wypowiadać  się na temat  swojego wymarzonego zawodu .

      Poprzez zabawy matematyczne dzieci  zapoznały się ze sposobami pomiaru długości ,,Dawniej a dziś’’ -  wyciągając  wnioski.

      Co tydzień dzieci zapoznają się z nową literą , której  towarzyszy zabawa.

      Gdy nadchodzi marzec jednym z głównych tematów jest marcowa pogoda, marcowe kaprysy. Dzieci zapoznały się ze znaczeniem wiosennego przysłowia ,,W marcu jak w garncu’’ , symbolami graficznymi za pomocą których przedstawia się prognozę pogody , z obiegiem wody w przyrodzie - jej znaczeniem  dla środowiska oraz korzyścią czerpaną z wody przez żywe organizmy.

      ,,Tam daleko, gdzie wysoka sosna, spaceruje drogą mała wiosna’’ -słowami tej piosenki dzieci witały panią Wiosnę. Obejrzały  prezentację przygotowaną  przez nauczyciela ,,Zwiastuny wiosny’’ po obejrzeniu której potrafiły wymienić  oznaki wiosny. Zajęciom towarzyszyły zagadki ,zabawy,  tańce oraz pięknie wykonane bociany , które zagościły na naszej tablicy.

      Dzieci poszerzyły swoje wiadomości na temat hodowli roślin zakładając ,, Zielony ogródek ‘’pod okiem nauczyciela- zapoznały się z  kolejnymi  etapami sadzenia cebulek  i siania nasion. Wiedzą również co roślinom jest potrzebne do prawidłowego wzrostu. 

      Dzieci przygotowały  ,,Prezent dla pani Wiosny’’- wianki z kolorowych kwiatów.

       

      Wychowankowie na kolejnych zajęciach  przypomnieli  sobie sposoby dbania o zdrowie oraz zapobieganiu chorobom np. prawidłowe odżywianie , dbanie o higienę własnego ciała, ruch na świeżym powietrzu. Brały udział w zabawach tematycznych ,,Zanim powstanie kanapka’’ ,,Od mleka do sera’’

      Nasze dzieci uwielbiają gry i zabawy ruchowe w tym ćwiczenia gimnastyczne i wiedzą, że są one   bardzo ważne w ich  rozwoju , a te na świeżym powietrzu są wręcz nie do przecenienia- hartują i wzmacniają odporność, a i wspomagają prawidłowy ich rozwój  na wszelkich możliwych płaszczyznach.

      LUTY

      Zima to trudny czas dla ptaków, ale z pomocą przedszkolaków przetrwają ją na pewno łatwiej. Dlatego pierwszy tydzień lutego został poświęcony tematyce ptaków oraz dokarmiania ich. Przypomnieliśmy sobie, które ptaki odleciały do ciepłych krajów, a które pozostały w Polsce lub przyleciały z dalekiej północy. Dzieci poszerzyły swoje wiadomości dotyczące sposobów dbania o ptaki, ale również, że należy pamiętać o zwierzętach żyjących w lesie takich jak sarny czy dziki. To doskonała okazja do kształtowania u dzieci poczucia odpowiedzialności oraz wrażliwości na losy zwierząt. Zwieńczeniem tych zajęć było wykonanie różnych prac plastycznych przez dzieci, np. ptaszków z masy solnej, które miały być odzwierciedleniem ich wyobraźni oraz pomysłowości. Kolejnym tematem były „Bezpieczne zabawy zimą”. „Jagódki” doskonale wiedzą, jakie zasady należy przestrzegać podczas zabaw na śniegu i lodzie. Rozpoznają i nazywają sporty zimowe oraz sprzęty potrzebne do ich uprawiania. Wiedzą, jak odpoczywać na świeżym powietrzu i dbać o zdrowie.

      STYCZEŃ

      Czy czas można zmierzyć  ? W jaki sposób go odmierzamy? – na te pytania ,,Jagódki’’ poszukiwały  odpowiedzi od samego początku roku kalendarzowego. Dzieci  znają  następstwo dnia i nocy, pór roku. Potrafią nazywać  dni tygodnia i miesiące. Wiedzą  do czego służy zegar oraz  jak dawniej odmierzano czas Zapoznały się  z literą Z ,z a  poprzez czynny udział w zabawach utrwalały nabyte wiadomości.

