• 18.05.2020 r. Poniedziałek

            3-LATKI

            DZIEŃ DOBRY KOCHANI!!!

             

            „Bo rodzina, to rodzice i rodzeństwo
            To są krewni, których łączy pokrewieństwo
            Bo w rodzinie wszyscy bardzo się kochamy
            I gdy trzeba, jedni drugim pomagamy.”

            Tym krótkim wierszyczkiem pragniemy Was zaprosić do  rozmów o Waszym domu o rodzinie.

            Na początek zapraszamy do wspólnego oglądania rodzinnych albumów, zdjęć. Na pewno zauważycie jak się każdy z Was się zmienia. Wy  z małych dzidziusiów wyrośliście na przedszkolaków, mamusie i tatusiowie może mają inne fryzury? Wspominając  miejsca, przygody, wydarzenia, pojawi się na Waszych buziach uśmiech.

            A teraz  spróbujcie odpowiedzieć na pytania: Co to jest rodzina?, Ile członków liczy moja rodzina?, Jakie imiona mają mamusia, tatuś, moje rodzeństwo?,  Co każdy z was lubi robić?, Jakie uwielbia przysmaki?

            Tych pytań na pewno zrodzi się bardzo wiele warto na nie dzisiaj odpowiedzieć.

            I oczywiście przypomnijcie sobie wesołą i bardzo lubiana zabaw paluszkową „Rodzinka”.

            Polega na głaskaniu/dotykaniu kolejno wszystkich paluszków dziecka. Zaczynamy od kciuka, potem kolejno palec wskazujący, środkowy, serdeczny i mały. Na opuszkach paluszków możemy pisakiem narysować oczka, nosek, buzię.
             Ten pierwszy to  dziadziuś, (kciuk)
            a obok babunia, (wskazujący)
            Największy to tatuś, (środkowy)
            a przy nim mamunia. (serdeczny)
            A to jest dziecinka mała ......(tu pada imię dziecka - mały palec)
            I już jest rodzinka cała (otwieramy rączkę i machamy).

            UDANEJ ZABAWY !!!

            I z Małym Misiem Śpiewajcie i czytajcieJ

            https://www.youtube.com/watch?v=TaYR4YBqkJI

             

            4-LATKI

            Witajcie!

            Kochane przedszkolaki, zaczynamy nowy temat – „Rodzina”. - Posłuchajcie wierszyka: „Moja rodzina” B.Forma Moja rodzina to ja, mama, tata. Mam też siostrę Alę i młodszego brata. Siostra jest wysoka, czarne włosy ma, a braciszek mały skończył latka dwa. Wspólne zabawy, wspólne spacery. Zimą na narty latem rowery. Czas wolny zawsze razem spędzamy, bardzo się mocno wszyscy kochamy. - o czym był ten utwór? - z ilu osób składa się Twoja rodzina? - jakie imiona noszą Twoi rodzice, dziadkowie? - czy masz rodzeństwo? Porozmawiajcie ze swoimi rodzicami o Waszej rodzinie, czy wiecie gdzie pracują Wasi rodzice, dziadkowie? Jak mają na imię? może przy okazji pooglądacie rodzinne albumy i wspólnie je obejrzycie. Jak spędzacie czas z rodziną? Dla chętnych dzieci nauka na pamięć wierszyka : Ten pierwszy to dziadziuś, A przy nim babunia. Największy to tatuś, A przy nim mamunia A to ja dziecinka mała, A to moja rodzinka cała. (w tym wierszyku pokazujemy po kolei palce u jednej ręki)

             

            5-LATKI

            KOCHANE PRZEDSZKOLAKI !!!

               W tym tygodniu będziemy rozmawiać o rodzinie. Jesteście gotowi? Mamy nadzieje, że tak bo:  RODZINA TO ŚWIETNA DRUŻYNA.  Na początku zastanówcie się: „Co to jest rodzina?” oraz „Z ilu osób się składa?”, pomoże Wam w tym zabawa interaktywna:
            -Kto jest kim? Rodzina  https://view.genial.ly/5ebc0c53e87b0e0d25609230
            A teraz poproście swoich rodziców, aby pokazali Wam zdjęcia z ich dzieciństwa. Jesteśmy ciekawe, czy ich rozpoznacie? A może w Waszych albumach macie zdjęcia dziadków jak byli mali? Zachęcamy Was do pochwalenia się wspólnymi fotografiami z członkami Waszych rodzin na naszej stronie internetowej.
             Propozycje zabaw na dzisiaj:
            - Kończenie zdań: „W mojej rodzinie najbardziej lubię…”
                                          „Rodzina jest dla mnie……”
                                          „Pomagam rodzicom w…...”
                                          „W mojej rodzinie podoba mi się…”
            - Zabawa „Co robią członkowie mojej rodziny?” Spróbujcie ruchem ciała naśladować czynności charakterystyczne dla danego członka rodziny np. mama- gotowanie, zmywanie naczyń, malowanie paznokci itp., tata- trzepanie dywanów, naprawianie samochodu itp., zaproście rodziców do zabawy, niech odgadują o jakie czynności chodzi i kto je wykonuje.
            - Zabawa „Zawody” – nazwijcie zawody wykonywane przez Waszych rodziców, dziadków, spróbujcie powiedzieć, jakie czynności wykonują w pracy.
            Dla chętnych:
             Ćwiczymy pamięć. Rodzina:  https://view.genial.ly/5ebdaea3d5c84b0d8fb824ea

            Ćwiczymy spostrzegawczość: https://view.genial.ly/5ebe4a974a81770d9df4d3f7
            Życzymy miłej i wesołej zabawy w gronie rodzinnym !!!

            6-LATKI

             

            Drogie Przedszkolaki !

            W tym tygodniu będziemy rozmawiać o rodzinie. Każdy z nas ją ma. Najbliższa rodzina to oczywiście mama, tata, siostra czy brat, ale też babcia, dziadziu, ciocia, wujek, kuzyn, kuzynka.  Dzisiaj porozmawiajcie z rodzicami            i spróbujcie nazwać i uporządkować wszystkich członków rodziny, np. ciocia Ania to mamusi siostra, a wujek Paweł to mój stryjek (wiecie, że na wujka, który jest bratem taty kiedyś nie mówiono wujek – a stryjek?! A na siostrę taty mówiono – stryjenka?! Dzisiaj już bardzo rzadko używa się tych słów. Po takiej rozmowie z rodzicami na pewno będziecie zaskoczeni jak duża jest wasza rodzina.  A teraz czas na zabawę. W parze z mamą lub tatą na zmianę próbujcie opowiadać sobie o danym członku rodziny, a zadaniem drugiej osoby będzie odgadnięcie o kim mówicie J np. Ma krótkie włosy i pieprzyk po prawej stronie twarzy, tuż obok oka, lubi gotować, a jej ulubionym daniem jest rosół! – odp. Ciocia Gosia.

             Bawcie się dobrze.

            Przygotowanie do nauki pisania i czytania:

            Gra w sylaby

            Polega na składaniu kart z sylabami, tak by otrzymać słowo Na kartkach papieru piszemy sylaby (zgodnie z zasadą stopniowania trudności – od najprostszych do bardziej skomplikowanych) i rozdajemy dziecku. Jak szybko sylaby utworzą się w wyraz ? Możecie mierzyć czas.

          • SZCZĘŚĆ BOŻE! DRODZY RODZICE I DROGIE DZIECI – WYCHOWANKOWIE PRZEDSZKOLA SAMORZĄDOWEGO W RADYMNIE.

            Słowo do rodziców

            Szczęść Boże! Drodzy Państwo przed nami już niedługo, zaledwie za kilka dni wielka rocznica 100 urodzin św. Jana Pawła II, przypadająca na 18 maja 2020 roku. Wobec zbliżającej się rocznicy chciałbym zaproponować Wam i Państwa dzieciom, krótką katechezę dotyczącą życia i działalności naszego wielkiego rodaka. Jesteśmy pokoleniem, które pamięta słowa i nauczanie św. Jana Pawła II, jednak wasze pociechy muszą słuchać o św. Janie Pawle II od was. Aby ułatwić wam opowiadanie o tym kim był Karol Wojtyła zapraszam do wykorzystania propozycji i treści multimedialnych znajdujących się w odnośnikach do stron, do których Państwa odsyłam.

            UWAGA KONKURS!!! CHCIAŁBYM ZAPROSIĆ PAŃSTWA DZIECI DO UDZIAŁU W KONKURSIE POLEGAJĄCYM NA WYKONANIU LAURKI URODZINOWEJ DLA ŚW. JANA PAWŁA II! WIĘCEJ INFROMACJI NA KOŃCU TEMATU I W PLAKACIE!

            Dzieci uwielbiają obchodzić urodziny, zapewne dlatego iż dostają w tym czasie prezenty, mogą spędzić czas ze swoimi rówieśnikami… Dzisiaj zapraszam państwa wraz ze swoimi pociechami do obchodzenia urodzin św. Jana Pawła II. Tak też brzmi nasz dzisiejszy temat: Wyjątkowe urodziny św. Jana Pawła II.


            Dlaczego są wyjątkowe? Dlaczego Jan Paweł II został świętym? Jakie było jego dzieciństwo? Czy miał brata? Na te i inne pytania znajdziecie państwo odpowiedz wraz z dziećmi w propozycji multimedialnej, której link podaję poniżej. 

            Wyjatkowe_urodziny_-_sw._Jan_Pawel_II.docx

            Plakat_konkurs_do_Przedszkola.docx


          • 14.05.2020 r. Czwartek

            3-LATKI

             

            KOCHANE PRZEDSZKOLAKI ! WITAMY WAS BARDZO SERDECZNIE

            Witajcie drodzy rodzice i dzieci !

            Posłuchajcie opowiadania  A. Sójki „Niespodzianka biedronki.”

            Na jednym skraju łąki stał ul. Mieszkały w nim pszczoły. Na drugim skraju łąki było mrowisko. Mieszkały w nim mrówki. A na łące pod kwiatkiem żyła biedronka. Pszczoły przez cały dzień zbierały nektar z kwiatków, mrówki pracowicie budowały swoje mrowiska, a biedronka wygrzewała się w promieniach słońca.

