• =

            INFORMACJA DOTYCZĄCA KONKURSU

             

            DZIĘKUJEMY za zainteresowanie konkursem i złożone prace.

            Powołani eksperci :

                         Pani  Iwona Mazur – konsultant PCEN w Rzeszowie   

                         Pani Barbara Porczyńska – mgr sztuki

                        Pan Dominik Porczyński – mgr sztuki, dr nauk społecznych     

            ocenią  i przyznają miejsca zgodnie z zaangażowaniem i wykonaniem pracy. Ogłoszenie wyników 15 listopada a wręczenie dyplomów i nagród 28 listopada podczas uroczystości z okazji 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości .

                                            

          • Nasze Przedszkole  również bierze udział we wspólnym śpiewaniu hymnu:)

        • Dzień Edukacji Narodowej
          • Dzień Edukacji Narodowej

            14 października to Dzień Edukacji Narodowej. W naszym przedszkolu 12 października odbyła się uroczystość z tej okazji. Tego dnia święto mają wszyscy związani z oświatą. Pamiętamy także o tych, którzy zapisali się na kartkach historii naszej placówki, dlatego też tego dnia zaprosiliśmy do nas wspaniałe osoby, które jeszcze nie tak dawno pracowały tutaj z nami. W części oficjalnej głos zabrała dyrektor przedszkola Małgorzata Trojnar, która złożyła serdeczne życzenia wszystkim pracownikom przedszkola, podziękowała za trud włożony każdego dnia w kształcenie i wychowanie młodych pokoleń. W części artystycznej dzieci z grupy III, IV i V tańcem, śpiewem i wierszem wyraziły swoje podziękowanie i słowa uznania dla trudnej pracy pedagogów. Na zakończenie dzieci rozdały nauczycielom i pracownikom przedszkola upominki.

          • Teatr nauczycieli dla dzieci:)

            Dzisiaj nasze przedszkole na krótką chwilę zamieniło się w teatr, a panie nauczycielki w aktorów. Wszystkie przedszkolaki otrzymały w kasie bilet, który kosztował jeden uśmiech i z niecierpliwością czekały na rozpoczęcie. Celem przedstawienia było pokazanie zmieniających się pór roku, zapoznanie dzieci z charakterystycznymi cechami jesieni. Każdy z zaciekawieniem oglądał przygody zwierząt, kłopoty pajączka, który nie wiedział dlaczego świat zmienił kolory. Dzieci były także aktywizowane w trakcie spektaklu do wspólnych zabaw, śpiewu piosenek. Wszystkie dzieci oglądały z zaciekawieniem i uśmiechem na twarzach.

            Sztuka teatralna jest zawsze z radością przyjmowana przez dzieci przedszkolne, ponieważ jest to świetna zabawa dla dzieci, kształtuje ich wrażliwość i wyobraźnię. Ma wiele korzyści.
            Dlatego warto wiedzieć, że teatr:

            1. Rozwija umiejętności literackie
            2. Buduje umiejętność skupienia uwagi
            3. Wprowadza w świat sztuki
            4. Rozwija kompetencje społeczne
            5. Uczy krytycznego myślenia
            6. Rozwija kreatywność
            7. Pomaga oswoić problemy

        • Czym jest Plan Daltoński??
          • Czym jest Plan Daltoński??

            Od roku szkolnego 2017 w naszym przedszkolu zostaje wdrażana w pracę dydaktyczno-wychowawczą pedagogika planu daltońskiego w grupie IV „Podróżnicy”.

             

            Plan daltoński polega na metodzie indywidualnej pracy uczniów a więc zrywa z tradycyjnym sztywnym klasowo lekcyjnym systemem nauczania. Twórczynią tego systemu jest amerykańska nauczycielka Helena Parkhurst (1887-1957) która przedstawiła swą koncepcję w książce pt. „Wykształcenie wg planu daltońskiego”. Plan daltoński zyskał popularność, dlatego, że umożliwiał dostosowanie tempa nauki do rzeczywistych możliwości ucznia, wdrażał dziecko do polegania na sobie, budził inicjatywę i samodzielność, zarówno w działaniu jak i myśleniu, wyrabiał poczucie odpowiedzialności za wykonanie podjętego zadania, zmuszał do poszukiwania najlepszych i najprostszych metod pracy.

             

            Trzy główne zasady planu daltońskiego to:

            1. Nauka odpowiedzialności

            2. Nauka samodzielności

            3. Nauka współpracy

             Edukacja daltońska  przede wszystkim umożliwia dzieciom:

            swobodę w wykonywaniu działań

            naukę odpowiedzialności za siebie i za innych

            zapewnienie realizacji działań we własnym tempie i czasie

            możliwość włączenia w różnego rodzaje aktywności jednocześnie

            naukę respektowania innych

            naukę umiejętności oceniania swojej pracy i współpracy z innymi.