      Co tydzień bawimy się z nową literką -dzielimy wyrazy na sylaby, głoski.

      Zima , zima, zima pada, pada śnieg….dzieci  wspaniale  opowiadały na temat zimowego krajobrazu , zachwycały się jego  pięknem  w oparciu o  własne doświadczenia , filmy edukacyjne i literaturę . Zapoznały się ze zjawiskiem powstawania  śniegu i lodu oraz ich  topnienia . Przeprowadzona  zabawa badawcza  pozwoliła zaobserwować to  zjawisko   i wyciągnąć wychowankom   wnioski. Bawiliśmy się literką B, b . Dzieci rozwijały swoją ogólną sprawność ruchową poprzez ćwiczenia gimnastyczne .

      Kocha Babcię i Dziadziusią każdy wnuczek , każda wnusia - dzieci  bardzo starannie przygotowywały się do tego pięknego święta . Już od początku tygodnia uczyły się  wierszyka, tańców i  piosenki . Poprzez zaprezentowanie programu artystycznego  on- line pokazały w jaki sposób szanują babcię i dziadzia oraz to, że   łączy  je  z rodziną  głęboka więź  emocjonalna . Dzieci miały również  niespodziankę  dla babci i dziadzia –  pokolorowaną filiżankę oraz orzeźwiająca herbatka na zimowy wieczór.

      ,,W karnawale czas na bale’’- ,,Jagódki’’ od poniedziałku   wzbogacały swój słownik o nowe wyrazy-tj.  karnawał ,  jego zwyczaje,  tłusty czwartek . Jak to było dawniej a jak wygląda dziś ? Poszerzyły  swoją wiedzę o otaczającym świecie  oglądając   film edukacyjny pt,, Zwyczaje karnawałowe w Polsce i na świecie’ We  środę każdy z uczestników zabawy karnawałowej   zaprezentował swój  wyjątkowy strój  pokonując przy tym nieśmiałość- nagradzaną  brawami.  Nie zabrakło  konkursów oraz zabaw z elementami rywalizacji, które kształtowały w dzieciach odporność na porażki  Wspaniałą zabawę uwieczniły zdjęcia i niespodzianka dla każdego dziecka w postaci  słodkiego poczęstunku oraz upominku od Rady Rodziców.

      GRUDZIEŃ

      Dzieci z naszej  grupy ,,Jagódki’’ od początku  grudnia wyczekiwały  św. Mikołaja,  zapoznając  się z   prawdziwą jego historią – która miała  na celu uświadamianie wychowankom  wartości dobroci oraz chęci niesienia pomocy potrzebującym. Wizyta zacnego gościa była okazją do wyrażania pozytywnych uczuć( radości) poprzez zaprezentowanie programu artystycznego oraz otrzymanych prezentów.

      ,,Jak wyglądał świat przed milionami lat’’ – to kolejna dawka wiedzy o  prehistorycznych  zwierzętach  i roślinach. Dzieci poznały również historię węgla oraz ciężkiej pracy górnika

       ,,Święta, tuż, tuż” –  wykonywane przez dzieci zadania z kalendarza adwentowego zbliżały je  coraz bardziej do  wyczekiwanych świąt. Malowały szopkę, gdzie  na sianku spał maleńki Jezusek . Wykonywały  inne piękne  prace plastyczne  o tematyce świątecznej.

       Uczestnicząc w   Wigilii  przedszkolnej  mogły delektować się wybranymi potrawami wigilijnymi a poprzez śpiew kolęd okazywały  miłość  kruchemu dzieciątku.

      Każda dziecko wie , że Wigilia i święta Bożego Narodzenia, to czas miłości, radości, przebaczania, to kultywowanie zwyczajów i tradycji  Jest to także czas spotkań rodzinnych. Czas w którym istnieje szansa by zażegnać różne kłótnie czy nieporozumienia. W dniach Świąt Bożonarodzeniowych  pamiętamy o tych, którzy odeszli od nas na zawsze i o tych, którzy z jakiegoś powodu nie mogą być razem z nami w te piękne świąteczne dni.