            - Dlaczego nic nie robisz, biedronko? Powinnaś zbierać nektar – nektar - mówiły pszczoły.

            -Przestań leniuchować. Buduj z nami mrowisko. Nie można cały dzień drzemać pod kwiatkiem – pouczały mrówki.

            Biedronka zaś siedziała pod listkiem i myślała .... Myślała tak długo, aż wymyśliła niespodziankę dla pszczół i mrówek.

            Poleciała najpierw do motyla.- Motylu, motylu, pomożesz mi? – zapytała. Motyl obiecał pomóc. Następnie udała się do pasikonika – Pasikoniku, pomożesz mi? – zapytała. Pasikonik obiecał pomóc. Biedronka poprosiła także o pomoc pająka i ważki, a potem wszyscy zabrali się do pracy. W czasie gdy pszczoły zbierały nektar, a mrówki budowały, mrowisko, oni rozwieszali girlandy pod listami łopianu i dekorowali polankę kwiatami. Kiedy już wszystko było gotowe, biedronka poleciała zaprosić pszczoły i mrówki ... na wieli bal! Wieczorem mieszkańcy łąki wesoło się bawili. Pasikonik przygrywał im do tańca, ważki wesoło tańczyły, a pająk – przygotowywał dla wszystkich pyszne napoje.

            - Niech żyje biedronka! – zawołały na koniec pszczoły i mrówki i odtąd nie namawiały jej już do zbierania nektaru albo budowania mrowiska.

            Odpowiedzcie na pytania;

            - Jakie owady występowały w utworze?

            - Co robiły pszczoły, co robiły mrówki?

            - Jak zachowywała się biedronka?

            - Dlaczego biedronka chciała podziękować pszczołom i mrówkom?

            Zapraszamy też do zgaduj-zgaduli obrazkowej

            Narysujcie sami lub z pomocą np. biedronkę, żabkę, trawkę, czyli coś z łąki, każdy element na osobnej karteczce. Połóżcie prace na dywanie, stole, zamknijcie oczka a w tym czasie rodzic jedną karteczkę ukryje, waszym zadaniem będzie odgadnięcie czego brakuje? Możecie odwrócić role – czy Wasi rodzice też mają takie bystre oczka???

            A dla chętnych i wytrwałych ruletka „Wiosna na łące”

            https://wordwall.net/pl/resource/1596726/wiosna-na-łące

            A może  zabawa  „Prawda czy fałsz  Kto mieszka na łące?” świetna zabawa dla całej Rodzinki                                                                                   https://wordwall.net/pl/resource/1873182/kto-mieszka-na-łące

            Życzmy Wam wspaniałej zabawy !

            A „Mały MIŚ w świecie Wielkiej literatury” jak co dzień zaprasza zmisiowaną piosenką do WSPÓLNEGO CZYTANIAJ        https://www.youtube.com/watch?v=TaYR4YBqkJI

             

            4-LATKI

            Kochane przedszkolaki! Wspaniale ogląda się Wasze prace. Wczoraj zachwycałyśmy się jaka piękna łąka Wam powstała, ile motyli nad nią fruwało.
            Dzisiaj zapraszamy Was do oglądnięcia krótkiej bajeczki o pszczółce, która też uwielbia łąkę i kolorowe kwiaty. Sami zobaczcie:
            https://www.youtube.com/watch?v=53dE4oz5efw
            A kiedy już oglądniecie, to odpowiedzcie na pytania:
            - dlaczego pszczółki zbierają nektar?
            - dokąd zanoszą nektar?
            - czy w ulu mieszka prawdziwa królowa?
            - kto z Was lubi miód?
            Jeżeli też lubicie miód, to pochwalcie się tym w komentarzu np. zjadając kanapkę z miodem lub pijąc herbatę z miodem, a może upieczecie ciasteczka miodowe lub narysujcie kredkami pracowitą pszczółkę.

            5-LATKI

            Dzień dobry !!!

            Kochani poznaliście już świat owadów- mieszkańców łąki, kwiatów i roślin. Dzisiaj poznacie jak nowa roślinka budzi się do życia i rośnie, jak o nią zadbać i co zrobić aby wyrosła jak najpiękniejsza? https://www.youtube.com/watch?v=yc1GUu3I1OU

            https://www.youtube.com/watch?v=JGNkJp3hqmA

            Każdy z Was na pewno ma w domu, w ogródku, na działce swój ulubiony kwiat, swoją ulubioną roślinkę. Każdy z Was na pewno nie raz miał okazję być ogrodnikiem i zasadził oraz pielęgnował swoją roślinę? Jeżeli nie to teraz jest wspaniała okazja, poproście rodziców aby Wam pomogli, może Wam pomóc również ten wierszyk:

            Ogrodnik jak czarodziej"

            Pewien ogrodnik o którym dziś mowa będzie,
            stworzył ogródek, a w nim skarby wszędzie.
            Ogrodnik codziennie sadzi, sieje i podlewa,
            a także czaruje i świat w piękny zmienia.
            Ogrodnik z magią ma dużo wspólnego,
            bo z małego nasionka urośnie coś całkiem dużego.
            Bo jak wytłumaczyć to zjawisko mamy,
            według mnie to są właśnie czary.
            Z uczuciem plewi, uprawia, hoduje
            co duże zbiory mu zawsze gwarantuje.
            Taczki, motyki, grabi i sekatora
            używa codziennie do uprawy pola.
            Gdy na stole owoców, warzyw stoi pełna taca,
            pomyśl wtedy o ogrodniku, bo to jego ciężka praca.
            Piękne i kolorowe kwiaty  to też jego sprawka,
            i dzięki niemu każda kobieta można dostać bratka.
            A jeśli czarować chcesz i Ty
            Zasadź z nami roślinkę w mig.

            6-LATKI

            Witajcie starszaki!

            Dziś zapraszamy Was do wysłuchania opowiadania Pani Małgorzaty Strękowskiej – Zaremby  pt: „ Zabawa w chowanego”. Następnie spróbujcie odpowiedzieć na pytania dotyczące tekstu. Jeśli już poznasz wszystkich bohaterów to dowiesz się co to jest BARWA OCHRONNA. Patyczaki , pająki , odorek zieleniak, ropucha stosują tę metodę aby bronić się przed niebezpieczeństwem! Wiedziałeś o tym? Następnie dowiesz się po co nam owady! Czy tylko po to aby nam dokuczały?

            Zapraszamy do świata ciekawostek o łące i ich mieszkańcach.

            https://drive.google.com/file/d/1vm2o5LlS5qtEpJ-VKb_i3HbcO9eM7XWN/view

            Przygotowanie do nauki pisania i czytania:

            Literowy świat

            https://view.genial.ly/5eb46d2d7199c50d8c41461f/interactive-content-literkowy-swiat?fbclid=IwAR1pd1z5ptcsWFInohJsdxrOn7ydlAuPMzkR1VLoZWwtuOoY4S3NXfd5XgM

             

          • 13.05.2020 r. Środa

             

            3 –LATKI

            KOCHANI  

            Majowa wiosna nabiera coraz piękniejszych barw: łąki, ogródki mienią się kolorami.

            Dzisiaj zapraszamy do ZABAWY PLASTYCZNEJ  MALOWANIE POD FOLIĄ

             

            To świetna zabawa plastyczna, badawcza, sensoryczna i terapeutyczna! 


            Do zabawy wystarczą farby i kawałek transparentnej folii. Papier artystyczny malowany pod folią sam w sobie jest "dziełem" , ale możecie go  także użyć jako kolorowego tła rysunkowego lub papieru wycinankowego. A zabawa przednia!

             

            Przygotujcie:

            • twardą kartkę papieru minimum A4
            • farby plakatowe 2-3 kolory
            • kawałek folii transparentnej

            Na kartkę papieru upuść lub nanieś kilka kleksów farby w różnych kolorach (farba ma mieć konsystencję gęstej śmietany). Nakryj mokra powierzchnię kawałkiem folii.                                                        I…. baw się: ugniataj dłońmi, uderzaj, rozciągaj, pocieraj, przesuwaj i obserwuj obraz pod folią.

            *Możesz delikatnie odkleić folię, przyłożyć ponownie i powtórzyć proces.

            Po malowaniu pozostaw do wyschnięcia. Zbadaj fakturę dłońmi. I podziwiaj kolorowy majowy świat.

            https://kreatywnepraceplastyczne.blogspot.com/2016/02/zabawa-plastyczna-malowanie-pod-folia.html?spref=fb&fbclid=IwAR38xbRFWXGzlclS7bhL_J2nuKXD5kMBVGFQMwnYcopxNKLKx5sGpq86-wY

            ŻYCZYMY MIŁYCH WRAŻEŃ

            4 –LATKI

                                                           Kochane Przedszkolaki!!!
            W tamtym tygodniu proponowałyśmy Wam zrobić ślimaczka, a dzisiaj zachęcamy do stworzenia pięknej łąki z kolorowymi motylkami.
            Co nam będzie potrzebne?
            - gąbka do mycia naczyń,
            - gumka recepturka,
            - farby i kredki
            - kartka,
            Zaczynamy: narysujcie na kartce łąkę, każdy tak jak potrafi. Następnie z gąbki do mycia naczyń zrobimy motylka (trzeba ją związać gumką w połowie), teraz pomalujcie gąbkę z jednej strony farbą i na zasadzie stemplowania odbijajcie na waszej łące.
            W stworzeniu tej pracy pomoże Wam poniższy filmik. https://www.youtube.com/watch?v=wuIXb58fQBA
            Życzymy udanej zabawy!!! Pochwalcie się swoimi pracami w komentarzu pod postem 😊

             

            5 –LATKI


            Dzień Dobry mali artyści !!!

