• 24.06.2020 - środa

      Witajcie kochani!!!

           Wakacje są tuż, tuż… więc pora pakować walizkę. Ale, zaraz, zaraz -co należy ze sobą zabrać, co do niej włożyć? Co będzie naprawdę potrzebne podczas letniego wypoczynku? Nad tymi pytaniami zastanowimy się dzisiaj. Sztuka pakowania jest naprawdę przydatną umiejętnością, ponieważ uczy nas logicznego myślenia i rezygnowania  z rzeczy, które nam się nie przydadzą. A więc do dzieła!                                                         

         Waszym zadaniem będzie dzisiaj „Pakowanie walizki”. Na samym początku proponujemy Wam poukładać obok siebie przedmioty, których przeznaczenie jest takie samo, a więc przedmioty do zabawy, do pływania, do ochrony przed słońcem itp. Policzcie, których przedmiotów macie najwięcej, a których najmniej. Spróbujcie je wszystkie dokładnie poukładać w walizce, jesteśmy ciekawe czy wszystkie wybrane przez Was przedmioty zmieściły się. 

      https://vod.tvp.pl/video/domowe-przedszkole,wakacje-wakacje,679375

      Mamy nadzieję, że doskonale poradziliście sobie z pakowaniem. Teraz zapraszamy Was do zabawy rozwijającej spostrzegawczość pt. „Detektyw”. Waszym zadaniem będzie odszukanie w pokoju wybranego przez rodzica przedmiotu np. „Wskaż przedmiot, który jest twardy” ; gładki, miękki, zimny, ciepły duży, okrągły itp.

      Powodzenia !!!

       

     • 23.06.2020 - DZIEŃ OJCA

      Drogie przedszkolaki !

      Posłuchajcie wiersza D. Gellner  i odpowiedzcie na pytanie czyje dzisiaj święto!!!!!

      Dziś jak tylko z łóżka wstałam,
      zaraz tatę uściskałam!
      Uściskałam z całej siły i wrzasnęłam:
      - Tato miły!
      Nos do góry! Uszy też!
      Dziś jest święto taty, wiesz?
      każdy tata je obchodzi,
      Ty też obchodź, co Ci szkodzi?
      A jeżeli nie dasz rady,
      zjeść tej całej czekolady,
      tortu, lodów i piernika,
      znajdziesz we mnie pomocnika! \

      Oczywiście dzisiaj obchodzimy Dzień Ojca, święto waszych tatusiów. Postarajcie się dziś sprawić waszym tatusiom wiele przyjemności. Możecie nauczyć się piosenki dla tatusia.
      https://www.youtube.com/watch?v=-VDZDUQYWDc

      Pamiętajcie o życzeniach:

      TATUSIU… Dziękujemy Ci za wspólnie spędzony czas, za twoje wielkie ramiona, które uniosą całą nasza miłość. I za to, że potrafisz zmienić się we wszystko co przyjdzie nam do głowy. Jesteś naszym bohaterem. Dziękujemy, że JESTEŚ.

      A resztę dnia przeznaczcie  na wspólne zabawy. A pomysłów na fajne spędzenie czasu z tatą jest naprawdę mnóstwo.

      Oto nasze propozycje:

      1. Zabawa w chowanego – dla dużych i małych; w mieszkaniu i w ogrodzie. Zawsze przynosi wiele emocji.
      2. Gonitwy, łapanki, wyścigi, pojedynki i strzelaniny (te ostatnie szczególnie dla chłopaków, ale nie tylko) – do walk świetnie sprawdza się broń typu poduszka  czy dla bardziej wprawnych – piankowy makaron (taki do pływania), a do strzelania pistolety na piankowe naboje.
      3. Rozpalenie ogniska (w miejscach do tego przeznaczonych) – sprawiają dużą frajdę zarówno przygotowania (zbieranie gałęzi, patyków, kory, układanie drewna) jak i spędzenie miłych chwil przy palącym się ogniu, pieczenie kiełbasek.
      4. Budowanie z piasku – kopanie dołów, tuneli, podkopów, robienie babek, wznoszenie zamków koniecznie z fosą.
      5. Eksperymenty kulinarne – mieszanie, ugniatanie, odmierzanie… a wszystko to by przygotować owocową sałatkę, koktajl, a może babeczki… dla mamy.
      6. Rysowanie i kolorowanie
      7. Budowanie z klocków – z najmłodszymi dziećmi budowanie jak najwyższej wieży lub zagrody dla zwierzątek, ze starszymi konstrukcje lego – chyba każdy tata lubi tak spędzać czas.
      8. Mycie samochodu – wielką frajdę sprawia polewanie auta wodą z ogrodowego węża i… tyle w temacie, niestety tylko to jest dla dziecka frajdą ;)
      9. Budowanie domków z koców (opcja dla córeczek) lub baz (dla synów) – przydają się krzesła, pufy, stoły, prześcieradła, poduchy, żabki do bielizny.
      10. Bańki mydlane – każda wersja cieszy – w deszczowe lub zimowe dni puszczanie małych baniek (maluszki uwielbiają je łapać, same niech próbują  dmuchać) lub na większą skalę – zabawa z dużymi bańkami na świeżym powietrzu.

      Życzymy cudownych chwil i miłego świętowania!

       

     • ZABAWY LOGOPEDYCZNE DLA WSZYSTKICH DZIECI

      Bajka logopedyczna: Pranie

       PRANIE Pan Języczek robi pranie (robimy „pralkę” – mocno wydymamy policzki). Otwiera pralkę (otwieramy szeroko usta) i wkłada do niej brudne ubrania (dotykamy językiem na przemian górnej wargi i górnych dziąseł). Następnie zamyka pralkę (zaciskamy mocno wargi), wsypuje proszek (ułożony na górnej wardze język wysuwamy do buzi, przesuwając nim po wardze, zębach i dziąsłach). dziąsłach już brudne rzeczy się piorą (wykonujemy językiem kółka w szeroko otwartej buzi). Gdy pranie się wypierze pan Języczek rozwiesza w ogrodzie linkę (przesuwamy czubek języka od jednego kącika ust do drugiego). Następnie strzepuje wyprane rzeczy (wykonując szybkie ruchy, próbujemy sięgnąć językiem do brody i do nosa) i wiesza je (otwierając szeroko buzie dotykamy czubkiem języka wszystkich zębów po kolei). Gdy pranie wyschnie czas je zdjąć (otwierając szeroko buzię, dotykamy czubkiem języka wszystkich zębów po kolei). Na koniec pan Języczek prasuje czystą garderobę (przesuwamy językiem po podniebieniu, górnych dolnych zębach).

     • 22.06.2020 r. - poniedziałek

      3-LATKI

      WITAMY WAS KOCHANE DZIECI !

      Zapraszamy Was na Letnią wyprawę!

      Zestaw ćwiczeń gimnastycznych Letnia wyprawa

      „Trawki na wietrze” – rodzice zapraszają dziecko na wyprawę do lasu i na łąkę. Razem  z rodzicami maszerują po sali. Kiedy słyszą hasło: „wiatr”, naśladują trawki na wietrze, kołyszą się to w lewą, to w prawą stronę, wykonują skłony boczne. Robią głęboki wdech nosem i powolny wydech ustami, naśladują powiew wiatru. Na hasło: „wiatr ucichł” spacerują jak na początku zabawy. 

      „Motylki” – rodzice proszą, aby dzieci naśladowały motyla w locie. Biegają swobodnie na palcach po pokoju, a z rąk tworzyły skrzydełka. Dziecko biega i omijają przeszkody leżące na podłodze. Na hasło: „motyle siadają na kwiatkach” dzieci siadają w siadzie skrzyżnym.

      „Kwiaty” –  rodzice opowiadają dziecku o tym, że w lesie jest dużo różnych kwiatów, zaproponuj, żeby zebrały bukiet. Dzieci spacerują po pokoju, pochylają się wykonują skłon w przód, naśladują ruch zrywania kwiatów i układania bukietu. W trakcie zabawy rozsyp papierki od cukierków i skieruj uwagę dzieci na śmieci, które znalazły się w lesie. Poproś, aby posprzątały las i zebrały papierki, chwytając je palcami stóp.

      „Nieostrożne żuczki” – Zachęćcie dziecko do zabawy w żuki. Poproś, aby chodziły po pokoju na czworakach. Na hasło: „żuk się przewraca” kładą się w pozycji leżenia tyłem, machają rękoma i nogami, po chwili odwracają się na brzuch, do leżenia przodem, podnoszą się i dalej czworakują.

      „Letni odpoczynek” – Na zakończenie relaks. Dziecko kładzie się wygodnie na dywanie lub kocyku i wyobraża sobie, że leży na trawie, zamykają oczy i marzyły o czymś, co sprawia im przyjemność. Włącz cichą, uspokajającą muzykę, najlepiej relaksacyjną. Spokojnym głosem odczytaj tekst do wizualizacji, np.:

      Jest gorący, lipcowy dzień. Idę wolno brzegiem morza. Stąpam po piasku. Piasek jest gładki i bardzo ciepły. Bose stopy zapadają się w nim. Piasek skrzypi cichutko. Po jednej stronie widzę spokojne morze i daleki horyzont, po drugiej – sosnowy las. Od morza wieje lekki, chłodzący moje skronie wiatr. Aromat żywicznych drzew miesza się z zapachem wody. Od barw i zapachów kręci mi się w głowie. Jest ciepło, przyjemnie ciepło. Nagrzane powietrze drży i faluje, sprawiając wrażenie, że świat płynie. Jestem ociężała, mam ochotę położyć się. Kładę się na plaży, leżę na plecach. Ciało grzeje mi piasek i słońce. Jest bardzo przyjemnie. Patrzę wysoko, daleko, bardzo daleko. Nade mną płynie jasny nieskazitelny błękit. Wpatruję się mocno w tę niebieskość, aż w oczach zaczyna mi migotać. Zamykam oczy, jest mi przyjemnie ciepło, rozkosznie. Jak dobrze jest tak istnieć. Delikatny plusk fal uspakaja mnie. Wszystko staje się nierealne, nieważne. Z oddali dochodzi śpiew ptaków i stłumiony gwar głosów. Otacza mnie cichy, jednostajny szum morza, piękna muzyka. Zapadam w półsen i zaczynam odpływać w nierealność. Świat dociera do mnie z daleka jak zza mgły. Cisza, cisza, cisza.