      LISTOPAD

      W listopadzie ,,Jagódki’ ’zapoznały się z  odpowiedzialnym zawodem listonosza . Utrwaliły nazwy: koperta, znaczek, adres, nadawca ,adresat, poczta, skrzynka pocztowa, paczka. Wiedzą jak prawidłowo adresować koperty.

       Wspaniały obserwator oraz nieugięty obrońca praw dziecka jako człowieka – Janusz Korczak napisał prawa dziecka z którymi dzieci zapoznały się na zajęciach- wiedzą też , że prawa również są zawarte w Konwencji Praw Dziecka .  Jagódki zostały  zapoznane z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym w którym mowa o ich obowiązkach .

      ,,Kto Ty jesteś’’- Polak mały – to kształtowanie  poczucia przynależności do narodu, postawy odrębności narodowej oraz  szacunek do symboli narodowych.

      Do czego służy prąd, które urządzenia są nim zasilane oraz  bezpieczne korzystanie z urządzeń elektrycznych w gospodarstwie domowym  to kolejny zastrzyk wiedzy.

      25 listopada dzieci obchodziły   Światowy Dzień Pluszowego Misia zapoznając  się z jego historią  ,,Jak to z misiem było’’  , zabawy połączone z tańcami oraz zagadki.

       

      PAŹDZIERNIK

      Do naszego przedszkola zawitała jesień. W naszej sali pojawił się jesienny kącik przyrodniczy, w którym są kasztany, żołędzie, szyszki, owoce, warzywa i liście. Aby przyjrzeć się jesieni
      z bliska wychodziliśmy na spacery, na plac zabaw i obserwowaliśmy przyrodę, co zmienia się
      w krajobrazie. Dzieci doskonale wiedzą, że jesienią nie musi być nudno i potrafią wesoło spędzać czas na świeżym powietrzu.

      Do naszej grupy dołączyła nowa koleżanka, którą od razu bardzo polubiliśmy. 14 października w Dzień Edukacji Narodowej odbyło się Pasowanie na Przedszkolaka dzieci nowo przybyłych do przedszkola.

      Bardzo chętnie uczestniczymy w zajęciach i zabawach zdobywając wiedzę o otaczającym nas świecie. Poznajemy litery, a także uczymy się wraz z „Misiem Avatarem” jak bezpiecznie
      i rozsądnie korzystać z technologii, tj. komputera, tabletu, tablicy interaktywnej, aparatu fotograficznego itp. Dużo radości nam sprawia rozwiązywanie zadań z programu „Kodowanie na dywanie” i „spotkania” ze Scottie. 

      W ostatnich dniach października byliśmy na cmentarzu w ramach akcji MEN „Szkoła pamięta”.

      WRZESIEŃ

      Wypoczęci i pełni energii wróciliśmy we wrześniu do przedszkola po wakacjach, aby wspólnie podejmować nowe wyzwania.Dzieci aktywnie brały udział w zajęciach
      i zabawach, które we wrześniu skoncentrowane były wokół tematyki: „W przedszkolu”, „Wspomnienia z wakacji” „Jesteśmy bezpieczni”, „Nasze zmysły”,   „Nadeszła jesień”. Dnia 20 września w przedszkolu po raz kolejny obchodziliśmy „Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka”. Była to wspaniała okazja do świętowania dla każdej z grup. W czwartek 23 września powitaliśmy Panią Jesień, a 24 – odbyła się próbna ewakuacja. W czwartek 30 września w przedszkolu świętowaliśmy Dzień Chłopaka. Z tej okazji dziewczynki obdarowały chłopców dekoracyjnymi krawatami. Tak minął nam wrzesień – szybko i pracowicie, w serdecznej i przyjaznej atmosferze. Każdy dzień dostarczał nam nowych atrakcji i stawiał przed nami nowe wyzwania.