                    Zapraszamy Was dzisiaj do krainy fantazji i wyobraźni będzie nam ona potrzebna,  ale udowodniliście nam już nie raz, że macie jej bardzo dużo i chętnie z niej korzystacie. Do dzisiejszej pracy potrzebny będzie: papierowy talerzyk, klej, farby: zielona  i niebieska, cienki brązowy lub czarny sznurek do zrobienia pnia i gałęzi, jeżeli ktoś nie ma to mogą one być namalowane brązową lub czarną farbą, oraz popcorn. Naszym dzisiejszym dziełem będzie „ Jabłoń”, jak już dobrze wiecie wiosna rozgościła się u nas na dobre, drzewa i kwiaty pokazały swój czar i urok. A więc pora na prace w ogrodach, na działkach w sadach itp. Waszym zadaniem jest zamienić się   w ogrodników którzy wyczarują z wyżej wymienionych materiałów piękną „ Jabłoń”. Nie musimy już przypominać o Waszej galerii oraz o mile widzianych zdjęciach. 

             Propozycję wykonania pracy znajdziecie pod tym linkiem: http://krokotak.com/2014/03/popcorns-and-trees-in-blossom/

            Życzymy twórczej i kreatywnej pracy !!!

            6 –LATKI

            Kochane starszaki!!

            Za oknem wiosna w pełni. Chciałoby się pobiegać po zielonej łące, poszaleć na placu zabaw, pojeździć na rowerze itp. Cieszyć się pełnią wiosny. To właśnie wiosna inspiruje nas do działalności plastycznej… malujemy kwitnące drzewa, wyklejamy motyle, wydzieramy biedronki z papieru, tworzymy piękne kwiaty z papieru. I tak zawsze robimy w przedszkolu. Nasza sala jest co roku  kolorowa i przepełniona wiosenną twórczością. W tym roku wasze domy niech będą kolorowe i wiosenne a wasze dzieła sztuki niech zdobią każdy zakątek waszego pokoju. Zachęcamy was do malowania, wyklejania, wydzierania, obrysowywania – tworzenia prac o tematyce aktualnej pory roku.

            Natomiast dziś będzie nieco inna działalność. Zapraszamy was do uruchomienia własnej pomysłowości i kreatywności. Niech pomogą wam w tym rodzice ( tak troszeczkę).         

              Dziś robimy własną maseczkę ochronną.  I nie  chodzi tu o precyzję i profesjonalizm ale o pomysłowość. Na dobry początek obejrzyjcie bajeczkę – dlaczego należy nosić maseczkę. https://www.youtube.com/watch?v=zJJ4_zK_WCE

            A następnie zobaczcie kilka inspiracji jak wymyśliły to inne dzieci.

            Jak zrobić malowaną maseczkę z torby, bez szycia     

            https://www.youtube.com/watch?v=n74r6DM8o20

            Jak zrobić maseczkę z ręcznika

            https://l.facebook.com/l.php?u=https%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2Fwatch%3Fv%3DTg34NX2IiME%26fbclid%3DIwAR29hKUjL_kTxjYMQqjpl5DaLJm1zsOzjWa3GNnh96IcrInOfq2dtRhvkE8&h=AT0WR1obrtqu41i7KwQWcIzyfCjyj39VoGUf5oPVRP6C1tdBNnH_b1MczbjIxzE-I6GnCGPUEGz8rHW1s5YyX2u4RZEEEtrsuUgIfIqLI7Lc5TCe2gxoesk8RszqldvE8WsENg

            Jak zrobić maseczkę ze skarpety w 1minutę!

            https://www.youtube.com/watch?v=C6VIImIg5ho&fbclid=IwAR207ZBxsy-Ad7YcRCzZ3RoSuYWTEbaPLqSRhukH6f5ShAFck9wwxmtgt6w

            A teraz do działania. Może masz już własny pomysł i patent na maseczkę!!

            Czekamy na wasze dzieła!

          • 12.05.2020 r. Wtorek

            3 –LATKI

            WITAMY WAS SERDECZNIE DROGIE DZIECI !

             

            W przedszkolu poznaliśmy wiele kolorów. I na pewno spotkaliście je podczas majowych spacerów na łąkę. Dla przypomnienia czy pamiętacie wszystkie, zakręćcie ruletką i nazwijcie jaki to kolor ! J

            https://wordwall.net/pl/resource/1055530/kolory

            A jak już wszystkie kolory powtórzyliście zapraszamy Was do kolejnej zabawy !

            A oto ona….

            „Dobieranie przedmiotów do kolorów”. W rytm dowolnej muzyki dzieci tańczą biegają swobodnie po pokoju. Gdy muzyka milknie rodzic pokazuje dany kolor (kartka, kredka….). Dzieci szukają w pokoju jak najwięcej przedmiotów w tym kolorze.

            „Magiczny worek kolorów”-  Dziecko z wyszukanych zabawek z poprzedniego zadania losuje przedmioty, nazywa ich kolor i przyporządkowuje dany kolor w miejscu wyznaczonym.
            Na koniec zabawy podejmujemy próbę policzenia przedmiotów z danego koloru.

            Zadanie specjalne poszukajcie na majowej łące czy w ogrodzie kolorów, z którymi bawiliście się

            ŻYCZYMY KOLOROWEJ ZABAWY!

             

            4-LATKI

            Witajcie kochani! Zapraszamy Was dzisiaj do zabawy w liczenie. Przygotujcie z rodzicami: - dużą sylwetę biedronki (ale nie rysujcie kropek), - 6 guzików lub 6 zakrętek z butelek po wodzie, albo 6 wyciętych małych kółek (to będą kropki dla biedronki) - kostka do gry Zaczynamy zabawę: Rzuć kostką do gry i policz ile wypadło oczek. Teraz nałóż na biedronkę tyle kropek ile miałeś na kostce. Możesz zagrać z mamą lub tatą – wtedy każdy z Was może mieć swoją biedronkę i kropki dla niej. Zobacz, która biedronka ma więcej kropek?

            Twoja czy mamy?

            Udanej zabawy!!!


            5-LATKI

            Witajcie nasze pięciolatki!!!

                Czas na matematyczne wyzwanie, czy odpowiecie nam na nie? Dzisiaj czeka Was ogrodowa   lub domowa matematyka małego smyka. Utrwalicie sobie liczenie w zakresie 10, a jeśli potraficie to możecie policzyć do 20 i więcej. Jesteście ciekawi ? No to zaczynamy. Zapraszamy Was na spacer po swoim ogródku lub po swoim pokoju. Wybierzcie po 10 rzeczy które nadadzą się do liczenia: z ogrodu: liście, patyczki, kamyczki i stokrotki itp.,  natomiast z pokoju: kredki, klocki, puzzle, guziki itp. Czy już macie? To teraz przeliczcie czy macie 10 rzeczy, rozłóżcie przed sobą i zacznijcie matematyczne wyzwanie: np. 5 liści i 2 liście to ile liści razem, 2 kredki i 3 kredki to ile razem kredek, itd. spróbujcie tak się pobawić z guzikami, skarpetkami itp.. Rodzice oczywiście mogą Wam w tym pomóc, a nagrodą za wspaniałe liczenie będą brawa    i pochwały. Jesteśmy z Was dumne, nasi  mali matematycy.

            Miłego liczenia !!!

            6-LATKI

            Kochane Starszaki

            Poznaliście już cyfry, znacie ich kolejność i wiecie, które są większe, a które mniejsze – czyli zapraszamy do  zabawy ! Czego potrzebujemy?

            Przygotujcie kartonik z tygrysem (możecie go narysować) i kartoniki z cyframi od 1 do 12 i więcej. Możecie też wykorzystać rolki od papieru i umieścić na nich cyfry.

             http://panda.bydgoszcz.pl/wp-content/uploads/2020/05/IMG-20200511-WA0002.jpg

            Do zabawy zaproście rodziców lub rodzeństwo

            Zaczynamy:)

            Osoba, z którą się bawisz, chowa kartonik z tygryskiem pod jedną z cyfr. Twoim zadaniem jest odpowiedź na pytanie: „Gdzie ukrył się tygrys?”

            Zatem pytasz:

            – Czy tygrys to jest liczba np. 6?

            Osoba, z którą się bawisz odpowiada zgodnie z prawdą np.

            – Nie, to za mało.

            Odsuwasz więc cyfrę 6 (jeżeli 6 to jest za mało, to wszystkie cyfry przed nią, czyli 5,4,3,2,1 też będą za małe, czyli je również odsuwasz).

            Zabawa trwa dalej. Zostało Ci już mnie liczb do odgadnięcia. Pytasz dalej:

            – Czy tygrys to jest liczba np.10?

            – Nie, to za dużo. (odsuwasz zatem 10 i wszystkie cyfry większe od niej, czyli 11,12…)

            Zabawa trwa tak długo, aż odgadniesz, gdzie ukrył się tygrys.
            Potem możesz zamienić się rolami.

            Powodzenia

             

          • 11.05.2020 r. Poniedziałek

            3 -LATKI

            DZIECIAKI !!!

             

            Zapraszamy was do ruchu ! Już dużo wiecie o owadach, jak wyglądają oraz jakie odgłosy dają – A teraz zamieńcie się w nie i zróbcie to co ONE !

            A więc wstajemy !!!

            I do dzieła !

            Propozycje zabaw

            Zabawa na łące.

            https://wordwall.net/pl/resource/1916204/gimnastyka/na-%c5%82%c4%85ce
            Dzieci kręcą ruletką. Wypowiadają nazwę wylosowanego zwierzęcia. Dzieci naśladują zwierzę które wylosują.

             Biedroneczki.
            Dzieci-biedroneczki poruszają się w rytmie wystukiwanym na instrumencie/wyklaskiwanym. Podczas przerwy w grze przykucają – odpoczywają na trawie.

            Motyle i kwiaty.
            Dzieci-motyle fruwają nad łąką, omijając kolorowe kwiaty (zabawki,miśki..), w rytmie wystukiwanym na instrumencie/wyklaskiwanym. Podczas przerwy w grze przykucają.