      Powoli otwieramy oczy, oddychamy głęboko, siadamy, przeciągamy się, ziewamy, napinamy mięśnie. Czujemy przypływ sił. Wstajemy i wracamy z wyprawy.

      UDANEJ ZABAWY !

      4-LATKI

      Witajcie kochani !!!!

      ,,W zdrowym ciele zdrowy duch,

      to zapewni Ci tylko ruch.

      I dlatego ćwicz wytrwale,

      Byś się poczuł doskonale ‘’

      Czy wiecie do czego zaprasza nas ten wiersz?  Oczywiście do  zabaw ruchowych , które będą wymagać od was wysiłku, gimnastyki, kreatywności a przede wszystkim cierpliwości.

      Przedstawiamy wam 10 domowych zabaw ruchowych:

      1.Wyścig żółwi

      2.Przeprawa przez rzekę

      3.Butelkowy slalom

      4.Tor przeszkód

      5.Mały Ninja

      6.’Poszukiwacze skarbu

      7.Balonowy tenis

      8.Rzucamy do celu

      9.Szczudła z puszek

      10.Skocz do wody

      https://www.mamawdomu.pl/2016/03/10-pomyslow-na-zabawy-ruchowe-w-domu.html

      Udanej i bezpiecznej zabawy!!!!

      5 LATKI

       

      Dzień dobry przedszkolaki!!!

          Dzisiaj zapraszamy Was do zabawy kręglami, ale nie będą to zwykłe kręgle- bo zapewne nie wszyscy mają je w domu, ale „wakacyjne kręgle”, które najpierw zrobicie sami. Do ich wykonania potrzebne będą plastikowe butelki, które pomalujecie lub ozdobicie różnymi kolorami i gotowe. Czas na zabawę- propozycje:
      1) strącacie jak najwięcej kolorowych kręgli,
      2) strącacie kolor …np. zielony,
      3) strącacie kolor, który sami wybierzecie i próbujecie to zrobić,
      4) kolor, który macie strącić wyznacza Wam rodzic,
      5) zapraszacie do zabawy rodzinkę i rozgrywacie zawody „kto więcej strącił kręgli”.

      Zmęczeni? Jeśli nie to zapraszamy Was jeszcze do zabawy w kalambury. Temat „Czym jedziemy na wakacje?” Do tej zabawy zapraszamy wszystkich: dzieci i rodziców – bo wspólna zabawa to fajna sprawa. Jedna osoba prezentuje wybrany przez siebie pojazd, używając: ruchów ciała, mimiki, odgłosów itp., pozostali członkowie rodziny odgadują, co    to za pojazd. Oczywiście po odgadnięciu zagadki zamieniacie się rolami.

      Powodzenia, życzymy miłej zdrowej rywalizacji !!!

      6-LATKI

      KOCHANE STARSZAKI!


      Z okazji Dnia Dziecka  nad ZEK-iem powstał nowy plac zabaw. Równie piękny i ciekawy jak nasz  przedszkolny! Różnica jest jednak taka ,iż nasz aktualnie jest nadal zamknięty z powodu obecnej sytuacji związanej z koronawirusem. Waszym zadaniem dnia dzisiejszego jest namówić mamę lub tatę  lub kogoś dorosłego, aby zabrał was w tym tygodniu na nowy plac zabaw i tam skorzystajcie z wszystkich atrakcji. Na pewno wasza aktywność sportowa  i potrzeba ruchu będzie zaspokojona.

      Miłej i bezpiecznej zabawy.
       

     • 18.06.2020 r. Czwartek

      3 – LATKI

      DZIEŃ DOBRY !

      Zabawa muzyczno –  ruchowa – „Jedziemy nad morze”

      Dzieci poruszają się po pokoju śpiewając piosenkę „Jedzie pociąg z daleka” (Jedzie pociąg z daleka, ani chwili nie czeka, ani chwili nie czeka i nad morze ucieka”).

      Zabawa muzyczno ruchowa – „Szumi morze”

      Po piosence „Jedziemy nad morze” rodzic oznajmia, że dojechali nad morze i teraz mogą posłuchać jak ono pięknie szumi. Dziecko z pomocą rodzica imitują odgłos szumiących fal i falowanie morza przy użyciu folii malarskiej/ kawałka materiału trzymanej za fragment przez dziecko i rodzica. W tle gra muzyka relaksacyjna „Odgłosy morza”. Dziecko z rodzicem dostosowują tempo poruszania folią/materiałem do tempa muzyki - tworzą większe i mniejsze fale.

      Zabawa muzyczna – „Grające muszelki”

      • Dzieci siadają na dywanie, rodzic objaśnia, że morze wyrzuciło na brzeg muszelki lub muszelki „klocki” i rozsypuje je na środek dywanu. Dziecko ma wziąć sobie 2 muszelki – muszelki „klocki”
      • (Jeżeli posiadacie prawdziwe muszelki dziecko oglądają kształt, kolor, fakturę swoich muszelek, wypowiadają się na ich temat)
      • Dziecko próbuje samo wymyślić jak można grać na muszelkach – muszelkach „klockach”, prezentuje swoje pomysły
      • Rodzic wymyśla prosty rytm uderzając muszelką o muszelkę – klocek o klocek. Dziecko powtarza rytm za rodzicem.
      • Dziecko samo prezentuje wymyślony przez siebie rytm a rodzic powtarza.

      I z Małym Misiem Śpiewajcie i czytajcie: https://www.youtube.com/watch?v=TaYR4YBqkJI&fbclid=IwAR2CutSIuKi2-UNw7ncDQOSt8iWdnG7KaQ3cns7x_QYjgKDREWWsS0rN06Y

       

      ŻYCZYMY WAM MUZYCZNEJ ZABAWY !

       

      4 – LATKI

      Dzień dobry!

      Dzisiaj zapraszamy Was wraz z piosenką do wspaniałych przygód w letnie dni.

      „Lato, lato”

      Wysłało po nas lato swój dywan latający.

      Buchnęło ciepłym wiatrem, ogrzało buzię słońcem.

      Drzewami zaszumiało, ptakami zaśpiewało

      I nasze ukochane wakacje zawołało.

      Ref: Lato, lato, lato, lato baw się z nami.

      Lato, lato, lato, bądźmy kolegami.

      Lato, lato, lato, lato z przygodami.

      Obiecaj, że zawsze zostaniesz już z nami.

      Będziemy w morzu pływać i w piłkę grać na plaży.

      Piosenki razem śpiewać i razem w nocy marzyć.

      I co dzień na dywanie będziemy razem latać.

      Do wszystkich najpiękniejszych zakątków tego świata.

      Ref: Lato, lato, lato, lato baw się z nami…

      Porozmawiajcie z rodzicami o czym jest ta piosenka?

      - o jakiej porze roku jest piosenka?

      - Co wysłało po nas lato?

      - kogo zawołało?

      - gdzie Wy chcielibyście polecieć na zaczarowanym dywanie?

      Posłuchajcie piosenki jeszcze raz i spróbujcie zaśpiewać refren. Możecie zatańczyć do piosenki.

      Link do piosenki poniżej:

      https://www.youtube.com/watch?v=JY2LxTIkWyQ&fbclid=IwAR3v9D9DkRAlUiZNhTA0tc75RdR9Uq8jfUUAznJfsxIZMDrjCxBY2XxE3n0

       

      5 – LATKI

      Kochane pięciolatki!!!

      Czas na muzyczne zabawy, jak powiedział pewien kompozytor muzyka jest wszędzie trzeba się tylko w nią wsłuchać. Może to być śpiew ptaków, szum wiatru, drzew, spadające krople deszczu. Te wszystkie melodie możecie znaleźć w waszym otoczeniu. Niedługo wakacje a zatem spróbujcie odszukać te dźwięki i się w nie wsłuchać. Muzyka sprawia że się lepiej czujemy, poprawia nam nastrój i porywa do tańca. Czasami gdy jest nam trochę smutno spróbujmy zaśpiewać swoją ulubioną piosenkę, a od razu poczujemy się lepiej. Na dzisiaj przygotowałyśmy dla Was piosenki: „ Bezpieczne wakacje” link https://www.youtube.com/watch?v=W4RHyjQLfCM

      oraz piosenkę o lecie „ Kocham lato” https://www.youtube.com/watch?v=WBobLSRMGJc

      Od razu zrobiło się ciepło i słonecznie. Wszyscy lubimy wakacje i letnie zabawy, teraz zapraszamy Was do zagadek słuchowych, oczywiście będą to odgłosy natury: https://www.youtube.com/watch?v=JwbMnvfN2y8  doskonale sobie poradziliście, prawda? Nie ma nic bardziej relaksującego niż odpoczynek przy dźwiękach natury, to wszystko możecie mieć w zasięgu wzroku i słuchu, wokół siebie. A więc nie czekajcie, nie zwlekajcie, cieszcie się  pięknem przyrody.