     • GRUPA V "Malinki"

     • KWIECIEŃ/MAJ

      „Jaki jest kosmos?”, „Czy na innych planetach istnieje życie?”- na te pytania poszukiwały odpowiedzi na początku miesiąca kwietnia dzieci z grupy Malinki. Poznawaliśmy budowę Układu Słonecznego, obiekty i zjawiska występujące w kosmosie a także utrwaliliśmy cykliczność występowania dnia i nocy oraz pór roku. Poznając postać wielkiego astronoma Mikołaja Kopernika już wiemy, że „Ziemia krąży wokół słońca” a we wszechświecie jest jeszcze wiele, wiele do odkrycia- oczywiście wszystko przed nami! W następnym tygodniu zapoznaliśmy się z podstawowymi zasadami ochrony środowiska i już wiemy jak ważna jest konieczność ich przestrzegania. Poznawaliśmy niebezpieczeństwa zagrażające środowisku przyrodniczemu ze strony człowieka- pożary lasów, zatrucie wody i powietrza, zaśmiecanie naszej planety oraz ile w ochronie środowiska zależy od nas samych i naszych najbliższych.
      Wielkanoc w naszej grupie był czasem intensywnej pracy: poznawaliśmy tradycje wielkanocne kultywowane w naszym kraju i na świecie. Samodzielnie założyliśmy hodowle owsa- zapoznając się z etapami sadzenia i wzrostu rośliny, oraz przygotowaliśmy samodzielnie upominki dla rodziców i pracowników przedszkola. Zwieńczeniem przygotowań świątecznych był wspólny wielkanocny obiad w naszej wspólnej przedszkolnej rodzinnie.
                             
      Pierwszy tydzień maja poświęcony był w grupie Malinki naszej Ojczyźnie -  poznawaliśmy historię powstania państwa, utrwaliliśmy nasze symbole narodowe i rozmawialiśmy
      o patriotyzmie. Starszaki
      zapoznały się także z baśniowym wątkiem powstania stolicy i jej herbem, poznały niektóre zabytki stolicy min. : Zamek Królewski, Syrenkę nad Wisłą, Pałac
      w Łazienkach, Pałac Kultury i Nauki, Centrum Nauki Kopernik i Pomnik Chopina oraz osiągnięcia wielkich Polaków: F. Chopina, Jana Matejko, Marie Skłodowską – Curie i Jana Pawła II. Powstało wiele ciekawych prac plastycznych, które ukazywały piękno i bogactwo naszego kraju. Niezapomnianym przeżyciem dla nas była również wycieczka autokarowa do Rokszyc- pięknego miejsca w którym poznawaliśmy życie i zwyczaje zwierząt, a czas spędzony na łonie natury był wspaniałą okazją do wspólnych zabaw z kolegami. W maju również obchodziliśmy Dzień Matki- na który po tak długiej przerwie zaprosiliśmy do przedszkola kochane mamusie prezentując program artystyczny i wręczając im własnoręcznie wykonane upominki. Pamiętając jak bardzo je kochamy i jak ważną pełnią rolę w naszym życiu tworzyliśmy ich portrety- ukazując ich piękno. 

      MARZEC

      W pierwszym tygodniu marca Malinki poszerzały swoją wiedzę na temat, który bardzo ciekawi i fascynuje wszystkie przedszkolaki - dinozaury. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek na ich temat: gdzie i kiedy żyły, jak wyglądały, czym się odżywiały oraz dlaczego wyginęły te prehistoryczne zwierzęta. Stworzyliśmy wiele ciekawych prac plastycznych rozwijając swoją kreatywność. Wykorzystując prezentacje multimedialne ciekawe książki i plansze wzbogacaliśmy wiadomości na temat paleontologii i przenieśliśmy się w odległy i tajemniczy świat. Marcowa pogoda również bardzo nas zaciekawiła i próbowaliśmy odpowiedzieć na pytanie „Dlaczego w marcu jest jak w garncu?” poznając zjawiska atmosferyczne charakterystyczne dla przedwiośnia oraz próbując swoich sił jako prezenterzy pogody. Poznając obieg wody w przyrodzie przeprowadzaliśmy doświadczenie „Jak powstaje deszcz?” i  świętowaliśmy Światowy dzień Wody. Razem z kolegami z innych grup wspólnie witaliśmy nową porę roku – wiosnę wspólnie się bawiąc i tworząc wiosenną dekorację. Oczywiście w tym dniu nie zabrakło także Marzanny oraz spaceru podczas którego podziwialiśmy pierwsze wiosenne kwiaty i śpiew ptaków.