             „Pszczółka"

            Zabawa przy wykorzystaniu rymowanki:  „Pszczółka śpi w ogrodzie 123, Ubrudzona w miodzie 123. Kogo dotknie mała pszczoła musi tańczyć z nią dokoła”

             "Pszczółki na łące"

            Podczas muzyki dzieci -Pszczółki fruwają na łące, na przerwę w muzyce - pszczółki zbierają z kwiatów nektar i spożywają.

             “Przestraszone żabki”.

            Dzieci – żabki skaczą po dywanie w różnych kierunkach dookoła stawu ułożonego ze sznurka. Mocne uderzenie w bębenek/klaśnięcie sygnalizuje nadejście bociana. Przestraszone żaby jak najszybciej wskakują do stawu i nieruchomieją. Dwa uderzenia w bębenek/klaśnięcie sygnalizują odejście bociana, żabki mogą ponownie skakać.

            Wspaniałej  zabawy !!!

            4 –LATKI


            Witajcie Kochani!

             Dzisiaj trochę gimnastyki. Pamiętajcie o tym, że ruch to zdrowie!
            Na początek rozgrzewka z wierszykiem:
            Każdy mądry przedszkolaczek
            co dzień ćwiczy, biega, skacze.
            Ty też biegaj, skacz i ćwicz,
            gdy chcesz zdrowy, silny być.
            Zrób przysiad raz i dwa,
            i podskocz hopsasa.
            Dwa skłony do podłogi,
            w kolanach zginaj nogi.
            Wyciągnij się do góry
            tak, jakbyś łapał chmury.
            Zrób kółko bioderkami,
            poruszaj paluszkami.
            Skoro rozgrzewka za nami, to zapraszamy do gimnastyki z sympatyczną Fruzią:
            https://www.youtube.com/watch?v=47jquUszRas
            Życzymy udanej zabawy.

             

            5 –LATKI

            Witamy Was kochani !!!

            Dzisiaj się trochę poruszamy, mamy coś dla szczęśliwych właścicieli własnego kawałka podwórka, chodnika a nawet podłogi! Popularna gra w klasy. Niby nic specjalnego, ale jak zaczniemy wzbogacać układ planszy, od razu robi się ciekawiej! 🙂

            Waszym zadaniem  jest odrysować układ, a następnie wykonać mnóstwo skoków! Ćwiczymy więc wiele sfer na raz! Motorykę małą, dużą, percepcję wzrokową, koordynację wzrokowo-ruchową, a nawet współpracę oczywiście nie tylko z rodzicami ale i z rodzeństwem też !!! Gotowi do ruchowej przygody no to zaczynamy, przygotujcie sobie kartki papieru i flamaster lub kredę, a oto ściąga:  https://drive.google.com/file/d/13cw8OVd9LY_3LEDGz2OUzCU0_fuuH0ao/view

            Dla jeszcze bardziej aktywnych i chętnych wrażeń mamy grę niespodziankę „ Wędrująca żabka” https://view.genial.ly/5e83b3ead5aa510e328f4a52

            Życzymy udanej zabawy !!!

            6 –LATKI

             

            Witajcie starszaki !

             

            Podczas dzisiejszych zajęć ruchowych poćwiczycie stópki.

             

             Przystąpcie do ćwiczeń bez obuwia, w skarpetkach.

            • Zaczynamy od rozgrzewki: maszeruj po pokoju, wysoko unosząc kolana. Po chwili, w dalszym ciągu maszerując, zacznij wykonywać krążenia ramion w przód i w tył.
            •  Spróbuj zdjąć skarpetki za pomocą stóp, nie używaj rąk. Możesz to zrobić w pozycji stojącej lub siedzącej, jak będzie Ci wygodniej.
            •  Do naszych ćwiczeń właściwych przyjmujemy postawę stojąca. Unieś ręce w górę, złap skarpetkę prawą stopą i unieś nogę w przód lekko nad podłogę. Postaraj się wytrzymać w tej pozycji 5 sekund. Powtórz ćwiczenie 3 razy i zmień nogę na lewą.
            •  Ćwiczenie bardzo podobne do poprzedniego, ręce dajemy w bok, łapiemy skarpetkę prawą stopą i unosimy nogę w tył lekko nad podłogę. Wytrzymujemy kilka sekund w tej pozycji. Powtarzamy ćwiczenie 3 razy i zmieniamy nogę. o Siadamy w szerokim rozkroku. Skarpetkę rzucamy delikatnie przed siebie. Staramy się prawą stopą złapać skarpetkę i przysunąć po podłodze do siebie. Powtarzamy ćwiczenie 3 razy i zmieniamy stopę na lewą.
            •  Siedzimy w szerokim rozkroku, łapiemy skarpetę prawą stopą i próbujemy nakreślić nią pierwszą literę swojego imienia: najpierw w powietrzu, później na podłodze. Powtarzamy kilka razy i zmieniamy stopę.

             

            Zabawy i ćwiczenia  przygotowujące do nauki czytania i pisania

            Zabawy ze zdaniami, wyrazami, sylabami i literami

            • śpiewamy zdania sylabami – zmiana natężenia, tempa, wysokości głosu
            • próbujemy zaśpiewać znaną piosenkę, np. „Jedzie pociąg” samogłoskami (aoeaoei)
            • zadajemy zagadki: zaczyna się na „k” i miauczy (kot); na „d” i jest mokry (deszcz) itp.
            • wybieramy te obrazki, których nazwa rozpoczyna się na tę samą głoskę (np. jajko, jabłko, jodła, jaskółka itp.).
          • 07.05.2020 r. Czwartek

            3 -LATKI

            WITAJCIE KOCHANI RODZICE  I NAJMŁODSI

            Jak wygląda łąka wie każdy z nas, ale czy na łące rozbrzmiewa muzyka,

            wie już tylko ten, kto się dobrze wsłucha ... - szum traw, brzęczenie owadów,

            cykanie świerszczy, rechotanie żab, klekotanie bocianów, śpiew ptaków -to wszystko jest muzyką.

            Posłuchajcie piosenki „Bal na łące”,

            -stwórzcie muzyczną orkiestrę do piosenki, może to będą łyżki, garnki, kartka papieru, klocki, opakowanie po jogurcie, butelka z wodą

            https://www.youtube.com/watch?v=VL-IW-Xy0Jo

            -a gdy będziecie na łące zabawcie się w poszukiwaczy dźwięków, wsłuchujcie się w odgłosy majowej przyrody.

            MUZYCZNEJ ZABAWY

             

            4 -LATKI

            Witajcie kochani!

             W tym tygodniu rozmawiamy o majowej łące o pięknych kolorowych   kwiatach i zwierzątkach tam zamieszkujących . Cóż by to była za łąka , gdyby nie Pani Wiosna , która potrafi wyczarować cuda.

            Zapraszamy  was do osłuchania się z piosenką ,,Jesteśmy motylki’’

            https://www.youtube.com/watch?v=NFvfoCdPQWU

            Czy spodobała się wam piosenka?

            Pewnie większość z was  potrafi już  zaśpiewać pierwszą zwrotkę.

             Teraz zatańczymy do naszej piosenki  - Do pląsów  ubierzcie  się na kolorowo – potrzebne wam będą też   chustki , apaszki a zamiast nich można wykorzystać , paski bibuły lub wstążki.  Udanej zabawy!!!

             https://www.youtube.com/watch?v=0vrKHQW-HU8

            Mamy dla was zadanie !!!! Może ktoś z was wymyśli inny taniec  do naszej piosenki, używając innych rekwizytów? Jeśli tak prześlijcie nam krótki filmik!!

            Powodzenia!!!

            5 -LATKI

            Witajcie kochani dziś do zabaw muzycznych Was zapraszamy!!!

                Przypomnijcie sobie naszego pierwszego owada z naszej łąkowej krainy? Tak dobrze była nią pracowita pszczółka. Naszym kolejnym bohaterem jest ślimaczek, który jak już dobrze wiecie nosi na plecach swój domek. Wszyscy doskonale znamy wierszyk: „ Ślimak, ślimak wystaw rogi, dam ci sera na pierogi, jak nie sera to kapusty, od kapusty będziesz tłusty” no właśnie czy ślimaki jedzą ser i kapustę? No pewnie że nie, ale zawsze możemy się dobrze bawić i potańczyć to wesołej i skocznej piosenki pt. „Ślimak pokaż rogi” https://www.youtube.com/watch?v=y6l4ob_2tqQ  czy już się rozruszaliście razem ze ślimaczkiem, to teraz czas na zagadki słuchowe, w których usłyszycie nie tylko owady ale też odgłosy natury : https://www.youtube.com/watch?v=JwbMnvfN2y8 udało Wam się ??

            Brawo!!           

            To teraz nasze domowe pomieszczenie zamieniamy w piękną zieloną łąkę a Wy zamienicie się w wybrane przez siebie owady i naśladujecie, ruchem i odgłosem. Gotowi …start.                

              Na zakończenie zapraszamy Was do zabawy relaksacyjnej „ Masaż ślimaków”- dobierzcie się w pary. Jedno rysuje drugiemu na plecach muszlę ślimaka kreśląc ją wielokrotnie i jeszcze mamy zabawę językową „ Ślimak, ślimak wystaw rogi” – Wypowiadanie zdania na różne sposoby: wolno, szybko, cicho, głośno, z zadowoleniem, ze smutkiem, ze złością itp. Tak jak robiliśmy to nie raz w przedszkolu

            Życzymy miłej i wesołej zabawy!!!

            6 –LATKI

            Kochane starszaki!!

            Koniec leniuchowania na kanapie. Pomimo brzydkiej pogody,  możemy być weseli          i dobrze się bawić. Dziś zapraszamy Was  na rytmiczną rozgrzewkę  i zajęcia relaksacyjne.