      Życzymy wielu muzycznych wrażeń!!!

       

      6 – LATKI

      Kochane starszaki!!

      Dziś dowiecie się czym jest rytm oraz poznacie podstawowe wartości rytmiczne. Dodatkowo zbudujemy razem bębenek, na którym zagramy nasze ulubione piosenki.

      https://www.youtube.com/watch?v=LKyZtocE9u0

      A teraz zapraszamy Was na trzecią lekcję „ Wartości rytmiczne W PODSKOKACH”

      https://www.youtube.com/watch?v=ZNYBvHTGP1U&t=439s

      Dla rodziców:

      Zachęcamy do obejrzenia filmu: „Wychowanie dzieci – 10 porad psychologa”:

      https://youtu.be/HxbYRBAKs7U

       

     • 17.06.2020 r. Środa

      3 – LATKI

      Witajcie !

      O lecie pisać by wiele,
      że pyszne jak słodkie czereśnie,
      że piegi maluje na ciele,
      że kończy się zawsze za wcześnie,
      ze barwne jak tylko być może,
      że strojne kwiatami i zielem.

      Zapraszamy Was do pooglądania i posłuchania co jeszcze niesie ze sobą lato.

      „Lato – przyroda, wakacje, co robić nad morzem i w górach” 

      https://www.youtube.com/watch?v=-VbbJIqfcgA&fbclid=IwAR0SrgAT-Q4MPYeCffIMoO01PCB3hkJVK41qXPDBNu3MOB4IngNV1VM-HnI

       

      A w wolnej chwili z MISIEM POZIOMKĄ  usiądźcie na dywanie i…śpiewajcie i czytajcie:

      https://www.youtube.com/watch?v=TaYR4YBqkJI&fbclid=IwAR0W2V7pQndNKmOOF2bgHEGOljHY97IT9Y4DM1MVPipu9qwwOvfLzf2KQn0

      Do zobaczenia !

       

      4 – LATKI

      Dzień dobry przedszkolaki!

      Nadeszły upalne dni a wraz z nimi burze i deszcz. Dzięki temu na niebie często powstaje tęcza. Przeczytajcie razem z rodzicami opowiadanie i odpowiedzcie na pytania pod nim.

      1. Opowiadanie: „Historia tęczy”.

      Kiedyś, bardzo dawno temu, wszystkie kolory świata zaczęły się sprzeczać. Każdy z nich utrzymywał, że jest najpiękniejszy, najważniejszy, najpotrzebniejszy.

      Zieleń powiedziała:

      - Jest oczywiste, że jestem najważniejszym kolorem. Jestem piękna i nie ma beze mnie wiosny, ani lata. Jestem kolorem trawy, drzew, liści. Beze mnie świat byłby smutny.

      Przerwał jej niebieski:

      - Patrzysz tylko na ziemię; a co z morzem i niebem? To ja nadaję im kolor. Ja pomalowałem caluteńkie niebo, każdą rzekę, jezioro, morze, ocean. Jestem niezbędny i najważniejszy!

      Kolor żółty uśmiechnął się swoim zwyczajem:

      - Jesteście wszystkie bardzo ważne, ale to ja przynoszę światu uśmiech, radość, ciepło. Słońce jest żółte, księżyc jest żółty, gwiazdy są żółte. Wszystko, co pomaluję jest takie piękne, że wszyscy patrzą na to z zachwytem!

      Czerwień nie mogła znieść tego długiego wywodu:

      - Ja jestem ponad wami wszystkimi bo ja jestem kolorem serca – miłości. Jestem też kolorem ognia. Daję ludziom ciepło. Beze mnie nie można się obejść!

      Spór kolorów trwał i coraz bardziej się wzmagał. Nagle na niebie pojawiła się wielka czarna chmura i powiedziała:

      - Jesteście niemądre kolory! Wszystkie jesteście piękne, jak motyle, jak kwiaty. Tak mi smutno jak słucham waszej kłótni! I chmura zaczęła płakać gęstym deszczem.

      W tej chwili na niebie pojawiło się słońce i powiedziało:

      - Nie płacz chmuro, a wy kolory, przestańcie się kłócić. Weźcie się za ręce i namalujcie na niebie coś pięknego razem, aby było widać was wszystkie.

      - Kolory zaczęły malować na niebie różnobarwne pasy i tak powstała tęcza. Na jej widok chmurka się uśmiechnęła, a kolory zobaczyły, że każdy z nich jest piękny i niezastąpiony i wspaniale wyglądają razem!

      Na pamiątkę tej chwili za każdym razem, gdy słońce chce pocieszyć kropelki spadającego deszczu, na niebie pojawia się tęcza.

      2. jakie kolory się kłóciły?, dlaczego, czy miały rację?, kto się smucił, kto im pomógł?, w jaki sposób pomógł?, co wy byście doradzili kolorom, aby się nie kłóciły?

      3. Narysujecie piękny obrazek na którym będzie tęcza.

      4. Czy wiecie, że tęczę można zrobić samemu? Oglądnijcie poniższy filmik a dowiecie się jak to można zrobić oraz jak powstaje tęcza.

      https://www.youtube.com/watch?v=qigLVHVd5j0&fbclid=IwAR15KDyg_bGX0yOlPULkRUhFohrTc0EuACYEEGFFmHf-CZnren9IQ44AkSM

       

      5 – LATKI

      Witajcie mali podróżnicy!!!

      Kochani dzisiaj powrócimy do naszych wakacyjnych podróży i planów. Na pewno macie swoje ulubione miejsca, które chcielibyście zobaczyć. Jesteśmy ciekawe Waszych odpowiedzi. Może uda nam się dzisiaj odgadnąć o czym myślicie. Zapraszamy Was na wycieczkę po naszych pięknych polskich górach, zapierających dech w piersiach, zapraszamy nad nasze Bałtyckie morze gdzie można usłyszeć relaksujący morza szum, zobaczyć piękny zachód słońca i zbudować największy zamek z piasku. Zapraszamy Was również w malownicze i spokojne Bieszczady lub do krainy lśniących wód - na Mazury, gdzie można przeżyć przygodę pod namiotem, a przy ognisku śpiewać piosenki o czym się tylko chce. To wszystko dzisiaj znajdziecie w tych filmikach. Zobaczcie sami że nasza Polska jest piękna i bogata w różne atrakcje. Każdy tu znajdzie coś dla siebie. Gotowi, zaczynamy podróż:

      https://www.youtube.com/watch?v=JPB6tA0U214

      https://www.youtube.com/watch?v=MSiC1YAuZWM

      Miłego podróżowania !!!

       

      6 – LATKI

      Witajcie Kochani!

      Zastanawialiście się kiedyś jak powstaje chleb? Wiemy, że najprościej kupić go w sklepie, ale są też tacy, którzy sami pieką ten przysmak wszystkich dzieci i dorosłych. Zobaczcie jak powstaje chleb https://www.youtube.com/watch?v=jl1lRfgwzWU . A teraz zapraszam was do zrobienia eksperymentu, dzięki któremu zrozumiecie, dlaczego chleb rośnie.

      Potrzebne wam będą: dwie miski, dwie tace, mąka, woda, drożdże

       

      Wsypcie te same składniki do obu misek, z jedną różnicą do jednej miski nie dodawajcie drożdży.

      Następnie wyrabiamy ciasto w jednej i drugiej misce. I obserwujemy co się dzieje z ciastem.

       

      Sami pewnie już zauważyliście, że w misce gdzie dodaliście drożdże ciasto wyrosło, prawda?

       

      Nasuwa się prosty wniosek:

      Jaki składnik spowodował, iż ciasto urosło(drożdże).

       

     • 16.06.2020 r. Wtorek

      3 – LATKI

      DZIEŃ DOBRY RODZICE I DZIECI

      „Zielskiem malowane”

      Wybierzcie się na spacer z rodzicami lub do swojego ogródka jeżeli posiadacie. Posiadanie własnego ogródka poza oczywistymi zaletami, ma jedną główną wadę – chwasty, jeżeli nie macie swojego ogródka na pewno uda Wam się znaleźć chwasty na spacerze ! Więc głowa do góry ! Rozprzestrzeniają się one z prędkością światła. Dopiero co plewiliśmy, a już wyrastają nowe. Ale nie ma tego złego, jak to mówią. Wszędzie należy szukać dobrych stron, a mianowicie - całkiem dobrze się nimi maluje.

      Do stworzenia obrazków potrzebne są:

      • białe kartki,
      • kolorowe farby
      • przeróżne zielska ogródkowe.

      Możecie namalować: łąkę pełną kwiatów, latawce, motyle, ptaszki – wszystko z czym Wam się kojarzy lato !

      A więc do roboty – szukajcie swoich „pędzli” do malowania, a przy okazji Wasze ogródki będą piękne !

       

      ŻYCZYMY MIŁYCH WRAŻEŃ !

      I z Małym Misiem śpiewajcie i czytajcie: https://www.youtube.com/watch?v=TaYR4YBqkJI&fbclid=IwAR0GcwL4i-AM13RHBnK6Qq2YbtJ_QifN5hpYmQRjHVKR0P6kV_e8rSPKQfg

       

      4 – LATKI

      Witajcie !!!