      LUTY

      Zimą przedszkolaki pamiętają o zwierzętach i skrzydlatych przyjaciołach. W miesiącu lutym dzieci z grupy Malinki rozmawiały o ptakach- poznając gatunki, które zimują w Polsce. Dowiedziały się jakie pokarmy powinny znaleźć się w ptasiej stołówce- karmniku, a czym nie powinno się karmić ptaków. Uwrażliwiając na trudne warunki życia zwierząt podczas zimy dzieci zachęcane były do ich dokarmiania. W drugi tygodniu poznawaliśmy położenie               i klimat Arktyki, Antarktydy i Grenlandii oraz tradycyjny sposób życia Eskimosów. Budząc zainteresowanie życiem zwierząt w innych obszarach klimatycznych przedszkolaki dowiadywały się o ich przystosowaniu się do trudnych warunków atmosferycznych, zwyczajach,  sposobie odżywiania itp. „Malinki”  bardzo chętnie uczestniczyły w zajęciach      i zabawach zdobywając wiedzę o otaczającym ich świecie oraz tworząc ciekawe prace plastyczne. Realizując kolejne zadania  innowacji „Kodowanie na dywanie” zdobywały nowe umiejętności doskonale się przy tym bawiąc.

       

      STYCZEŃ

      Nowy rok kalendarzowy Malinki powitały z radością i dziecięca ciekawością- co nowego i dobrego przyniosą nam kolejne miesiące. Poznając budowę i wygląd zegarów od najdawniejszych po nowoczesne rozmawialiśmy o czasie, dostrzegaliśmy rytmiczne i stałe następstwo dni i nocy, miesięcy i pór roku, a oglądając  kalendarze zapoznaliśmy się z ich rolą w życiu każdego człowieka. Wiedząc, jak ważne dla naszego organizmu jest prawidłowe odżywianie sami przygotowywaliśmy zdrowe kanapki na śniadanie oraz uczestniczyliśmy w „czwartkowych obiadach”- doskonaląc samoobsługę.             
                  W styczniowy czas wpisane są szczególne dni, które wzbudzają we wszystkich radosne emocje- to dzień Babci i Dziadka. W podziękowaniu za ich wielkie serce i miłość dzieci przygotowały niespodzianki. Niestety, nie mogliśmy ich gościć w naszym przedszkolu, dlatego dla „dziadków” nagraliśmy nasz występ -program artystyczny oraz wykonaliśmy własnoręcznie upominki. Kolejnym ważnym wydarzeniem był bal karnawałowy. Muzyka, zabawa i śmiech małych tancerzy rozbrzmiewały cały dzień w przedszkolu. Dzieci przebrane w kolorowe stroje sprawiły, że wszyscy poczuliśmy się jak w bajce. Przedszkolaki prezentowały swoje talenty taneczne i wokalne, aktywnie uczestniczyły w proponowanych konkursach i zabawach. Wspaniały i radosny dzień dostarczył wszystkim wielu wrażeń i z pewnością na długo pozostanie w naszej pamięci.

      GRUDZIEŃ

      Grudzień w grupie „Malinek” był bogaty w różne wydarzenia i ciekawe aktywności. Na samym początku miesiąca odwiedził Nas Mikołaj, na którego z niecierpliwością czekaliśmy cały długi rok. Otrzymaliśmy wspaniałe prezenty, ale i sami przygotowaliśmy upominek dla miłego gościa - „Książeczkę” własnoręcznie wykonaną przez przedszkolaki. Uczestniczyliśmy w spektaklu pt. „Interaktywne spotkanie z bajką” podczas którego aktywnie przenosiliśmy się razem z aktorami do świata różnych bajek. Rozmawialiśmy także o elektryczności i uczyliśmy się bezpiecznego korzystania z urządzeń zasilanych prądem. Poznaliśmy zastosowanie wybranych urządzeń wykorzystywanych w gospodarstwie domowym dawniej i współcześnie. Kolejne dni grudnia upływały nam na intensywnych przygotowaniach do Świąt Bożego Narodzenia: aktywnie tworzyliśmy świąteczne dekoracje w sali i całym przedszkolu, stroiliśmy choinkę, poznawaliśmy tradycje bożonarodzeniowe celebrowane w Polsce i w innych krajach oraz przygotowywaliśmy upominki świąteczne dla najbliższych.