            Zaczynamy od podskoków:

            https://www.youtube.com/watch?v=Zg7pCZOtMXo

             Teraz połóżcie się na dywanie i zamknijcie oczy. Wsłuchajcie się w dźwięki majowej łąki. Na pewno rozpoznajecie znajome odgłosy, ale nie o to chodzi : spróbujcie się zrelaksować  , pomyśleć o czymś przyjemnym. Zapomnijcie o tym , że nie możecie przyjść do przedszkola ,spotkać się z Panią i kolegami z grupy. A pomyślcie o najmilszych chwilach w przedszkolu, co sprawiało  Wam wielką radość i wywoływało pozytywne uczucia.

            https://www.youtube.com/watch?v=aNwLAGTS74c

            Dobrej zabawy

            Przygotowanie do nauki pisania i czytania:

            Zabawy z sylabami

            • wyklaskujemy słowa sylabami
            • układamy sylaby z patyczków (przeliczanie ilości sylab w wyrazie, zdaniu)
            • śpiewamy zdania sylabami
            • wypowiadamy szeptem sylaby zakończone spółgłoską, np. – tor, rycz, mam, dar, wit itp.
            • wypowiadamy głośno sylaby zakończonych samogłoską, np. – la, sza, bo, to, mu
            • podajemy dziecku pierwszą sylabę, a ono kończy wyraz drugą, bądź odwrotnie (można tu wykorzystać obrazki).

            Pamiętajmy, by uświadomić dzieciom, że dokonujemy słuchowej analizy słów, czyli wyróżniamy głoski, a nie – litery („rz”, a nie „r” i „z”)

          • 6.05.2020 r. Środa

            3 – LATKI

            Dzień dobry kochani !


            Zapraszamy Was do poznawania tajemnic łąki z filmikiem edukacyjnym „Wędrówki Skrzata Borówki”, gdzie „Koniczynka” zaprasza Skrzata Borówkę na łąkę !


            Wybierzmy się razem z nim !

            I zobaczmy co na tej łące się znajduje !

            A więc miłego oglądania

            https://www.youtube.com/watch?v=LKLf5EN1Ff4&fbclid=IwAR02SgggzMw0n4Q2ErCS-2mxj2MPLN1-pZBW6XwoaE38F9_3h_Seh6RUGrw


            Jeżeli już pooglądaliście to wiecie jak wygląda łąka i jakie roślinki na niej rosną !


            Zapraszamy Was do zrobienia swojej łąki w domu, pozbierajcie różne kwiatuszki, trawki następnie zasuszcie w książeczce. Jak już wasze roślinki będą zasuszone możecie je przykleić na kartkę, w ten oto sposób powstanie Wasza piękna domowa łąka WASZ ZIELNIK !!!

            Miłej pracy


            I z Małym Misiem Śpiewajcie i czytajcie

            https://www.youtube.com/watch?v=TaYR4YBqkJI

            4 – LATKI

            Wszyscy są !

            Witamy was ! Przygodę zacząć czas!

            Kochani dzisiaj  chcemy was zaprosić  na  łąkę, która  bogactwem barw zachęca do spacerów Podczas wędrówki może uda wam się dostrzec bociana ,  może latające i cieszące się wolnością ptaki,  przyjrzyjcie się też małym mrówkom, ile muszą się napracować by zbudować swój domek , może gdzieś odpoczywa  ślimak ze swoim  domkiem na plecach.

            Popatrzcie na niebo jak świeci słonko a wokół niego przesuwają się leniwe chmurki.

             Przyjrzyjcie się pięknym kolorowym  kwiatom, których słodki nektar przyciąga pracowite pszczółki . Zgadnijcie jakich kolorów użyła Pani Wiosna by łąka stała się jedyną i  niepowtarzalną.  Może  piękny zapach kwiatów zachęci was do częstszego odwiedzania łąki . Popatrzcie na piękną zieloną trawę , którą pani Wiosna uczesała swym wielkim grzebieniem.

            Kochani pamiętajcie by  wszelkie obserwacje prowadzić pod okiem osoby dorosłej i nie dotykać żadnych zwierzątek ani też kwiatów, ponieważ może to być niebezpieczne .

             Mile spędzony czas z bliskimi  kończymy zabawą -,, Mrówki idą w rzędzie jedna za drugą’’ -ciesząc się z mile spędzonego czasu’’


            Podzielcie się swoimi wrażeniami wstawiając swoje zdjęcie ze spaceru!!!


            5 -LATKI

            WITAJCIE PRZEDSZKOLAKI!!!

                  Wiosna jest piękną i bogatą porą roku: kolorowe kwiaty, soczysta zieleń traw, słoneczna pogoda   i  lekki ciepły wiatr- to dla wszystkich z nas skojarzenia związane z majową łąką. Łąka jest bardzo interesującym środowiskiem przyrodniczym. Jest gęsto pokryta zielenią               w której rosną kwiaty: kaczeńce, stokrotki i wiele innych gatunków, a swoje mieszkanie znajdują tam liczne zwierzęta, głównie owady. Czy zastanawialiście się, jakie owady zamieszkują łąkę? Oto podpowiedź :  https://www.youtube.com/watch?v=LKLf5EN1Ff4
            A może wiecie, jakie korzyści zawdzięczamy, dzięki naszym małym przyjaciołom?             Dlaczego owady i ich ciężka praca dla współczesnych ludzi jest taka ważna? : https://www.youtube.com/watch?v=MBXpWxKoZvQ
                 Doskonale wiecie, że aby łąka  cieszyła nas swoim bogactwem musimy o nią dbać, szanować i chronić jej mieszkańców. Nie zrywajmy kwiatów, które są pod ochroną, nie zabijajmy zwierząt i owadów, bo od nich zależy nasze życie na planecie Ziemi.                  Stańmy się obrońcami i przyjaciółmi zwierząt, nawet tych najmniejszych jakimi są owady,               a one odwdzięczą nam się. Zapraszamy Was na wiosenny spacer na łąkę, poobserwujcie              jej mieszkańców, może spróbujecie narysować co ciekawego widzieliście?
            Powodzenia!!! Udanych obserwacji!!!

            6- LATKI

            Witajcie starszaki!

            Zastanawialiście się kiedyś jak wygląda mały motylek? Skąd się bierze?

             Czy wykluwa się z jajka?

             Nieee!!!

             Ten piękny owad, równie niesamowicie przychodzi na świat jak i wygląda. Zobaczcie sami https://www.youtube.com/watch?v=zNeizTuJCgg

             Niesamowite prawda? Mamy dla Was zadanie na dzisiaj, otóż : jeśli macie możliwość wyjścia do swojego ogrodu bądź spaceru na łące, spróbujcie znaleźć tam gąsienice, a może nawet zobaczycie motylki. Zwróćcie uwagę czy wszystkie wyglądają tak samo? A może czymś się różnią? Po powrocie do domu spróbujcie je narysować i koniecznie pochwalcie się swoimi pracami na naszej stronie!

            Przygotowanie do nauki czytania i pisania:

            Ćwiczenia palców: dotykanie każdym palcem do kciuka - zaczynamy do wskazującego,a następnie powtarzamy ćwiczenie zaczynając od najmniejszego paluszka, przyciskanie palcami kulek z plasteliny, wyklejanie obrazka kulkami z bibuły oraz wszystkie zabawy paluszkowe.

            Dla RODZICÓW:

            chwyt.docx

          • 5.05.2020 r. Wtorek

            3-LATKI

             

            WITAMY KOCHANE DZIECI !

             

            LATAWCE, DMUCHAWCE, MLECZ

            Do dzisiejszych zajęć potrzeba Wam będzie:

            • Rolka po papierze toaletowym
            • Nożyczki
            • Karta w dowolnym kolorze (byle nie biała !)
            • Biała i żółta  farba

            Dzisiaj wykonamy dmuchawce lub mlecze (Mniszka pospolitego). W pierwszej kolejności bierzemy nożyczki, którymi nacinamy u góry dookoła rolkę po papierze, powstałe frędzelki rozkładamy trochę paluszkami, następnie wlewamy białą farbę na osobą kartkę/naczynie (jak Wam wygodniej) i moczymy naszą pociętą rolkę (stroną z frędzelkami) w białej farbie i odbijamy na naszej kolorowej kartce – to będą białe dmuchawce. Podobnie robimy gdy chcemy mieć mlecze – rolkę moczymy w żółtej farbie. I GOTOWE!!!

            https://www.youtube.com/watch?v=FpvIOpciq2Y&fbclid=IwAR3Esc0TuQR7n2tqGWb2tRWSGRBGy5znm_vG1tngwDDqwbKPvowEkRCOJjs

            Życzmy Wam wspaniałej zabawy !

             

            4-LATKI

            Witajcie kochani !!!

            Mamy dla was niespodziankę , jeśli odgadniecie zagadkę to dowiecie się z czym lub z kim jest  związana?

            Dasz mu sera na pierogi?

            Może Ci pokaże rogi

            Czy wiecie o kogo chodzi? Oczywiście , że o ślimaka. Jak pamiętacie na balu był również ślimak .

              Zapraszamy was do lepienia ślimaków z wałeczków z plasteliny. Wasze rączki i paluszki są tak zwinne  że stworzą cuda.

            https://www.bing.com/images/search?view=detailV2&ccid=WlZrjMRf&id=CC7C7E4823D521BB44D6BEB4091DF3EE30A7E3A6&thid=OIP.WlZrjMRfXecBb5PqdEXnkwHaE8&mediaurl=http%3A%2F%2Fmamarak.pl%2Fwp-

              Pochwalcie się swoimi pracami!! Powodzenia!!

            5 -LATKI


            DZIEŃ DOBRY KOCHANI !!!

                Pszczółki, biedronki i barwne motyle to mieszkańcy łąki- o tym już doskonale wiecie. Dzisiaj zapraszamy Was do stworzenia takiej sympatycznej gromadki, aby uśmiechnięte owady zrobione przez Was wniosły trochę słońca do Waszych domów.
            Potrzebne materiały :
            -rolki po papierze toaletowym,
            - papier kolorowym do oklejania rolek lub farba do ich pomalowania,
            - kolorowy papier,
            - pisaki lub kredki.
            Na samym początku oklejacie papierem lub malujecie farbą rolki po papierze toaletowym- biedronkę na czarno, pszczółkę na żółto itd. Gdy farba będzie wysychać możecie zająć się rysowaniem a potem wycinaniem elementów z papieru:
            - pasków pszczółki i motyla
            -głowy owadów,
            -skrzydeł pszczółki, motyla i biedronki (tutaj na czerwony papier naklejacie kilka kółeczek czarnego papieru),
            - oczu, nosków i oczywiście czółek.
            Teraz wystarczy tylko przykleić wszystkie części do owadów i gotowe. Wasza majowa łąka ma już swoich mieszkańców.