                       Ogólnie mówiąc celem tego systemu jest nauczyć dzieci dobrze używać swobody i odpowiedzialności. Kiedy ćwiczenie staje się zbyt trudne dla konkretnego dziecka by mogłoby uporać się z nim sam, nauczyciel służy pomocą. Powszechnie wiadomo, że wszystko, do czego dochodzimy sami jest łatwiejsze w zapamiętaniu niż większość lekcji prowadzonych przez nauczyciela

                   By umożliwić organizację Daltona przejrzystą wizualizujemy proces. Poczucie odpowiedzialności będzie stymulowane wtedy, gdy dzieci będą mogły planować i ukończyć ich pracę z pewną administracją.
             

                   Wizualizujemy dni tygodnia- stosowanie systemu kolorów dnia. Każdy dzień tygodnia ma swój kolor . Dzięki temu, że każdy dzień oznaczony jest kolorem, nawet najmłodsze dzieci mogą zdobywać umiejętność identyfikowania dni tygodnia, zanim jeszcze nauczą się rozpoznawać lub odczytywać ich nazwy.
             

                   Wizualizujemy program dnia:
            Poprzez wizualizację programu z „dziennymi rytmicznymi kartami”, dzieci czują się odpowiedzialne za dzienny program i uczą się planować pracę. Dziecko samo będzie mogło pilnować porządku dnia, co w konsekwencji rozbudzi u dzieci poczucie odpowiedzialności. Wystarczy, że dziecko spojrzy na ścianę, na której będzie zawieszony w obrazkach, z papierowym zegarem wskazującym czas rozpoczęcia danego zajęcia- plan. Dziecko samo będzie mogło pilnować porządku dnia - co w konsekwencji również rozbudzi w Nim poczucie odpowiedzialności.

                       Wizualizujemy zadania szkolne:
            W grupach przedszkolnych Daltona używamy „tygodniowego przydziału zadań na tablicy.”  Nauczyciel wybiera kilka różnych zadań w każdym tygodniu, z którymi dzieci zapoznają się w poniedziałki  podczas porannego programu. W ciągu całego tygodnia dzieci wybierają zadanie z „tablicy zadań”. Mogą je zrealizować w wolnym, wybranym przez siebie czasie, po zajęciach, zabawach, które są realizowane z całą grupą. Na wykonanie zadań dziecko ma tydzień czasu. Po ukończeniu zadania dziecko pokazuje efekt nauczycielce i zaznacza na tablicy ukończenie swojego zadania, pracy na tablicy, wybierając w odpowiednim kolorze magnez symbolizujący dzień tygodnia, w którym zadanie zostało wykonane.

            Współpraca pomiędzy uczniami jest ważnym elementem edukacji Daltona. W tym wieku jest to bardzo trudne, ale jest ważną umiejętnością, którą u dziecka powinno się rozwijać od najmłodszych lat. Praktyka oraz badania pokazują, że tłumaczenie przez rówieśnika jest czasami bardziej skuteczne niż polecenia nauczyciela. Jednakże to nie jest intencją edukacji daltońskiej, by tylko dziecko miało być pomocnikiem innych dzieci. Współpraca, jako pedagogiczny czynnik jest możliwa w prawie każdej zabawie i dziedzinie nauczania.
             

                   Wizualizujemy współpracę:
            Następnym krokiem w rozwijaniu umiejętności dzieci będzie wykonanie zadania w parach. Każdego tygodnia pary będą się zmieniać, co pozwoli dziecku na kontakt i lepsze poznanie kolegi / koleżanki. Dzieci mogą bawić się z przyjacielem / przyjaciółką, ale muszą nauczyć się również bawić z innymi bez wykluczania kogokolwiek.

            Tablica z obowiązkami porządkowymi . Z doświadczenia wiemy, że dzieci bardzo lubią pomagać innym, chcą wykazywać inicjatywę, lubią czuć się ważne. Właśnie dlatego, by wspierać i dawać im poczucie odpowiedzialności zadania porządkowe, takie jak: układanie zabawek, pomoc przy nakrywaniu do stolików, rozdawanie przyborów i inne, są powierzane określonym dzieciom. 

            Wizualizacja czasu - zegar daltoński  - spełnia on swoją rolę przy wyznaczaniu czasu na spożywanie posiłków, na zabawę, sprzątanie… bardzo istotną rolę spełnia w czasie wolnym, kiedy dzieci maja czas na zabawę swobodną Obserwując ruchy wskazówek widzą, że czas ten się kończy.  

        • Spotkanie z Policjantem
          • Spotkanie z Policjantem

            19 września w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie z policjantem . Tematem spotkania było utrwalenie z dziećmi zasad ruchu drogowego oraz przypomnienie zagadnień dotyczących bezpieczeństwa dzieci w przedszkolu i w domu. Pan policjant, przypomniał podstawowe zasady zachowania się podczas przechodzenia przez jezdnię oraz numery alarmowe. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały rad i wskazówek zaproszonego gościa, natomiast największą radość sprawiło im zwiedzanie wozu policyjnego. Na zakończenie wizyty przedszkolaki wręczyły panu policjantowi podziękowanie.