      LISTOPAD

      Listopad w grupie Malinki był pełen ciekawych wydarzeń i świąt. Przez zabawę dzieci zdobywały wiedzę o otaczającym ich świecie, poszukiwały odpowiedzi na nurtujące ich pytania - bawiąc się przy tym doskonale. Rozbudzając zainteresowanie dziejami Polski i Polaków starszaki poznawały wydarzenia historyczne dotyczące odzyskania przez nasz kraj niepodległości oraz zapoznały się z ważną postacią historyczną – Józefem Piłsudskim. Uczestnicząc w akcji  „Szkoła do hymnu” odśpiewaliśmy wspólnie wszystkie zwrotki hymnu oraz braliśmy udział w konkursie „Polska w wierszu i piosence”.  Obserwując zmiany zachodzące w przyrodzie na przełomie jesieni i zimy dzieci dowiedziały się w jaki sposób zwierzęta przygotowują się do zimy, poznały nazwy i wygląd ptaków pozostających w Polsce na zimę, przylatujących do Polski oraz odlatują do ciepłych krajów.
      Uroczyście obchodziliśmy w tym miesiącu także: Dzień Postaci z Bajek, Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka oraz Dzień Pluszowego Misia. Te dni były wspaniała okazją do dobrej zabawy oraz inspiracją do ciekawych prac plastycznych. Rozwijając umiejętności matematyczne określaliśmy wysokość różnych przedmiotów w oraz kolegów z grupy, sprawdzaliśmy  jak dużo mamy klocków układając je przez całą długość naszej sali.

      PAŹDZIERNIK

      W październiku u Malinek królowała piękna i kolorowa jesień. Najstarsze przedszkolaki poznały różne środowiska przyrodnicze: park, las, ogród i sad - ich piękno i bogactwo. Uczyły się rozpoznawać różne gatunki drzew, po liściach i ich owocach, poznawały przyrodę różnymi zmysłami: patrząc, słuchając i dotykając. Dzięki licznym zabawom z użyciem naturalnych eksponatów warzyw i owoców Malinki dowiedziały się gdzie rosną  poszczególne gatunki roślin i które części są jadalne oraz co można z nich pysznego zrobić. Świętując razem Światowy Dzień Owoców i Warzyw poznawaliśmy różne ciekawostki na ich temat min. sprawdzaliśmy ile i jakie pestki mają np.: śliwki, winogron, jabłka i inne owoce, jak twardy jest orzech włoski i laskowy oraz co ciekawego można zrobić z ziemniaka. Wspaniale bawiąc się poznawaliśmy otaczający nas świat: kodowaliśmy, klasyfikowaliśmy różnorodny materiał przyrodniczy wg określonych kategorii, układaliśmy rytmy, przeliczaliśmy i porównywaliśmy liczebność zbiorów. Omawiana tematyka inspirowała nas do wielu różnych działań plastycznych rozwijając pomysłowość i kreatywność, a piękna pogoda zachęcała do zabaw na świeżym powietrzu i spacerów. W tym miesiącu również świętowaliśmy Dzień Edukacji Narodowej, włączyliśmy się w akcję „Szkoła pamięta” i zapaliliśmy znicze na grobie nieznanego żołnierza na cmentarzu.

      WRZESIEŃ

      Pierwsze dni września u Malinek upłynęły na wzajemnym poznawaniu się dzieci, uczeniu się przestrzegania ustalonych zasad kontraktu grupy. Wspólne świętowanie pierwszego dnia nowej i kolorowej pory roku- która stwarza przedszkolakom wiele okazji do poznawania otaczającego świata upłynęło na aktywnych zabawach o tematyce jesiennej. Najstarsze przedszkolaki bawiły się i eksperymentowały różnorodnym materiałem przyrodniczym, który: segregowały, przeliczały, manipulowały i przeliczały. W naszej grupie obchodziliśmy również: Międzynarodowy Dzień Kropki, Dzień Przedszkolaka, Dzień Jabłka oraz Dzień Chłopaka. Wszystkie te uroczystości rozbudzały u dzieci kreatywność i  pomysłowość, zachęcały do twórczego działania i dobrej zabawy. Powstało wiele ciekawych prac plastycznych, wykonanych różnymi technikami. Malinki również w tym roku będą kontynuowały przygodę z kodowaniem. We wrześniu dzieci zakodowały: sygnalizator świetlny, jesienne drzewo oraz stworzyły kod dla kasztanka, zbierającego jesienne liście.