      Dzisiaj zapraszamy Was do wspaniałej zabawy, która na pewno sprawi Wam mnóstwo radości. Będzie kolorowo i zabawnie. Namalujemy obrazek – ale nie farbami a bańkami.

      Potrzebne będą:

      - duża kartka papieru

      - 1 litr wody

      - 4 łyżki płynu do mycia naczyń

      - barwniki spożywcze lub farbki

      - słomki do napojów

      Do dużego naczynia wlewamy litr wody i dodajemy 4 łyżki gęstego płynu do mycia naczyń. Delikatnie mieszamy składniki. Do małych miseczek lub szklanek wlewamy wodę z płynem i dodajemy odrobinę barwnika spożywczego lub farbki. Mieszamy łyżeczką i zabieramy się za „produkcję” kolejnej kolorowej mikstury.

      Zabawa polega na dmuchaniu przez słomkę i tworzeniu kaskady kolorowych baniek. Wyleją się z misek jak lawa. Bańki zostawią na kartce kolorowe wzory. Prosty pomysł, a super efekt.

      Udanej zabawy!

      W tworzeniu tej ciekawej pracy pomoże Wam filmik: „Malowanie pianą bańkami”

      https://www.youtube.com/watch?v=wBb6StzmAc4&fbclid=IwAR0yrEyD3kFgOo4MQU9JvxGLEM22GaDv5vCVjCpbrcyN6JOpFzfLP01Uzpk

      Jeżeli jest Wam mało baniek i chcecie się jeszcze pobawić – oto przepis na duże bańki mydlane

      https://www.youtube.com/watch?v=bZz1Izsykwk&fbclid=IwAR09bhsswmBgXORRNXW8nCwjvTeOziZzFozIFSi8IV6iKNpQphVWqOs82uQ

       

      5 – LATKI

      Dzień Dobry !!!

      Już niedługo wakacje i mamy nadzieję że po ich zakończeniu wszyscy będziemy mogli się spotkać i zobaczyć. Dlatego dzisiaj waszym zadaniem jest przypomnienie sobie wspólnie  spędzonych chwil razem z nami w przedszkolu. Wróćmy do nich myślami, a myśli przelejcie na kartkę papieru. Namalujcie nam wasze wspomnienia, wasze chwile, wasze emocje, radości -  to co najbardziej lubiliście robić w przedszkolu, to za czym najbardziej tęsknicie. Wybór należy do Was, tytuł dzisiejszej pracy to „ Wspomnień czar ”. Zachęcamy do użycia wyobraźni i wielu kolorów, tak aby praca była kolorowa i wesoła, aby za każdym razem kiedy na nią spojrzycie w swojej galerii przypominała Wam o nas i o naszym przedszkolu. Technika dowolna: farby, kredki, wycinanka, plastelina itp.

      Życzymy kreatywnych pomysłów !!!

       

      6 – LATKI

       

      Witajcie Kochane przedszkolaki

      Wczoraj zastanawialiśmy się nad tym, co kojarzy się nam z latem. Lato to przede wszystkim gorące słońce, wielu też pewnie kojarzy się z wyjazdem w gronie rodzinnym, prawda? A jeżeli mówimy już o wyjeździe, to może nad morze? Co wy na to? Zapraszamy was dzisiaj to zrobienie „wspomnienia z nad morza”

      Potrzebujecie:

      • Białej kartki,
      • farby,
      • klej,
      • piasek,
      • kolorowe rurki i wasze stópki.

      I wakacyjne klapeczki gotowe. Bawcie się dobrze.

       

       

     • Ogłoszenie

                                           Szanowni Rodzice!

               Od dnia 11 maja br. zmieniły się zasady funkcjonowania przedszkola.Zgodnie z zaleceniami GIS, MEN w przedszkolu zostaje wprowadzony REŻIM SANITARNY oraz ZMIANA ORGANIZACJI PRACY.

      W związku z powyższym prosimy zainteresowanych rodziców

      o zgłaszanie dzieci, które będą potrzebowały opieki w czerwcu najpóźniej

      do dnia 3 czerwca.

      Rodziców zainteresowanych dyżurem wakacyjnym w lipcu, prosimy  

      o  zapisywanie  dzieci do dnia  10 czerwca.

      Zgłoszenia o potrzebie opieki dla dzieci należy dokonać  drogą mailową – psradymno@op.pl  lub telefoniczną 16 6281359  z podaniem dni  i  godzin pobytu dziecka.

      Wymagane są stałe godziny przyprowadzania i odbierania dziecka z przedszkola, nie  obowiązują również dotychczasowe podziały na grupy.

      Dzieci będą przydzielone do grup wg. złożonych deklaracji uczęszczania.

      Prosimy Rodziców do odpowiedzialnych decyzji związanych z posłaniem dziecka do przedszkola oraz do zapoznania się  z wytycznymi oraz procedurami.

      Deklaracja_i_oswiadczenia.docx

      Klauzula_informacyjna(1).docx

      Procedura_bezpieczenstwa_-_Przedszkole_Samorzadowe_w_Radymnie.do

     • 15.06.2020 r. Poniedziałek

      3 – LATKI

      WITAMY WAS SERDECZNIE !

      Drogie dzieci, dzisiaj wysłuchajcie wiersza pt. „Lato i dzieci”. I spróbujcie odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących wiersza. Liczymy na Was !

       

      LATO
      Bożena Forma

      Biega lato po lesie,

      biega lato po łące.

      Tańczy z wiatrem na polach,

      wącha kwiaty pachnące.

      Kąpie się z nami w morzu,

      kąpie się z nami w jeziorze.

      Częstuje źródlaną wodą,

      w berka z nim zagrać możesz.

      Zaprasza na górskie wyprawy,

      w pachnącym nocuje sianie.

      Zobaczy jak słońce wschodzi

      i z nami zje śniadanie.

       

      Omówienie treści wiersza, rodzic zadaje dziecku pytania...

      • Gdzie zatrzymało się lato?
      • Gdzie lato nas zaprasza? ( do lasu, nad morze, w góry)
      • Jak powinniśmy zachowywać i czego nie powinniśmy robić podczas pobytu w lesie, w górach, nad wodą?

       

      POWODZENIA !

      A „Mały Miś w świecie Wielkiej literatury” jak co dzień zaprasza zmisiowaną piosenką do WSPÓLNEGO CZYTANIA: https://www.youtube.com/watch?v=TaYR4YBqkJI&fbclid=IwAR2WUkewo-GNA0IaGi0YuPNGOQI-q52QyT4h9DjBpNCOpkHtZS8J4AeZNBY

       

      4 – LATKI

      Witajcie przedszkolaki!

      Wielkimi krokami zbliża się do nas lato, a wraz z nim upragnione wakacje i ciepłe dni. Pewnie niektórzy z Was będą wyjeżdżać, aby odpocząć, a inni zostaną w swoich domach. Lato to piękna pora roku, można chodzić na długie spacery, bawić się na podwórku, kąpać w basenie, urządzić piknik. Porozmawiajcie z rodzicami o wierszu i odpowiedzcie na poniższe pytania.

       

      Wiersz B. Formy ,,Lato i dzieci”.

      Lato do nas idzie,

      zatrzyma się w lesie.

      Jagody, poziomki

      w dużym koszu niesie.

      Słoneczka promienie

      rozrzuca dokoła.

      − Chodźcie się pobawić! −

      głośno do nas woła.

      Nad morze i w góry

      chce pojechać z nami.

      Wie, że miło spędzi

      czas z przedszkolakami.

       

      – Gdzie zatrzymało się lato?

      - Gdzie lato nas zaprasza? ( do lasu, nad morze, w góry)

      - Jak powinniśmy zachowywać i czego nie powinniśmy robić podczas pobytu w lesie,

      w górach, nad wodą?

       

      5 – LATKI

      Witajcie mali podróżnicy !!!

      Już niedługo wakacje, więc dzisiaj chciałybyśmy zabrać Was na wirtualną wycieczkę po całym świecie, ale zanim zaczniemy, obejrzyjcie czym można podróżować:

      https://vod.tvp.pl/video/jedyneczka,czym-podrozujemy,20104168

      https://drive.google.com/file/d/14g-ST1ZMaR6zKMYe9YIJVIZmiTarCpJJ/view

      Czy macie już swój ulubiony pojazd  do podróżowania? Ciekawe co wybraliście? Może to statek? A może samolot? A może Wasz rodzinny samochód? Każdy wybrany przez Was pojazd jest na pewno znakomity do każdej podróży. Zapraszamy Was teraz do przypomnienia sobie na jaką głoskę zaczynają się nasze pojazdy ? Jakie mamy pojazdy lądowe, powietrzne oraz wodne ?  A teraz czas poćwiczyć spostrzegawczość:

      https://view.genial.ly/5edea78f2a753d0d96f03cf3

      Kochani jeszcze wrócimy do naszych wakacji, następnym razem poznamy miejsca do których warto się udać i które warto zobaczyć i zwiedzić.

      Do zobaczenia !!!

       

      6 – LATKI

      Witajcie przedszkolaki. Przed nami kolejny tydzień dobrej zabawy. Na początek przypomnijcie sobie jakie mamy pory roku. Tak, bardzo dobrze pamiętacie, to: wiosna, lato, jesień i zima. Już niedługo rozpocznie się LATO, upragnione przez wszystkie dzieci jak i dorosłych. Latem rozpoczynają się wakacje, podczas których można gdzieś wyjechać, popluskać się w jeziorze. Zadanie dla Was jest bardzo łatwe. Posłuchajcie wiersza pani E. Bełczewskiej „Za co lubimy lato?”(może niektórzy z was sami spróbują już go przeczytać?!).

