GRUPA 1 – CYTRYNKI
Kochane CYTRYNKI, jak pewnie już wiecie Wielkanoc zbliża się do nas wielkimi krokami, dlatego chcielibyśmy żebyście wykonali Zielone Wielkanocne jajo na wasz świąteczny stół.
Potrzebne będą: jajko bądź kula ze styropianu, gaza, woda, waciki kosmetyczne i nasiona rzeżuchy, naczynie z wodą.
- Na dużym kawałku gazy wysypujemy nasiona rzeżuchy.
- Moczymy waciki w wodzie i okładamy nimi nasze jajo.
- Otulamy jajo z wacikami naszą gazą obsypaną rzeżuchą i zawiązujemy.
- Umieszczamy jajo w naczyniu z wodą i obserwujemy co się będzie działo przez kilka dni. Kiedy jajo pokryje się zieloną rzeżuchą wasze doświadczenie jest gotowe spożycia i udekorowania stołu
- Zobaczcie także filmik instruktażowy: https://www.youtube.com/watch?v=WzeM8bAQD_c
- Czekamy na zdjęcia efektów waszej pracy
GRUPA 2 – POZIOMKI
WITAJCIE POZIOMKI :)
„Jest początkiem wszelkiego życia i jego symbolem. Wszechobecne w naturze, fascynująco różnorodne, inspirujące... JAJKO”
Jajko to jeden z najważniejszych symboli świąt wielkanocnych. Nadchodzący czas jest zatem doskonałą okazją, żeby zwykłe jajko uczynić głównym bohaterem naszych zabaw przedstawić je dzieciom w całej okazałości wraz z licznymi krążącymi wokół niego tajemnicami.
Okazuje się, że taki mały codzienny produkt spożywczy może być bogatym źródłem inspiracji do podejmowania różnorodnych aktywności z dziećmi. Jajko nie tylko rozbudzi ciekawość poznawczą, wyobraźnię, kreatywność, lecz także będzie wyśmienitym materiałem do pracy badawczej, eksperymentowania, nietypowym przyborem do zajęć ruchowych, inspiracją do zajęć plastycznych.
Filmiki „O jajku prawie wszystko…” https://www.youtube.com/watch?v=bbPfEsAvdFY
Bajka o jajkach - Tajemnicza Kuchnia, Ciufcia.pl
https://www.youtube.com/watch?v=lIWDCkbVQ6A
Propozycje zabaw badawczych do wyboru: (pamiętajcie!!! zanim zaczniemy zabawy z jajkiem należy je wyparzyć!!!):
- O obrotach jajek - badania prawie naukowe przygotujcie dwa jajka – surowe i ugotowane. Sprawdźcie, które jest cięższe, a które lżejsze czy są takiej samej wielkości i czy wydają jakiś dźwięk gdy się nimi potrząśnie. A pierwszą serię badań zakończcie– wyścigiem jaj! Zasady wyścigu są proste, wystarczy po wypowiedzeniu hasła: „do kręcenia … gotowi … start!” zakręcić jajkami i sprawdzić, które z jajek kręci się szybciej i dłużej. A gdyby, któreś z jaj „niechcący” spadło Wam ze stołu, możecie … z łatwością przejść do kolejnego eksperymentu!
- Jak oddzielić żółtko od białka? Rozbijcie jajko wybranym przez siebie sposobem, przypatrzcie się jak wygląda surowe jajko; białko i żółtko. Przygotujcie pustą plastikowa butelkę. Zatrzymujemy ją na jajkiem, lekko naciskamy plastik, by wypuścić powietrze i jednocześnie wessać żółtko do środka, wtedy szybko podnosimy, by żółta część nie uciekła nam z powrotem, tylko przekładamy do drugiej miski! Kiedyś to zadanie wydawało mi się skomplikowane, ale kto nie próbuje ten … jak to było? Warto pozwolić dziecku spróbować, nie dość, że to świetna zabawa to równocześnie dobre ćwiczenie dla paluszków. I zastanówcie się co możemy zrobić z rozbitego surowego jajka.
- Obieranie ugotowanego na twardo jajka, z pomocą osoby dorosłej przekrojenie obserwowanie jak wygląda, porównanie wyglądu jajka surowego i ugotowanego, wykorzystanie do zrobienia „śniadaniowej kanapeczki w waszym ulubionym towarzystwie smakowym: pomidorek, szczypiorek, ogóreczek, papryczka.