        • W świecie eksperymentów
          • W świecie eksperymentów

              W naszym przedszkolu po raz kolejny mieliśmy zaszczyt gościć Pana Mateusza, który wprowadza dzieci w świat eksperymentów. A jak powszechnie wiadomo, dzieci przedszkolne charakteryzuje naturalna ciekawość tego co je otacza. Najlepszym sposobem zaspokojenia naturalnej ciekawości dziecka są zabawy badawcze i eksperymenty. Rozwijając umiejętność krytycznego myślenia, myślenia przyczynowo-skutkowego, porównywania i uogólniania przyczyniają się do rozszerzenia horyzontów myślowych przedszkolaka. I chociaż niektóre eksperymenty wydają się trudne, bo związane z dziedzinami, takimi jak fizyka lub chemia, to dają dziecku okazję do odkrywania i zgłębiania fascynującego świata przyrody i techniki a wiedza i umiejętności zdobywane we wczesnym dzieciństwie staną się inspiracją i pomostem do wiedzy zdobywanej na kolejnych szczeblach edukacji.

          • Teatrzyk " Zielony Melonik"

            Spektakl pt. Gdzie jest Stasio?" Komputer, telewizor i komórka – wszystkie te przedmioty zostały wymyślone w celu ułatwienia życia. I tak też jest, ale te same przedmioty mogą stać się problemem. Pajacyk wyrusza na poszukiwanie swego przyjaciela Stasia, który zostaje porwany przez Piksela. W walce z przeciwnościami pomagają mu: lalka Tola i miś Kleofas, a także widownia. W trakcie spektaklu dzieci uczą się higieny pracy z komputerem. „A komputer fajna rzecz, lecz o jednym zawsze wiedz: Jak komputer to z umiarem, nie za dużo lecz w sam raz…”

        • Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka
          • Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka

            „Wszystkiego, co naprawdę powinienem wiedzieć, nauczyłem się w przedszkolu – o tym jak żyć, marzyć i wyobrażać sobie lepszy świat…” Robert Fulghum We wrześniu w całej Polsce obchodzimy Dzień Przedszkolaka! To najważniejsze święto dla wychowania przedszkolnego zostało ustanowione przez Sejm RP w 2013 roku. 20 września to symboliczna data wpisana do kalendarza. W naszym przedszkolu też wszyscy świętowaliśmy. Odbyło się także pasowanie na przedszkolaka dzieci, które po raz pierwszy w tym roku przekroczyły próg naszego przedszkola. Cały dzień był pełen wrażeń, wspaniałej zabawy i uśmiechów. Wszystkim przedszkolakom życzymy beztroskiego dzieciństwa :)

          • W dniu 24 września (poniedziałek) serdecznie zapraszamy wszystkie przedszkolaki na spotkanie  z …Panem Mateuszem, który po raz kolejny             wprowadzi dzieci w świat FANTASTYCZNYCH EKSPERYMENTÓW

        • Minął tydzień
          • Minął tydzień

            Pierwszy tydzień w przedszkolu za nami . Nasze maluszki z grupy I i  II  dzielnie znosiły rozłąkę z rodzicami – jesteśmy z nich dumni – oczywiście z dnia na dzień będzie coraz lepiej . Natomiast średniaki  i starszaki rozpakowały już swoje książki i zabierają się do pracy. Gratulujemy zapału . Zapraszamy do galerii:)

          • Po udanych wakacjach uśmiechnięte i stęsknione przedszkolaki powróciły do przedszkola. 3 września, już od rana, mury naszej placówki wypełniał gwar rozmów, a wszędzie można było zauważyć podekscytowane dzieci, którym asystowali rodzice. Liczną grupę tworzyły też dzieci, które w tym roku po raz pierwszy przekroczyły próg przedszkola, aby wspólnie uczyć się, bawić, poznawać swoje możliwości i poszerzać zainteresowania. Jak wiemy, początki te nie zawsze są łatwe, ale wszyscy staramy się stworzyć naszym pociechom sprzyjające i bezpieczne warunki oraz przyjazną, ciepłą atmosferę, co pozwoli na szybką i łagodną adaptację.

            Mimo, że rok przedszkolny dopiero się zaczął, mamy już wiele planów i pomysłów, aby przedszkolaki wszechstronnie się rozwijały, dobrze bawiły oraz twórczo spędzały czas pod naszą opieką. Mamy też nadzieję na udaną, jak co roku, współpracę z rodzicami, którzy zawsze wykazują się wieloma inicjatywami i chętnie się włączają się w życie przedszkola.

            Brak automatycznego tekstu alternatywnego.
      • Nagłówek