            Jak zawsze z przyjemnością czekamy na zdjęcia!!!
             Życzymy twórczej i kreatywnej zabawy!!!

            6-LATKI

            Witajcie starszaki

            W maju łąki kwitną wielobarwnymi kwiatami. W powietrzu roi się od pracowitych pszczół, które zbierają pył z każdego kwiatu. Majowe łąki to prawdziwy raj dla drobnych zwierząt, ponieważ mogą schować się w wysokich, pachnących trawach i kwiatach. Ludzie też lubią spędzać czas na łąkach pokrytych kolorowymi roślinami.

            A ty? Lubisz majową łąkę? Jeśli tak, to dziś zrobisz ją u siebie w domu!

            Jak?

            Bardzo prosto!!!!

            MAJOWA ŁĄKA

            Potrzebne będą : farby, palec i balon.

             

            Etapy wykonania pracy:

            1. Palcowanie farbą po kartce
            2. Maczanie balonów napełnionych wodą w farbie i odbijanie kształtów przypominających "dmuchawce"
            3. Przeciąganie palcem zamoczonym w farbie linii służącej jako łodyga

            Bardzo prosta praca, a jak piękna... Oceńcie sami:)

             

            Przygotowanie do nauki pisania i czytania:

             

            Zabawa „ Podpisz przedmioty” – przygotowanie kartoników z nazwami przedmiotów z najbliższego otoczenia (stół, okno, łóżko, miś, lalka, auto, klocki itp.), wspólne z dzieckiem odszukanie przedmiotów i „podpisanie”. W kolejnych zabawach dziecko samo „podpisuje” wybrane przez rodzica przedmioty.

          • 4.05.2020 r. Poniedziałek

            3 LATKI

            Kochane Przedszkolaczki

            „W zieleni łąka majowa...czyli... Co w trawie piszczy!”

            Zapraszamy dzisiaj na wiosenną łąkę – zobaczymy kto tutaj mieszka, jakie rośliny rosną? 

            Wysłuchajcie uważnie wierszyka i przypomnijcie sobie, kto mieszka na wiosennej łące?

            WIOSENNA ŁĄKA      (Barbara Stępień)

            Miły jest poranek na zielonej łące, gdy w kropelkach rosy kąpią się zające.

            Mrówki zaczynają biegi pośród trawy, a biedronka żuczka prosi do zabawy.

            Do słonka wesoło mrugają stokrotki, bąk leci do bąka na wiosenne plotki.

            W berka fruwanego bawią się motyle, zatrzymaj ten obraz, choć na jedną chwilę!

             

            A korzystając ze słonecznej pogody, wybierzcie się na najbliższą łączkę, może być ta podwórkowa, osiedlowa. Zabawcie się w poszukiwaczy mieszkańców majowej łąki. Obserwujcie, słuchajcie dźwięków otaczającej was przyrody. Kto ma może wykorzystać do swoich zabaw badawczych „dodatkowe oko czyli szkło powiększające”. I oczywiście pokażcie się w tej pięknej majowej szacie

            A jeżeli aura pozwoli to może się zrelaksujecie  i razem z Małym Misiem śpiewajcie i czytajcie na majowej łące.

            https://www.youtube.com/watch?v=TaYR4YBqkJI

            ŻYCZYMY MIŁYCH WRAŻEŃ

             

            4 LATKI

            Witajcie kochani !!!

            Dzisiaj zapraszamy was na majową łąkę!!!!

            Posłuchajcie wiersza I. Salach,, Łąka’’

            "Łąka tylu ma mieszkańców
            zwierząt, roślin kolorowych.
            Tu motylek, a tam pszczółka
            tutaj kwiatek – o różowy
            Z kopca wyszedł krecik mały
            obok niego idzie mrówka.
            Na rumianku w krasnej sukni
            przycupnęła boża krówka ( biedronka)
            Nad tą łąką kolorową
            bal wydały dziś motyle.
            Zapraszają wszystkie dzieci
            więc zatańczmy z nimi chwilę.

            • O czym był utwór?
            • Jakie zwierzęta wystąpiły w utworze? A może spróbujecie je policzyć?
            • Co wydały motyle nad kolorową łąką?
            • Kogo zaprosiły motyle na bal?

            Kochani!! Pan świerszcz już od samego rana stroi swe skrzypeczki do wiosennej poleczki dylu..dylu , a motylki zapraszają was do tańca i wspaniałej zabawy!! . Zaczynamy!!!

            https://www.youtube.com/watch?v=VL-IW-Xy0Jo

            Kochani a teraz zamieniamy się w inne zwierzątka które możemy spotkać na łące:

            • pszczółki- biegając i machając rękami- skrzydełkami , wesoło bzycząc- bzz-bzz
            •  koniki polne- poruszając śmiesznie łapkami w dowolny sposób- cicho cykając  cyt-cyt
            •   żabki-skacząc, głośno kumkając kum-kum, kum
            •  bociana- unosząc wysoko kolana , smutno-kle-kle
            • wróbelka-wesoło ćwir-ćwir
            • wiosenny wietrzyk  –  porusza kwiatami szumiąc wesołe piosenki szszszsz….szszsz…szszuuu

            Powodzenia!!!!

             

            5 LATKI

             

            Witajcie kochane pięciolatki!!!  

                 Nasza nowa tematyka to wiosenna łąka, piękna kolorowa i pachnąca. Zapraszamy Was           do świata owadów. Z niektórymi z nich spotykacie się zapewne codziennie, a niektóre znacie tylko z opowiadań lub filmów edukacyjnych. Dzisiaj naszym głównym bohaterem będzie pszczółka, która jest bardzo pożytecznym i pracowitym owadem. Wiecie doskonale, że te owady zapylają kwiaty z których powstają owoce i warzywa, które my możemy później spożywać. Gdyby nie pszczółki  nie mielibyśmy pysznego miodu i nie moglibyśmy podziwiać tylu pięknych kolorowych kwiatów. Na pewno jesteście ciekawi w jaki sposób zapylają kwiaty i zbierają nektar?, gdzie mieszkają, co robią? co jedzą?, jak wygląda ich pracowity dzień? Oto ciekawa propozycja dla Was:           
             https://www.youtube.com/watch?v=LMLSxZJTNnE
            https://www.youtube.com/watch?v=PX8JKShqt9c

                      Dla tych co chcą poćwiczyć pamięć mamy piękny wierszyk pani Bożeny Formy:

            „Pracowita pszczoła”
             Przyfrunęła na łąkę
            pszczoła pracowita.
            Ile pięknych kwiatów!
            pszczoła się zachwyca.
            Na kwiatku usiądę
            i odpocznę chwilę.
            Może porozmawiam
            z prześlicznym motylem.
            A potem do pracy
            szybko się zabiorę.
            Pozapylam kwiaty,
            dużo pyłku zbiorę.

             Przedszkolaki zapraszamy Was teraz do degustacji pysznego i zdrowego miodu. Mniam, mniam!!!

             

            6 LATKI

            Dzisiaj zapraszamy was na łąkę.

            Zamknijcie oczy i przypomnijcie sobie, jak to jest biegać beztrosko po trawie, czuć jej zapach. Na łące można odpocząć, ale też bardzo dużo się nauczyć.

             Zapraszamy was do zabawy PRAWDA czy FAŁSZ (jeśli odpowiedź jest prawdziwa - zaklaszcz w dłonie, jeśli fałszywa – połóż obie ręce na kolanach)

             - Na łące rośnie wysoka trawa, a w niej są biedronki, koniki polne, motyle.

             - Pszczoły zbierają nektar z kwiatów i robią z nich lizaki.

            - Pod ziemią długie korytarze ryje kret.

            - Wiosną na łące dzieci lepią bałwana.

            - Po łące przechadza się bocian i szuka żabek na śniadanie.

            - A żabki chowają się przed nim w trawie i wołają kra, kra..

            Bardzo ładnie poradziliście sobie z tymi pytaniami, brawo.

             A teraz spróbujcie odnaleźć w swoich książeczkach informacje o wspomnianych wyżej owadach i zwierzętach. Wybierzcie jedno z nich, narysujcie je i z pomocą rodziców znajdźcie o nich jak najwięcej informacji.

             Koniecznie też podzielcie się z nami swoimi wiadomościami.

            Propozycja zabawy z rodzicami lub rodzeństwem

             „ Pociąg głoskowy” Rodzic mówi pierwsze słowo, a zadanie dziecka polega na podawaniu słów zaczynających się od głoski, którą kończy się poprzednio wypowiedziany wyraz (arbuz, zegar, rower, rybak, kot, tata, album, makaron, noc, cebula…).

          • 29.04.2020 r. Środa

            DZIEŃ DOBRY KOCHANI !!!

                   Kochane dzieci dzisiaj zabieramy Was na przejażdżkę pociągiem po naszym kraju- Polsce. Zwiedzimy wiele ciekawych i pięknych miejsc, a Wy postarajcie się zaobserwować jaki jest różnorodny krajobraz w naszym kraju. Usiądźcie wygodnie, ponieważ za chwilę wyruszamy, a pomoże nam w tej wirtualnej podróży

            https://www.youtube.com/watch?v=jnV_yEm8G1U&feature=youtu.be&fbclid=IwAR1ovHiBjhk9b0l7Dh4k_V0JJ6duVZHujIOzx9cgSA20Ro0sVp48E5I24CY


            Polska jest piękna, od gór aż po morze i jeziora. Prawda!!! Poszukajcie w książkach i gazetach ilustracji przedstawiających ciekawe miejsca jakie można zobaczyć w Polsce i zaplanujcie wycieczkę.