       

      Ewa Bełczewska


      Za co lubimy lato?
      Za co lubimy lato?
      Za słońce co jasno świeci,
      za bawiące się na podwórku dzieci,
      za leśne poziomki, maliny, jagody,
      za spacery z rodzicami do parku, na lody,
      za wakacje, wyjazdy nad morze, jeziora i w góry,
      za babki z piasku i lot latawca hen wysoko w chmury.
      A za co jeszcze lubimy lato?
      Za łąkę pełną kwiatów, biedronek i bąków,
      za żabki kumkające koncerty wieczorne,
      za kolorową tęczę co cudnie się mieni,
      za parki ze śpiewem ptaków w soczystej zieleni.
      I lato za to lubimy…
      Że daleko jeszcze do zimy!

      Następnie opowiedzcie rodzicom, bądź rodzeństwu za co można lubić lato opierając się na wierszu, a może wy za coś jeszcze je lubicie??? Wasi bliscy na pewno chętnie tego posłuchają

       

       

     • 12.06.2020 r. Piątek

      3 – LATKI

       

      KOCHANI

      Malowanie na firanie to kolejna niezwykle zabawowa technika plastyczna dla dzieci.


      To jeszcze jeden dowód na to, że naprawdę niewiele potrzeba do eksperymentowania  i  kreatywnej zabawy. Wystarczą farby i kawałek firany, a będzie kolorowo!

      Przygotujcie:

      • kawałek firanki
      • farby - 3-4 kolory
      • klej w płynie,
      • pędzelek,
      • wodę
      • twardą kartkę

      Potnij kawałek firany na mniejsze części i naklej kilka na kartkę w dowolny sposób. Wybierz  kolory i maluj mocno rozwodnionymi farbami po podkładzie.

      Wysusz i podziwiaj.

       

      https://kreatywnepraceplastyczne.blogspot.com/2017/10/malowanie-na-firanie-zabawa-plastyczna.html?spref=fb&fbclid=IwAR312BY4TIYJXlqL95VkcnGVn9QanB56IH7H6gKnYT11KMe15UXMDgZdDFo

      A w ramach ogólnopolskiej akcji „Cała Polska czyta dzieciom o zwierzętach”, książkę „Głosuj na prezydenta!” Wydawnictwa Dwukropek – czyta Maciej „Misiowy Wujek” Barański”.

      https://www.youtube.com/watch?v=yOpObecriH0&fbclid=IwAR0IgXyOQmoOOjq7FlQcgfnf1O0e_DL67TNCFNh6-FATZ6ZwYMhHOxPPA_s

       

      MIŁEJ PRZYGODY!!!

       

      4 – LATKI

      Witajcie kochani!!!!

      Dzisiaj do naszej zabawy zapraszamy słonko, bądź światło z lampki.

      Każdy punkt świetlny sprawi, że wasze zabawki będą rzucać cień.

      Spróbujcie za pomocą ołówka  narysować na kartce z bloku -cienie  waszych ulubionych zabawek i stworzyć piękną pracę.

      Odrysowane cienie pomalujcie farbami, pokolorujcie kredkami. Jeżeli to będą zwierzątka dorysujcie trawę, kwiatki, myślimy , że wyobraźni i pomysłów wam nie zabraknie.

      Jeżeli to będą samochody – dorysujcie drogę, drzewa, może garaż? itp

      Po zakończonej pracy zapraszam was na podwórko -zabawcie się w małych detektywów- poszukajcie cieni! Przyjrzyjcie się jak wyglądają cienie drzew, krzewów, itp Pobawcie się ze swoim cieniem.

      Powodzenia!!!!

       

      5 – LATKI

      Dzień dobry przedszkolaki!!!

      Dzisiaj zapraszamy Was do przypomnienia sobie swoich praw jakie macie i z jakich możecie korzystać. Bo każde dziecko ma prawo do miłości, do radości, do zabawy i wielu innych rzeczy, czy pamiętacie jakich? Jeżeli nie, to teraz jest świetna okazja aby sobie przypomnieć, mamy dla Was link który pokaże Wam jakie macie prawa i jak mądrze z nich korzystać. Filmik przypomni Wam również  o obowiązkach które mają dzieci:   https://www.youtube.com/watch?v=VlIhzUayV-w

      A teraz link do naszej piosenki, którą nie raz śpiewaliśmy w przedszkolu, doskonale ją znacie, trzeba tylko sobie przypomnieć słowa i melodię. Gotowi zaczynamy:

      https://www.youtube.com/watch?v=SJgGFpxh6kY

      Kochane pięciolatki teraz kiedy już sobie wszystko utrwaliliście czas na plastyczne wyzwanie. Waszym zadaniem jest namalować, narysować swoje prawo, które najbardziej wam się podoba. Jesteśmy ciekawe Waszych pomysłów i twórczej kreatywności.

      Wesołej zabawy!!!

       

      6 – LATKI

      Drogie przedszkolaki, dzisiaj przed wami nietypowe zadanie.  Potrzebny wam będzie papier toaletowy lub ręcznik papierowy !!! Odetnijcie od rolki papieru toaletowego bądź ręcznika 3 kawałki (prostokąty). Mazakiem poprawiamy wzorki znajdujące się na ręczniku papierowym. Powstały rysunek możemy przykleić na kartonie, aby praca była lepiej zabezpieczona i bardziej trwała. Dobrej zabawy ;)

       

     • SZCZĘŚĆ BOŻE! DRODZY RODZICE I DROGIE DZIECI – WYCHOWANKOWIE PRZEDSZKOLA SAMORZĄDOWEGO W RADYMNIE.

      Słowo do rodziców

      Szczęść Boże! Na początku naszej katechezy chciałbym przedstawić rozwiązanie naszego konkursu na najpiękniejszą Laurkę dla św. Jana Pawła II. Dziękuję bardzo za wykonanie i nadesłanie prac, które okazały się naprawdę pracochłonne, widać w nich wiele trudu i poświęcenia. Ufam, że przez ich wykonanie wasze rodziny i wasze dzieci będą cieszyły się wyjątkową opieką św. Jana Pawła II.


      ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU!

      Łącznie otrzymaliśmy od państwa 14 prac dzieci. Jury w składzie pani Dyrektor Małgorzata Trojnar oraz ks. Paweł Franus po konsultacjach wyłoniło prace nagrodzone miejscami na podium oraz przyznało pozostałym dzieciom wyróżnienia. Prace konkursowe zostały podzielone na dwie grupy wiekowe: dzieci od 3 – 4 lat, oraz dzieci od 5 - 6 lat. Jury brało pod uwagę pomysł, kreatywność wykonania oraz samodzielność pracy dziecka.

      W pierwszej grupie, gdzie znajdowało się 3 prace, jury przyznało I miejsce pracy wykonanej przez Jasia Lubczyńskiego, pozostałe zaś prace otrzymały wyróżnienie: Szymon Nowosiad oraz Maja Zielińska.

      W drugiej grupie wiekowej znajdowało się 11 prac. Jury przyznało I miejsce pracy Judyty Czarnej, II miejsce zajął Maksymilian Żoch, zaś III miejsce egzekwo: Stanisława Lubczyński oraz Kacper Zawadzki. Pozostałe prace zostały nagrodzone wyróżnieniem.

                  Zwycięzcom konkursu serdecznie gratulujemy! Na każde dziecko, które wzięło udział w konkursie czekają nagrody! Po nagrody dla każdego dziecka można zgłaszać się indywidulanie do Przedszkola Samorządowego w Radymnie od Poniedziałku.

      KATECHEZA

      Przed nami wielkie wydarzenie naszej wiary jakim jest czwartkowa Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa popularnie zwana Bożym Ciałem. Wielu z nas zapewne wybiera się do kościoła, aby uczestniczyć w nieco zmienionej formie w procesji Bożego Ciała. Uczestnicząc w niej wyrażamy naszą wiarę w realną i żywą obecność Boga pośród nas pod postaciami chleba i wina. Warto jeszcze raz pochylić się nad tą niezwykłą tajemnicą i razem z dzieckiem realizując dzisiejszy temat przypomnieć sobie najważniejszą prawdę naszej wiary – obecność Boga w kruszynie chleba… Zapraszam zatem dzieci i państwa do naszej katechezy dotyczącej uroczystości Bożego Ciała. 

      Najpierw proponuję zapoznanie się z materiałem multimedialnym dotyczącym uroczystości Bożego Ciała, którego link podaję poniżej.

      Katecheza_o_Bozym_Ciele.docx  

     • 9.06.2020 r. Wtorek

      3 – LATKI

      KOCHANI!

      Witamy Was z garścią nowych zabaw!

      Zapraszam do obejrzenia filmiku: "My dzieci świata" https://www.youtube.com/watch?time_continue=38&v=zl_dYe03Yx0&feature=emb_logo

       Spróbuj zapamiętaj jak najwięcej wiadomości i opowiedz mamusi/tatusiowi to, co zapamiętałeś

      Dzieci różnią się wyglądem tj. kolorem włosów, oczu czy skóry/wzrostem. Nie oznacza to, że są lepsze czy gorsze - po prostu są inne. Obejrzyjcie i opiszcie wygląd dzieci. Powiedz co Ci się w nich podoba.

      https://www.youtube.com/watch?time_continue=62&v=UP9P0uB2Llw&feature=emb_logoi

      „Co zmieniło miejsce?”. Mamusia ustawi przed Tobą kilka przedmiotów. Przyglądnij się im, a następnie zamknij oczy. Mama zmieni ich kolejność (najpierw 2 rzeczy, później można więcej). Otwórz oczka i powiedz, co zmieniło miejsce. (podobna, łatwiejsza zabawa – „Czego brakuje?”).

