„Szkoła pamięta” to inicjatywa zorganizowana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Jej celem było zorganizowanie przez placówki szkolne i oświatowe działań, które upamiętnią ważne postaci i wydarzenia z polskiej historii. Dniem kulminacyjnym akcji był 25 października, czyli ostatni piątek przed uroczystością Wszystkich Świętych.
Nasze przedszkole włączyło się w w/w akcję. We wtorek dwie najstarsze grupy miały przyjemność obejrzeć najnowszą wystawę zorganizowaną przez MOK w Radymnie pod hasłem „Tatusiu, kiedy wrócisz?”
Ekspozycja przygotowana przez Centralne Muzeum Jeńców Wojennych przedstawia losy wielu tysięcy polskich rodzin, które – rozdzielone niewolą podczas wojennej zawieruchy – próbowały przetrwać, ratując zrywane odległością i izolacją więzi. Podstawą ekspozycji stała się korespondencja jeniecka, tj. karty pocztowe i listy, między polskimi jeńcami wojennymi przetrzymywanymi w obozach Wehrmachtu i NKWD a ich najbliższą rodziną. Uzupełniają ją tak interesujące pamiątki, jak np. bajki przygotowane przez ojców-jeńców dla swoich synów i córek.
Wystawa składa się z dwóch części. Pierwsza przedstawia historię niecodziennej korespondencji prowadzonej podczas wojny przez wychowanków przedszkola w Kraśniku z polskimi oficerami w Oflagu VI B Dössel. Druga część ekspozycji skupiona jest na relacjach między ojcami-jeńcami wojennymi a ich bliskimi.
To dokumenty niezwykle wzruszające. Kartki, rozmaite rysunki, jeńcy-tatusiowie rysowali rozmaite kolorowanki, które tworzyli dla swoich dzieci, pracowali nad zabawkami, które potem w paczkach wysyłali i nieustannie śledzili rozwój swoich dzieci.
Natomiast 25 października na podsumowanie akcji „SZKOŁA PAMIĘTA” cała społeczność przedszkola udała się na miejscowy cmentarz w Radymnie aby zapalić licznie zebrane przez dzieci znicze na grobach żołnierzy, którzy walczyli w obronie naszej Ojczyzny.
Pragniemy już od najmłodszych lat uwrażliwiać młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią naszego miejsca, regionu, społeczności”