            To będzie ciekawa wyprawa po zakończeniu pandemii koronawirusa, a Wy będziecie już gotowi aby przeżyć jedną z wielu przygód. Od Was zależy gdzie będzie pierwsza stacja i gdzie zatrzyma się pociąg : w Rzeszowie, w Krakowie a może aż  w Warszawie?

            POWODZENIA!!!

            Każde z Was posiada zdjęcia zrobione podczas wędrówek i wycieczek po naszym kraju- zachęcamy pochwalcie się gdzie już byliście i co ciekawego zwiedziliście. Jesteśmy ciekawe, czy my także odwiedziłyśmy te miejsca, jak nie wszystko przed nami. Dla chętnych patriotów mamy niespodziankę w postaci krzyżówki o Polsce.

            https://www.youtube.com/watch?v=sHMwwh6zeCk

            POZDRAWIAMY!!!!

             

          • 28.04.2020 r. Wtorek

            Szczęść Boże! Drodzy Rodzice i Drogie Dzieci – wychowankowie Przedszkola Samorządowego w Radymnie.


            Słowo do rodziców

            Szczęść Boże! Przed nami jeden z najpiękniejszych miesięcy w roku – Maj. W tym miesiącu obserwujemy niesłychaną eksplozję życia w przyrodzie, wiosna nabiera rozmachu… Pomimo tego, że obecna sytuacja nie sprzyja może cieszeniu się z walorów przyrody możemy doświadczać innej radości – radości bycia z Maryją. Albowiem Kościół na bazie wielowiekowej tradycji poświęca miesiąc maj Maryi, czcząc Ją słowami litanii w świątyniach i przydrożnych kapliczkach. Warto w tym trudnym czasie postawić na Maryję i prosić Ją aby okryła płaszczem swojej opieki wasze domy, rodziny i pociechy.

            Miesiac_maj_-_miesiacem_Maryi.docx

          • Ważne!

            Drodzy Rodzice!

            Informujemy, że zgodnie z decyzją i rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej, do 24 maja br. przedszkole będzie zamknięte.Przedłużone zostaje kształcenie zdalne w placówkach oświatowych.

          • 27.04.2020 r. Poniedziałek

            DZIEŃ DOBRY KOCHANI !!!

            W tym tygodniu będziemy rozmawiać o  mieście Radymnie w którym znajduje się nasze kochane przedszkole. Zaczniemy od zapoznania Was z  krótką historia jego powstania.


                    Radymno powstało bardzo dawno temu, a pierwsze ślady osadnictwa szacuje się na  II- III w. naszej ery, zamieszkiwało tu  plemię Radymiczan, od którego prawdopodobnie pochodzi nazwa –RADYMNO. Według historyków dopiero Kazimierz Wielki zezwolił na założenie osady na polach zamieszkałych już przez ludzi  na dzisiejszych terenach naszego miasta. Przypomnijcie sobie jak nazywa się ulica na której znajduje się nasze przedszkole? Brawo!!! Kazimierza Wielkiego!!!!  
            Radymno nie było od początku miasteczkiem - było wioską. Dopiero w 1431 roku król Władysław Jagiełło nadał  mu prawa miejskie i przywilej cotygodniowych jarmarków. Ze względu na położenie przy rzece San nasze miasteczko było uczęszczanym szlakiem handlowym i stanowiło ruchliwy ośrodek targowy               i rzemieślniczy. Najbardziej znany był przemysł powroźniczy- a liny w nim wytwarzane dostarczane były do okrętów floty królewskiej Władysława IV. W ciągu wieków Radymno było wielokrotnie niszczone            i palone, ale zawsze mieszkańcy szybko je odbudowywali.    W XIX wieku nastąpiło wielkie ożywienie gospodarcze i rozwój Radymna, powstały pierwsze urzędy i  szkoły, przemysł powroźniczy bardzo się również rozwinął.


            https://historyczne-radymno.pl/historia-radymna


                   Spróbujcie przypomnieć sobie zabytki występujące w Radymnie oraz obiekty kulturalno-oświatowe. Jesteśmy ciekawe czy każde z Was wie i potrafi policzyć ile w naszym mieście jest przedszkoli, szkół, kościołów, bibliotek i ośrodków zdrowia? A może wiecie jakie urzędy są w Radymnie.

            PREZENTACJA_RADYMNO.pptx


            Brawo!!! Na pewno świetnie poradziliście sobie z tym zadaniem, więc teraz zapraszamy was do zbudowania z klocków naszego miasta: domów, przedszkola, placu zabaw itp.  Do tego zadania  możecie wykorzystać różnej wielkości pudełek i pojemników dostępnych w domu, wyobraźnia Wasza jest nieograniczona.
            Czekamy na zdjęcia Waszych prac!!!
            A może prześlecie nam swoje zdjęcia zrobione w ciekawych miejscach znajdujących się w naszym miasteczku Radymnie? Spróbujemy odgadnąć gdzie były zrobione.

            Dziękujemy!!!

          • 24.04.2020 r Piątek

            3 LATKI

            KOCHANI !

            Dzisiaj zapraszamy Was do ulepianek z masy solnej.

            A co można zrobić z masy solnej? Można niemalże wszystko – masa zastyga w zależności od grubości od kilku godzin do kilku dni.

            Przepis jest banalnie prosty… i to jest cudowne w przygotowaniu masy solnej. Składa się tylko z 3 składników: mąki pszennej, soli i wody. Mąkę i sól przygotowujemy w takiej samej ilości np. 1 szklanka mąki; 1 szklanka soli, ok. 0,5 szklanki woda.

            Przepis na kolorową masę solną

            Przyprawy: Do podstawowego przepisu na masę solną możemy dodać kakao, cynamon lub kurkumę. Każdy z wymienionych dodatków w naturalny sposób zmieni kolor masy. Kurkuma nada masie żółty kolor, cynamon beżowy, a kakao brązowy. Intensywność zależy od ilości barwnika.

            Farby: Do masy możemy dodać również barwniki spożywcze. Kolorów jest bardzo dużo,               a dodatkowo możemy je łączyć uzyskując kolejne odcienie. Zamiennikiem farb spożywczych są farbki do jajek wielkanocnych. Brokat

            Kolorowy, sypki brokat również zmieni kolor masy solnej. Polecam bardzo drobny.

            Jak wysuszyć masę solną:

            Suszenie na powietrzu jest naturalną metodą, ale tak jak wspomniałam wymaga czasu. Masa solna spokojnie się suszy i nie pęka.

            Suszenie w piekarniku Piekarnik rozgrzewamy do temperatury 50-60 stopni i wkładamy dekoracje z masy solnej. Po godzinie wyłączamy piekarnik, przekręcamy elementy z masy solnej i zostawiamy na kolejną godzinę w ciepłym piekarniku. Potem znowu włączamy piekarnik na godzinę, przekręcamy i zostawiamy w piekarniku. Długość “pieczenia” zależy od grubości elementów.

            A teraz do dzieła – lepimy zwierzątka

            A dla chętnych zabawy z już gotowym, wyschniętym zwierzątkiem: „Szukamy zwierzątka?” 

             

            Dziecko zamyka oczy. Rodzic ustawia zwierzątko - maskotkę w różnych miejscach.                         

               Na sygnał dziecko szuka (można zachęcić do określania położenia)

             

            Mamy nadzieję, że udało Wam się odnaleźć wasze zwierzątko

             

            Życzymy Wam wesołej zabawy !!

            4 LATKI

            Kochani zapraszam Was Dzisiaj do wykonania zwierząt z papieru, możecie zrobić jedno zwierzątko albo całą farmę. Przypomnijcie sobie, jakie zwierzęta można spotkać na farmie. Co będzie potrzebne do wykonania pracy: - kartka z bloku - kredki, flamastry - nożyczki - spinacze do bielizny Spróbujcie je narysować na kartce z bloku, pokolorujcie kredkami lub flamastrami. Następnie trzeba te zwierzęta powycinać – możecie poprosić mamę albo tatę o pomoc. (Nie musicie rysować nóg) Nogi zrobimy ze spinaczy – dzięki temu nasze zwierzęta będą mogły same stać. Pochwalcie się swoimi zwierzętami w komentarzu pod postem. Życzymy udanej zabawy

            5 LATKI

            WITAJCIE PRZEDSZKOLAKI!!!
                   W tym tygodniu rozmawialiśmy o zwierzętach mieszkających na wsi, a dzisiaj zapraszamy Was do zabaw plastycznych:
            „Malowanie na mleku”.
            Materiały potrzebne na dzisiaj: mleko, płyn do mycia naczyń, barwniki spożywcze, patyczki higieniczne talerz  i oczywiście dobry humor.
            Krok 1: Nalewamy mleko do talerzyka.
            Krok 2: Tworzymy kolorową mozaikę przy pomocy barwników spożywczych- „kropiąc”           w dowolny sposób po mleku.
            Krok 3: Moczymy patyczek w płynie do mycia naczyń i dotykamy  w różnych miejscach mleka.
            Poobserwujcie jak kolory znajdujące się na mleku „uciekają”. Nasze mleko „tańczy” różnymi kolorami- zależnie gdzie dotkniecie patyczkiem mleka.
             Odrysowywanie cieni zwierząt
            Do tej zabawy potrzebujecie: kartki, kredek lub pisaków, kilku zwierzątek oraz dużo słońca! Słońce lub światło z lampki sprawi, że Wasze ulubione zwierzątka rzucą cień, który my odrysujemy. Z odrysowanych kształtów możecie dowolnie pokolorować tworząc ciekawy rysunek.
            Życzymy twórczej zabawy!!!