       

      4 – LATKI

      Witajcie kochani!!!

      Wczoraj zaproponowałyśmy wam zabawy z piłką, dzisiaj też wykorzystamy je do zabaw matematycznych.

      Przygotujcie małą i dużą piłkę .

       

       „Duże i małe kroki”.
      Kiedy jedna osoba  podrzuca dużą piłkę – liczycie- stawiacie duże kroki.
      Kiedy  podrzuca małą piłkę – liczycie- stawiacie małe kroki.
      W zależności ile będzie podrzutów  robicie tyle kroków, a następnie staracie się porównać, których kroków zrobiliście mniej, więcej lub tyle samo: dużych czy małych..

      Może macie jakiś własny pomysł na matematyczną zabawę z piłką !!!

       

      ,,Segregujemy zabawki’’

       

      Połóżcie na ziemi w niewielkiej  odległości od siebie  małą i dużą piłkę .Waszym zadaniem jest przyporządkować małe zabawki do małej piłki , duże zabawki do dużej piłki.  Policzcie ile jest zabawek małych? ile dużych? Na końcu ile jest wszystkich razem?

       

      Powodzenia!!!!

       

      5 – LATKI

      DZIEŃ DOBRY KOCHANI !!!

      Dzisiaj proponujemy Wam bardzo prostą zabawę, zarówno dla najmłodszych jak również dla starszych, bo w łatwy sposób możecie modyfikować stopień trudności. Na każdym etapie możecie dostosować zabawę do własnych potrzeb i doskonale się bawić, ucząc się jednocześnie planowania i odtwarzania.

      Na samym początku proponujemy Wam zabawę na dywanie, który dzielimy na pół- np. taśmą malarską. Z jednej strony dywanu rodzice układają Wam różne przedmioty, które macie w domu w parach (po 2 sztuki np. łyżeczki, klocki, kredki, autka itp.),a Wy w taki sam sposób układacie z drugiej strony dywanu .

      Gdy uda Wam się wykonać to zadanie bezbłędnie proponujemy trudniejszą wersję. Do zabawy potrzebujecie kartki na której kredką rysujecie linię na środku dzieląc ją na pół oraz różnych przedmiotów (ważne aby były podwójne). Zabawa polega na układaniu elementów wzdłuż osi symetrii lub inaczej w odbiciu lustrzanym. Na początku układamy po 3-4 przedmioty i odtwarzamy ten sam wzór z drugiej strony, gdy już zrozumiecie na czym polega lustrzane odbicie stopniowo możecie zwiększyć liczbę elementów lub wykorzystać do zabawy kolorowe figury geometryczne.

      Ta zabawa świetnie ćwiczy koncentrację, pamięć i logiczne myślenie.

      POWODZENIA !!!

       

      6 – LATKI

      Witajcie przedszkolaki, dzisiaj zajmiemy się bardzo przydatną rzeczą, a mianowicie…mierzeniem. Mierzyć można wszystko i tak naprawdę wszystkim. Możemy zmierzy odległość np. za pomocą stóp (mierzenie za pomocą tzw. tip topów), łokci.

      -  Spróbujcie zmierzyć długość stołu za pomocą łokcia (przesuwaj łokieć po krawędzi stołu) A teraz zmierz stół dłonią….zmierzę go palcami….

      Dzięki tym pomiarom będziesz wiedział jaka jest długość stołu: np. dwa łokcie, trzy dłonie i trzy palce.

      Następnie nabierzcie wody do dwóch butelek.

      • Odmierzcie takie same proporcje wody w obydwu butelkach. Wlewaj wodę do butelek. Jedna stoi pionowo, drugą układamy w poziomie.  Sprawdźcie czy w obu butelkach zmieści się taka sama ilość wody?!

      Bawcie się dobrze.

     • 8.06.2020 r. Poniedziałek

      3 – LATKI

      DRODZY RODZICE I NAJMŁODSZE PRZEDSZKOLAKI

       

      Kochani zapraszamy Was do ruchu. Dzisiaj Kubuś będzie wspierał Was byście znaleźli chwilę na aktywność.                                                                                           

      https://www.youtube.com/watch?v=uU84GWyJy_M

      https://www.youtube.com/watch?v=yUSNJlErIfI

      https://www.youtube.com/watch?v=coh3NO6K1oo

      Rozwijajcie  swoją zręczność, szybkość, wytrwałość . Ale przede wszystkim świetnie się bawcie

      POWODZENIA

      A „Mały MIŚ w świecie Wielkiej literatury” jak co dzień zaprasza was zmisiowaną piosenką do WSPÓLNEGO CZYTANIA  https://www.youtube.com/watch?v=TaYR4YBqkJI

       

      4 – LATKI

      Dzień dobry kochani!!!!

      Dzisiaj zapraszamy was do gimnastyki i  ,,Wesołej zabawy z piłką’’

       Oto nasze propozycje zabaw:

      1.  Trzymając piłkę w ręce ( kierownica)– biegacie  po podwórku  - na hasło czerwone zatrzymujecie się, zielone jedziecie .

      2. Stoicie z drugą osobą tyłem do siebie – podajecie sobie piłkę  górą ,następnie dołem pomiędzy nogami- stojąc w rozkroku.

      3.  Rzucacie do siebie piłkę z pewnej odległości,  starając się złapać  oburącz.

      4. Z wyznaczonej linii wrzucacie piłkę do pojemnika.

      Może wymyślicie też inne zabawy z waszą piłką ?

      Życzymy wam fajnej i bezpiecznej zabawy!!!!!!

       

      5 – LATKI

      Witajcie przedszkolaki !!!

      Czy wiecie że dzisiaj jest święto Oceanów oraz wszystkich istot żyjących w oceanie. Przypomnijcie sobie, jakie zwierzęta żyją w oceanie, oto link który Wam w tym pomoże: https://www.janauczycielka.blog/2020/06/podwodne-zwierzeta-plansze.html?fbclid=IwAR3jAffYzeh6t1WLj-l-DKy_F7eEWJj5rlO-qb-W0wSytKovEZsvouzX5Kg

      Niestety nasza planeta woła coraz bardziej o pomoc i prosi abyśmy zaczęli o nią dbać. Dlatego dzisiaj w ramach ćwiczeń gimnastycznych poprosimy Was abyście posprzątali pięknie swoje podwórko z różnych śmieci, papierków, jeżeli ktoś nie ma swojego podwórka to niech wybierze sobie ulubione miejsce np. plac zabaw, działka, ogródek babci itp., jeżeli Wam się uda, spróbujcie wybrać się na spacer do lasu, na łąkę, nad Zek ( zrobiono nowy plac zabaw ) i skorzystajcie ze świeżego powietrza. Zamiast jazdy samochodem poproście rodziców o wspólną przejażdżkę rowerową J Wszystko to sprawi że skorzystacie z uroków natury i jeszcze jej pomożecie, a ruch sprawi że będziecie mieć humor, siłę i kondycję. Zachęcamy !!!

      Gra interaktywna „W oceanie” https://view.genial.ly/5edcada11827e00d09f6246d

       

      6 – LATKI

      Witajcie przedszkolaki. Dzisiaj trochę na początku nabałaganimy, potem poćwiczymy, pobawimy się i…. posprzątamy po sobie, jak prawdziwe zuchy kończące przedszkole. Do dzieła!

      1. Znajdźcie w domu jakieś niepotrzebne już nikomu gazety i rozedrzyjcie je na połowę.

      2. Podłóżcie po jednej części pod jedną i drugą stopę i spróbujcie chodzić tak po całym domu, nie odrywając nóg od podłogi, do przodu i do tyłu.

      3. Ulepcie z gazet kule, prawą i lewą ręką jednocześnie.

      4. A teraz pora na zabawę papierowymi kulami: podrzucanie kul i chwytanie ich raz jedną raz drugą ręką, turlanie kul.

      5. Teraz poćwiczymy celowanie do kosza „Celne rzuty”.

      6. Skłony – kłaniamy się w siadzie na gazecie.

      7. Podrzucanie i łapanie kuli z gazety.

      8.Przysiad – toczenie kuli z gazety wokół siebie, w prawo i w lewo.

      9. Ćwiczenia oddechowe w leżeniu na plecach, kula z gazety na brzuchu, wciąganie powietrza nosem, wypuszczanie ustami, uspokojenie.

      10. Czworakowanie – popychanie kuli z gazety czołem po podłodze.

      11. A teraz włączcie swoją ulubioną muzykę i tańczcie podrzucając kulki z gazet.

      12. No i ostatni punkt dzisiejszego dnia…sprzątamyyyy

      BAWCIE SIĘ DOBRZE!

     • 4.06.2020 r. Czwartek

      3 – LATKI

       

      DZIEŃ DOBRY PRZEDSZKOLAKI !

      Zapraszamy Was do muzykowania !

      Wysłuchajcie piosenki : „Jesteśmy dziećmi”

      1. Czy jesteś z Afryki,
      Czy też z Ameryki,
      Nie jest ważne gdzie mieszkamy,
      Bo jesteśmy tacy sami.

      Ref: Jesteśmy dziećmi! Chcemy miłości!
      Jesteśmy dziećmi! Chcemy radości!
      Chcemy by często tulono nas
      I żeby miło płynął nam czas.