- Kleksiki – beziki – ubijanie surowego białka tradycyjnie trzepaczką lub nowocześnie mikserem (z pomocą osoby dorosłej), obserwowanie zmian zachodzących w konsystencji, kolorze. Po dodaniu cukru formowanie bezików –kleksików i upieczenie..pycha
- Jajko w occie –czyli prześwietlenie jajka! Ale jak to zrobić, gdy przez skorupkę nic nie widać? Zanurzamy jajko w occie na 24 godziny! Pozbywamy się skorupki i świecimy latarką, można w ten sposób spokojnie przyjrzeć się wnętrzu surowego jaja, a nawet trochę nim porzucać.
Na pewno w waszym kuferku będzie wiele atrakcyjnych pomysłów na „JAJKO” i oczywiście nie może zabraknąć wyczarowywania z nich kolorowych pisanek.
Pochwalcie się pomysłami na naszym przedszkolnym grupowym e-mailu.
GRUPA 3 –JAGÓDKI
Witajcie kochani!!!
Dzisiaj chciałybyśmy zaprosić was do zrobienia zajączka wielkanocnego.
Wykonane wczoraj przez was pisanki oraz dzisiejszy zwierzaczek będą fajną dekoracją świąteczną.
Do wykonania zajączka będą wam potrzebne :
1.Rolka z papieru toaletowego
2.Brązowy papier
3.Biały papier
4.Klej
5.Nożyczki
Tu w linku zobaczcie jak po kolei wykonać swoją pracę.
https://www.youtube.com/watch?v=IZ_7h1bAHnU
Miłej pracy!!!
GRUPA 4 – MALINKI
Witajcie przedszkolaki
Doskonale już wiecie jakie są symbole zbliżających się Świąt Wielkanocnych i co powinno się znaleźć w świątecznym koszyczku. Dzisiaj zapraszam Was do zabawy plastycznej pt. „Kurczątko”. Ten uroczy kurczaczek ucieszy każdego i małego, i dużego;).
Potrzebne materiały i przybory do jego wykonania:
- zielony blok techniczny – baza kartki,
- papier kolorowy, kolory intensywne : żółty, pomarańczowy, czerwony,
- okrągłe przedmioty do odrysowania kształtów,
- ołówek i nożyczki,
- klej i skrawki zielonej lub jasnobrązowej bibuły.
Sposób wykonania pracy:
1. Kartkę z bloku technicznego przecinamy na pół i składamy- będzie to baza kartki.
2. Na żółtym papierze odrysowujemy kółka o średnicy 5 cm i 3,5 cm, które będą brzuszkiem
i głową kurczątka. Na czerwonym papierze odrysowujemy kółko o średnicy 2,5 cm na dziobek. Na pomarańczowym papierze kółko o średnicy 3 cm – skrzydełko kurczątka. Wszystkie kółeczka wycinamy.
3. Czerwone kółeczko składamy i przyklejamy do mniejszego, żółtego kółka- to będzie głowa z dziobem.
4. Na środku zielonej kartki- bazy- przyklejamy największe żółte kółko- brzuszek, na niej naklejamy głowę wraz z podklejonym pod spód dziobkiem. Pomarańczowe kółeczko składamy na pół i przyklejamy jako skrzydełko.
5. Wycinamy małe, białe kółeczko lub bierzemy dziurkę z dziurkacza i przyklejamy robiąc oczko. Rysujemy źrenicę oraz nóżki kurczaka.
6. Na dole kartki możemy nakleić cienko pocięte kawałki bibułki: zielone jako trawę lub brązowe jako sianko z gniazdka kurczaka.
W linku poniżej podpowiedź jak można wykonać prace .
https://ekodziecko.com/kurczatko-kartka-wielkanocna
GRUPA 5 – JABŁUSZKA
Dzień dobry Jabłuszka
Kochani ozdabialiśmy już pisankę i zajączka, baranek jest z Wami w domu, a dzisiaj czas na wielkanocnego kurczaczka. Do wykonania pracy potrzebne będą następujące materiały:
- klej,
- waciki,
- kartki papieru,
- żółta farba,
- flamastry lub kredki,
- nożyczki
Wycinamy jajko z kartki papieru ( połowa kartki ) , z wacików robimy małe kuleczki i przyklejamy do jajka, naklejamy na całą powierzchnię jajka, następnie malujemy waciki żółtą farbą, jeżeli nie mamy farby może być żółta bibuła lub plastelina. Dalej na nowej kartce odrysowywujemy swoje dłonie prawą oraz lewą, kolorujemy na żółto i wycinamy. To będą skrzydełka kurczaczka. Przyklejamy je z tyłu jajeczka. Wycinamy małe kółka – oczy, dziobek – kolorujemy na czerwono, ozdabiamy z przodu – buzia kurczaczka i zostają już tylko nogi- mogą to być wycięte nóżki z papieru lub sznureczki, paski z kartki, zapałki itp. Nasz gotowy wesoły kurczaczek będzie miłą wielkanocną ozdobą w pokoju lub na oknie. Wesołej zabawy.