            6 LATKI

            Witajcie przedszkolaki,
            Dzisiaj zapraszamy was do niesamowitej zabawy, w której będziecie mogli poczuć się jak prawdziwi artyści. Potrzebne wam będą: sznurek, farby, dwie kartki papieru i woda.
            Nakładamy farbę do małego pojemnika i dolewamy niewielką ilość wody. Zanurzamy sznurek i kładziemy do na kartce papieru w taki sposób, aby koniec sznurka wystawał poza kartkę. Przykrywamy kartkę drugą białą kartką a następnie mocno dociskamy i wyciągamy sznurki po kolei. Bawcie się dobrze i koniecznie pochwalcie się swoimi dziełami sztuki J

            https://www.youtube.com/watch?time_continue=25&v=_9doFN8I3Kc&feature=emb_logo

             

            PRZYGOTOWANIE DO NAUKI PISANIA I CZYTANIA:

            „Bardzo długie zdania”
            Rodzic wypowiada proste zdanie składające się z dwóch wyrazów. Zadaniem dziecka jest kolejne dodawanie jednego słowa, tak by powstało bardzo długie, a jednocześnie logicznie brzmiące zdanie. Np.
            Bałwanek stoi…
            Bałwanek stoi na…
            Bałwanek stoi na środku …
            Bałwanek stoi na środku podwórka…itd.

             

            SŁOWO DO RODZICÓW:

            "Nie martwcie się, jeśli Wasze dziecko powie, że się nudzi. Nie trzeba czuć się z tego powodu winnym ani zaraz sięgać po cały katalog rozrywek. Wystarczy uśmiechnąć się i powiedzieć: ooo jestem zatem ciekaw (ciekawa) co w takim razie za chwilę wymyślisz." - Jasper Juul

            Nuda zazwyczaj nie trwa długo. Jest to czas, którego człowiek potrzebuje, żeby uwolnić się od nadmiaru bodźców z zewnątrz i wejść w kontakt z własną kreatywnością, wejść w KONTAKT Z SAMYM SOBĄ. Nie blokujmy, pozwólmy na to - teraz jest ten czas:)

            Jeśli macie ochotę pokazać nam, bądź napisać jak wygląda Wasza "nuda" dajcie znać w komentarzu, albo po prostu uśmiechnijcie się czytając to.

          • 23.04.2020 r Czwartek

            3 LATKI

            KOCHANE DZIECI


            23 kwietnia swoje wielkie święto mają książki na całym świecie… Książki, które czytamy przenoszą nas do innego świata, uczą nowych rzeczy… jednym słowem czytanie książek to cudowny sposób na spędzanie wolnego czasu. A Was do czytania w sposób szczególny zaprasza codziennie  Miś Poziomka – nasz mały Mis w świecie wielkiej literatury.

            Dlatego dzisiaj kilka propozycji zabaw z książką w roli głównej:

            -zróbcie przegląd wszystkich swoich książeczek, może uda się je policzyć, spróbujcie posegregować na duże i małe, grube i cienkie

            -może warto dzisiaj je odświeżyć, pooglądać, przeczytać tą, która już dawno była zapomniana

            -sprawdźcie czy wszystkie są na półeczce, a może urządzicie własną biblioteczkę

            -wspólnie z rodzicami możecie naprawić uszkodzone książeczki, będzie to też okazją do rozmowy jak dbać o książki, po co je czytamy??/

            -oczywiście pochwalcie się swoimi książeczkami, fotki mile widziane oraz swoimi propozycjami na świętowanie Dnia Książki.

            W tym dniu niech towarzyszy Wam nasza zmisiowana piosenka:

            https://www.youtube.com/watch?v=TaYR4YBqkJI

            4 LATKI

            Witajcie Przedszkolaki!!!

            Zapraszam Was dzisiaj do zabawy w kolory. Rozglądnijcie się w swoim domu i zobaczcie, w jakich kolorach są przedmioty, które Was otaczają??? Na pewno nazwy wszystkich kolorów są Wam znane. Zaczynamy: - „Kolorowa gimnastyka”: • kto z Was ma dzisiaj na sobie ubranie w kolorze zielonym – niech podskoczy 3 razy wysoko jak piłeczka • kto z Was ma dzisiaj na sobie ubranie w kolorze niebieskim – niech pokaże, jak chodzi piesek • kto ma ubranie w kolorze czerwonym – niech zaklaszcze • kto ma ubranie w kolorze żółtym – zrobi 4 przysiady • a jeżeli macie ubranie w innym kolorze - wykonajcie 5 „pajacyków” - A teraz spróbujcie znaleźć po 5 przedmiotów (może być więcej) w kolorze: żółtym, niebieskim, zielonym, czerwonym, czarnym, białym…itd Który kolor lubicie najbardziej??? Życzę udanej zabawy!!!

            5 LATKI

            Witajcie kochani i do zabaw z figurami Was zapraszamy!!!

            Kochane pięciolatki na pewno dobrze znacie figury geometryczne takie jak: koło, kwadrat, prostokąt czy trójkąt. Dzisiaj wykorzystamy je do zabawy  „ Geometryczna farma” – narysujcie na kartce papieru kolorowe zwierzątka z figur geometrycznych i tylko z figur. Jeżeli macie również ochotę to możecie dorysować poznane już domki dla zwierząt, też mogą być z figur geometrycznych ale niekoniecznie, zależy to od waszej wyobraźni. Pamiętajcie również o trawce, chmurkach i słoneczku. Nie możemy się już doczekać Waszej farmy, która niewątpliwie będzie cenną kolekcją w galerii.

            Kiedy już namalujecie farmę, przeliczcie ile wykorzystaliście trójkątów, ile prostokątów, ile kwadratów i ile kół. Wyniki zapiszcie z tyłu na kartce zaznaczając cyfrą lub kreskami.

            Dla chętnych mamy zaproszenie do zabawy, która ćwiczy pamięć:

            https://view.genial.ly/5e95a496d82ffd0dbff5dbb4

            Wesołych zmagań!!!

            6 LATKI

            Kochane straszaki

            Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, które przypadają w dniu dzisiejszym na całym świecie podejmowane są różne inicjatywy, które służą  promocji: czytelnictwa oraz ochrony praw autorskich i własności intelektualnej.

            Aby uczcić ten dzień, kochany przedszkolaczku poszukaj w swojej biblioteczce książkę , która szczególnie jest bliska Twojemu sercu, bardzo ją lubisz i często ją czytacie z rodzicami lub już sam. Spróbuj policzyć ile ma stron, ile ilustracji jest w książce. Opowiedz ją komuś z rodziny a ten niech zmierzy czas jak długo trwało twoje opowiadanie. W tym dniu traktuj swoje książki jak najcenniejszy skarb!!!

            A w nagrodę zapraszamy Cię abyś troszkę pobawił się w liczenie:

            https://www.matzoo.pl/zerowka/policz-i-dodaj_51_330  

             

            SŁOWO DO RODZICÓW:

            CZEGO DZIECI NAM NIE MÓWIĄ...

            1. Nie krzycz na mnie. Boję się wtedy Ciebie i myślę, że skoro na mnie krzyczysz to ze mną musi być coś nie tak.

            2. Słuchaj mnie. Kiedy opowiadam Ci o tym, co dla mnie ważne, patrz mi w oczy. Czuję wtedy, że ja i moje sprawy są dla Ciebie ważne.

            3. Pozwól mi dorastać w moim własnym tempie. Nie zmuszaj mnie do robienia rzeczy, na które jeszcze mam czas. Pamiętaj, że jestem dzieckiem i najlepiej odkrywam świat poprzez zabawę.

            4. Uwielbiam, kiedy spędzasz ze mną czas. Jesteś w dobrym humorze, bawisz się ze mną, śmiejemy się i tworzymy piękne wspomnienia, do których jako dorosły będę z przyjemnością wracał.

            5. Nie porównuj mnie do rodzeństwa czy rówieśników. Czuję się wtedy gorszy, a tak bardzo potrzebuję Twojej akceptacji.

            6. Przytul mnie kiedy jest mi smutno. Pozwól mi płakać. Nie mów mi, że chłopcy nie płaczą, że jestem beksą i że powinienem być w dobrym nastroju. Moje uczucia są prawdziwe. Tak samo jak Twoje.

            7. Naucz mnie dbania o swoje potrzeby. Wyśpij się, odpocznij, realizuj swoje zainteresowania, spotykaj się z przyjaciółmi. Pokaż mi, że bycie rodzicem i spędzanie czasu z dzieckiem może być źródłem radości. Naprawdę nie chcę widzieć jak cierpisz i poświęcasz się dla mnie, a później jesteś zdenerwowany i sfrustrowany. Martwię się wtedy, że to przeze mnie.

            8. Bądź przy mnie kiedy się boję. Nie wyśmiewaj się z moich dziecięcych lęków. Powiedz mi, że też kiedyś bałeś się ciemności i pozwól mi trzymać latarkę przy poduszce.

            9. Kochaj mnie dlatego, że jestem. Nie dlatego, że szybko biegam, recytuję wiersze i jestem „grzeczny”. Kochaj mnie także wtedy kiedy popełniam błędy i potrzebuję Twojego wsparcia. Potrzebuję być pewny, że kochasz mnie także wtedy kiedy coś mi nie wyjdzie.

            10. Okazuj miłość swojemu partnerowi/ partnerce. To od Was uczę się rozwiązywania konfliktów, radzenia sobie z trudnymi sytuacjami oraz zrozumienia czym jest prawdziwa miłość.

            11. Pamiętaj, że najprawdopodobniej przejmę Twoje przekonania o mnie samym, o innych ludziach, o życiu. Znajdź czas, aby zastanowić się, czy Twoje przekonania są prawdziwe i czy będą mi służyć. Jeżeli myślisz, że ludzie są źli i wykorzystują innych, w życiu będzie mi trudniej i będę nieufny.

            12. Wiem, że kochasz mnie i starasz się dla mnie ze wszystkich sił. Pokaż mi, że gorsze dni i drobne potknięcia są częścią życia. Wyciągnij wnioski, zadbaj o swoje samopoczucie i wybacz sobie. Dzięki temu nauczę się reagować podobnie.

            13. Uśmiechaj się do mnie. Twój szczery uśmiech działa na mnie kojąco. Czuję się wtedy bezpieczny i kochany.

      • Nagłówek