      2. Czy mówisz po polsku,
      Czy też po japońsku,
      Wszyscy dobrze rozumiemy,
      Czego tak naprawdę chcemy.

      Ref: Jesteśmy dziećmi! Chcemy miłości!
      Jesteśmy dziećmi! Chcemy radości!
      Chcemy by często tulono nas
      I żeby miło płynął nam czas.

      https://www.youtube.com/watch?v=7K3_mSb1zRQ

       

      Rozmowa na temat treści piosenki, rodzice zadają pytania dzieciom.

      • O czym była piosenka ?
      • Co chcą dzieci w piosence?

      Teraz zapraszamy Was do wystukiwania rytmu piosenki różnymi przedmiotami dodatkowo budując doświadczenia dźwiękowe w oparciu o przedmioty codziennego użytku;

      Dzieci biegają w rytm muzyki, gdy rodzic zatrzyma muzykę, dzieci witają się z rodzicami: czołami, piętami, łokciami, nosami, pupą, kciukiem, uchem itp…..

      Ćwiczenia oddechowe – krótkie wyciszenie - po rozmowie z dziećmi następuje moment krótkiego wyciszenia. Rodzic włącza płytę z muzyką relaksacyjną, i wykonuje z dziećmi najprostsze ćwiczenia oddechowe w pozycji leżącej (dzieci wykonują „pajacyki” leżąc na dywanie – głęboki wdech nosem i wydech buzią).

      MIŁEGO MUZYKOWANIA !

       

      4 – LATKI

       

      Witajcie przedszkolaki!!!

      Widzę, że nasze wspólne zabawy sprawiają Wam wiele radości. I to nas cieszy.

      Dzisiaj zapraszam Was do krainy muzycznej.

      Propozycje zabaw:

      - posłuchajcie piosenki pt. ”Kolorowe dzieci”

      https://www.youtube.com/watch?v=Y_kIVuTfVk4

      - porozmawiajcie z rodzicami o tej piosence: czy dzieci na świecie się różnią? Jakie chcą być dzieci na całym świecie?

      - możecie przebrać się np. w kolorowe stroje i zatańczyć do tej piosenki, tak jak potraficie

      Skoro już jesteście przebrani i rozruszani - zapraszamy do wesołego tańca „Zygzaka”

      https://www.youtube.com/watch?v=xm93WFJ7bNs

      Udanej zabawy

       

      5 – LATKI

       

      Witajcie kochani!!!

      Dzisiaj zapraszamy Was do zabaw muzycznych, podczas których oczywiście będziemy się wesoło i tanecznie bawić. Zaczynamy :

      1. Na początek „Zumba z balonami”- jeśli nie macie balonów, nic nie szkodzi, może być wstążka lub pasek kolorowej bibuły

      https://www.youtube.com/watch?v=TI-Thsr9VFA

      2. Do drugiej zabawy zaproście rodziców lub rodzeństwo i postarajcie się zatańczyć z balonem trzymając go np. między głową, brzuchem i plecami. Możecie również zatańczyć do tej piosenki i spróbować utrzymać balon w powietrzu odbijając go głową dowolnymi częściami ciała – najważniejsze, aby nie upadł na podłogę.

      Link do piosenki: https://www.youtube.com/watch?v=djTRqUaE87Y

      3. Może uda Wam się zagrać na balonie, wystukując np. balonowy rytm wg własnych pomysłów, propozycji rodziców lub ulubionej piosenki? Spróbujcie, na pewno się uda.

      4. A teraz zaproście do tańca swoją ulubioną maskotkę i bawcie się wesoło:

      https://www.youtube.com/watch?v=NHEPtqPQ1kk

      Życzymy wesołej zabawy!!!

       

      6 - LATKI

       

       Dzień dobry przedszkolaki, wiemy jak bardzo lubicie muzykę, śpiew i taniec. Dzisiaj zapraszamy was właśnie w świat muzyki, gotowi? Pierwsza zabawa jaką wam proponujemy to:

      ZAPAMIĘTANE DŹWIĘKI

      Waszym zadaniem będzie odtworzenie układu słyszanych dźwięków, zacznijcie od prostych układów np. klaśnięcie, klaśnięcie, tupnięcie lub klaśnięcie, tupnięcie, do zapamiętywania układu dźwięków możecie również wykorzystać różne instrumenty gotowe lub samodzielnie wykonane (np. puszka z grochem, piaskiem, pokrywki od garnków.) Do tej zabawy będziecie potrzebować kompana, zaproście więc mamusie, tatusia albo rodzeństwo do wspólnego ćwiczenia pamięci słuchowej.

      WYGINAM ŚMIAŁO CIAŁO

      Przygotuj muzykę, niech będzie to szybka i wolna muzyka.

      Najpierw puść spokojną muzyczkę, niech twoje ciało zacznie budzić się do tańca.

      Po kolei będą budzić się wszystkie części ciała:

      • budzą się uszy, słuchamy przez chwilę uważnie muzyki
      • budzą się oczy, otwieramy szeroko oczy, oglądamy co jest w pokoju
      • buźka nie śpi, otwieramy zamykamy buźkę, nadymamy policzki, oblizujemy usta,
      • budzi się głowa-powoli ruszamy głową w przód- w tył (tika-tak), na boki (bim-bam), delikatnie kręcimy głową
      • następnie przebudzają się ramiona (kręcimy w przód, w tył), ręce kręcimy w przód, w tył), paluszki (udają świecące słońca- kręcimy nadgarstkami, padający deszczy-ruszamy paluszkami)
      • później budzą się biodra i brzuch (kręcimy w przód-tył, na boki, dookoła)
      • na koniec wstają nogi, ruszamy prawą nogą (w przód, tył, prawo, lewo), ruszamy prawym kolanem, a potem lewa noga, lewe kolano, obie nogi, delikatnie maszerują w miejscu, wstajemy na palce, wstajemy na pietach
      • powoli chodzimy po pokoju zaczynamy tańczyć dowolnie

      Włączamy szybszą, bardziej energetyczną muzykę:

      • ręką (udaje że lata)/głową (tik-tak)/
      • nogą(chodzenie na piętach),
      • palcem- powtórzcie go razem,

      Na koniec włącz spokojną muzykę. Bardzo delikatnie się ruszamy, chodzimy po pokoju coraz woniej i woniej, siadamy kołyszemy się, kładziemy się na podłodze, zamykamy oczka, słuchamy muzyki.

      Bawcie się dobrze i dobrego dnia Kochani.

       

     • 3.06.2020 r. Środa

      3 - LATKI

       

      WITAMY WAS DROGIE DZIECI !!!

       

      Zapraszamy Was do podróży po Świecie.

       

      Wybierzemy się teraz na spacer, na którym będziemy spotykać wielu cudzoziemców, którzy mówią innymi językami niż język polski.

      • Pooglądajcie filmik oraz spróbujcie powitajcie się ze sobą, w ten sam sposób, w jakim języku usłyszycie powitanie.
      • Dzieci poruszają się w rytm dowolnej muzyki, podczas przerw rodzic mówi „dzień dobry” w języku polskim, angielskim, niemieckim … itd przy pomocy rodziców dzieci rozpoznają, z jakiego kraju jest dane pozdrowienie.
      •  Dzieci witają się z rodzicem, powtarzając powitanie.

      https://www.youtube.com/watch?v=MtafvcdDOGg&fbclid=IwAR3M29mPqU8OAGZ7-vl_OdbAkHP15AWiuvjDRwUDjiIRNkl0QNjmnCTCUEQ

       

       

      ŻYCZYMY WAM UDANEJ ZABAWY !

       

      4 – LATKI

       

      Witajcie przedszkolaki!

      Kochani! Czy wiecie jak nazywa się planeta na której żyjemy? To pytanie jest pewnie dla was bardzo proste. Ta planeta – to Ziemia. Jesteśmy jej mieszkańcami i każdego dnia korzystamy z bogactwa, które nam oferuje. Możemy podziwiać piękne zwierzęta, spacerować po lesie, wędrować po górach, czy pływać w morzu. Żeby nasza planeta była szczęśliwa musimy o nią dbać.

      Posłuchajcie teraz wierszyka i spróbujcie porozmawiać z rodzicami i odpowiedzieć na poniższe pytania

      https://www.youtube.com/watch?v=6609UGXbRBo

      - Dlaczego nie należy marnować wody?

      - Dlaczego nie wolno śmiecić w lesie? (co może się stać z wyrzuconą butelką?)

      - Jak należy zachowywać się w lesie?

      - Dlaczego warto segregować śmieci? (przypomnienie z poprzednich zajęć)

      - Jak Ty dbasz o swoją planetę?

      Na koniec spróbujcie dokończyć zdanie: „Nasza planeta jest piękna bo…”

       

       

      5 - LATKI

       

      Dzień Dobry!!!

      Dzisiaj zapraszamy Was do przygody z naturą. Czy pamiętacie naszego przyjaciela przyrody Kubusia, wielkiego zwolennika i obrońcy naszej planety? Ale nie tylko, Kubuś lubi także wesołe zabawy na świeżym powietrzu, zdrowe odżywianie i ma dużo wspaniałych przyjaciół takich ja ty i inni którzy chcą poznawać świat i przyrodę. Nie pamiętasz? to przypomnijcie sobie kilka ciekawostek o nim: https://kubus.pl/dziecko/

      Czy teraz już sobie przypominacie? Super! Zapraszamy Was na kulinarne szaleństwo owocowe. Mamy kilka propozycji dla Was: „ Owocowe szaszłyki”, „ Owocowa sałatka” lub „ Szejk owocowy”. Wybieracie swoje ulubione owoce oraz wybraną przez siebie propozycję, może być jeszcze oczywiście wersja dodana przez Was, coś innego, równie smacznego i zdrowego. Prawdziwa bomba witaminowa, zapraszamy do wspólnego działania w kuchni i zajadania się przysmakami natury. SMACZNEGO !!!

       

      6 - LATKI

       

      Witajcie starszaki. Zapraszamy was dzisiaj na kolejny eksperyment. Spróbujemy stworzyć „Pienistego potworka” – gotowi? Potrzebujemy do tego eksperymentu plastikową butelkę, ocet, płyn do mycia naczyń, sodę i miskę. (czyli wszystko co macie w domu, więc do dzieła)

       

      Butelkę napełnij do połowy octem i dolej trochę płynu do mycia naczyń ( można zabarwic farbką ), ostrożnie zamieszaj składniki, butelkę ustaw na środku miski. Weź 3 łyżeczki sody oczyszczonej i wsyp na środek papierowej chusteczki do nosa. Zwiń ją, skręć końce i wrzuć zawiniętą chusteczkę do butelki. Po kilku minutach z butelki zacznie wydobywać się piana.

       

      Możesz ozdobić butelkę kolorowym papierem wtedy piana będzie wychodziła z paszczy np. potwora -smoka.

       

      Zapamiętajcie!  Gdy mieszamy ocet z sodą oczyszczoną powstaje gaz zwany dwutlenkiem węgla. Tworzy on w occie bąbelki gazu, który reaguje z płynem do mycia naczyń. Powstaje przy tym tak dużo piany, że wydostaje się ona z paszczy potwora –butelki. Bawcie się dobrze i pamiętajcie, żeby posprzątać po sobie.

     • 2.06.2020 r. Wtorek

      3-LATKI

      DZIEŃ DOBRY KOCHANI!!!

       

      Bańki mydlane zawsze nas zachwycają… Każda z nich jest inna. Są piękne i barwne, delikatne i ulotne. Puszczanie i łapanie baniek sprawia frajdę wszystkim dzieciom i nie tylko…

      Sprzęt do baniek mydlanych można kupić, ale można też zrobić go samodzielne w domu, wystarczy jedna słomka lub kilka słomek ułożonych równo i owiniętych taśmą. I przepis na płyn, z którego bańki będą duże i mocne:

       

       150ml płynu do mycia naczyń

      – 350ml wody

      – 7 ml gliceryny lub 2 łyżeczki cukru

      Przygotowanie:

      Do ciepłej wody wlewamy płyn do mycia naczyń oraz glicerynę, którą można kupić w aptece. Gliceryna, nadaje trwałość bańkom, można zastąpić łyżeczką cukru albo cukru pudru. Potem wystarczy wszystkie składniki powoli wymieszać i już można puszczać kolorowe bańki mydlane!

       

      ŻYCZYMY KREATYWNEJ PRACY !!!

      I z Małym Misiem Śpiewajcie i czytajcie

      https://www.youtube.com/watch?v=TaYR4YBqkJI

       

      4-LATKI

      Kochane przedszkolaki i drodzy Rodzice!!!
      Wczoraj był Dzień Dziecka! Mamy nadzieję, że wszystkie dzieci spędziły ten dzień wspaniale. A kiedy dzieci są zadowolone? – wtedy, kiedy jest dobra zabawa. Dzisiaj zapraszamy was też do takiej znakomitej zabawy. Każde dziecko uwielbia lepić z plasteliny, modelować z ciastoliny, dlatego dzisiejsza propozycja – to zrobienie własnej domowej ciastoliny. Będzie to świetna zabawa dla dzieci i rodziców. W przygotowaniu pomoże Wam filmik z poniższego linku.
      https://www.youtube.com/watch?v=bce4JPdgIyI
      Kiedy już ciastolina będzie gotowa – to zabawa może trwać bez końca. Możecie ulepić, co tylko wasza wyobraźnia wam podpowie.

       

      5-LATKI


      WITAJCIE KOCHANE PRZEDSZKOLAKI !!!
      Wczoraj świętowaliścieDzień dziecka”, ale my postanowiłyśmy ten dzień przedłużyć i świętować z Wami jeszcze parę dni – wspaniale się bawiąc. Gotowi? To zaczynamy !
      1. Na początku posłuchajcie piosenki o słoneczku, które zachęca Was do uśmiechu                          i wspaniałej zabawyhttps://www.youtube.com/watch?v=XR_aTcsfi7Y   
      2.  Wszystkie dzieci kochają bańki mydlane, ale czy próbowaliście kiedyś zrobić bańkę w bańce. Dziś macie do tego wspaniałą okazję. Jak to zrobić? Zobaczcie.

      Przygotujcie sobie: szklankę z wodą, cukier, płyn do mycia naczyń, łyżkę i słomkę. do szklanki z wodą dodajcie 1 łyżkę cukru i dokładnie mieszajcie. Następnie  wsypcie 2 łyżki płynu do mycia naczyń i ponownie wymieszajcie. Zwilżamy blat stołu powstała miksturą,a następnie moczymy w mieszance słomkę i dmuchamy słomką bańki blisko stołu.

      3. A może ktoś ma ochotę na masę balonową? Nic prostszego! Wystarczy:

      biały klej w płynie, żel do prania i pianka do golenia. Po wymieszaniu tworzy się masa, która świetnie nadaje się do robienia wielkich balonów.
      Link: https://www.youtube.com/watch?v=yfbOkfm-i18

                https://www.youtube.com/watch?v=yfbOkfm-i18&t=37s

      4. Mamy nadzieję, że macie w zasięgu ręki balon. Spróbujcie go samodzielnie nadmuchać,  a jeśli macie z tym problem to poproście o pomoc rodziców, na pewno z chęcią Wam pomogą. Ale zaraz, zaraz… Te balony są jakieś smutne. Zróbcie-  „Balonowe stworki”. Spróbujcie ozdobić swoje balony według własnego pomysłu – przy użyciu papieru kolorowego, bibuły lub flamastrów. Mamy nadzieję, że podzielicie się z nami swoimi pracami.  POWODZENIA!!!

      6-LATKI

       

      Drogie Przedszkolaki, przed wami kolejne zadanie. Będziemy tworzyć obrazy. Wiecie już, że obrazy można tworzyć w różnych technikach, np. malując kredkami, rysując farbami, można tworzyć kolaże a dzisiaj, podczas spaceru spróbujcie stworzyć obraz na ziemi. Jak? To proste! Poszukajcie jakiś kamieni, znajdźcie jakieś nietypowe liście, trawy, może trochę piasku… i spróbujcie ułożyć z tych rzeczy piękny i niepowtarzalny obraz.

      Powodzenia.

     • 1.06.2020 r. Dzień Dziecka

      KOCHANI

      „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat” - Janusz Korczak

      Nie ma dnia, kiedy dorośli nie robiliby wszystkiego, by ich dzieci były radosne, szczęśliwe i bezpieczne. Nie ma dnia, kiedy dzieci nie wywoływałyby uśmiechu na twarzach dorosłych. W Dniu Dziecku każde dziecko śmieje się jeszcze głośniej i jeszcze szczerzej. Podarujmy im więcej powodów do radości, spędzając z nimi czas, bawiąc się i dokazując.

      Tego życzymy wszystkim dzieciom, tym małym i tym większym. Żeby Dzień Dziecka był niezapomniany, wystarczą dobre chęci, zapał i kilka pomysłów. Dzieci nie potrzebują drogich prezentów. Potrzebują naszego czasu, uwagi, obecności. Poczucia, że robimy coś razem z nimi i dla nich, bo je kochamy, lubimy, bo są dla nas ważne, bo chcemy im sprawić przyjemność, bo lubimy spędzać z nimi czas.

      A oto kilka pomysłów na świętowanie Dnia Dziecka!

      • Śniadanie do łóżka - Domowe przysmaki własnoręcznie przygotowane przez mamę i tatę, podane na pięknie nakrytej tacy to miły początek tego szczególnego dnia.
      • List-laurka - Co każdy maluch chciałby usłyszeć od mamy i taty? Że jest ważny, kochany, że lubimy spędzać z nim czas. Napiszmy o tym - wierszykiem lub prozą, z obrazkami lub bez, jak najprościej. Niektóre dzieci przechowują takie listy jak największe skarby i domagają się wielokrotnego odczytywania.
      • Wycieczka rowerowa - Koniecznie całą rodziną. Może w okolicy są jakieś piękne miejsca, które nasze dziecko szczególnie lubi
      • Puszczanie latawców - najpierw trzeba je wspólnie zrobić - dwie skrzyżowane lekkie listewki, półprzezroczysta kalka z pięknym malowidłem, długi kolorowy ogon. Potrzebny będzie też kawałek otwartej przestrzeni, trochę wiatru i znakomita zabawa gwarantowana.
      • Domowa cukiernia. Cała rodzina wspólnie robi coś, co dzieci szczególnie lubią - domowej produkcji czekoladę, muffinki itp.
      •  Wspólne zabawy:

      Zabawa w skojarzenia Zacznij zabawę dla dzieci, mówiąc dowolne słowo, np. „słońce”. Następnie dziecko mówi słowo kojarzące się z tym, co powiedziałaś, np. „gorąco”. Potem ty szukasz skojarzenia do „gorąco”, np. „lato”. I tak na zmianę.

       Poszukiwanie skarbów Na dworze (lub w domu) w różnych miejscach (drzewa, krzaki, kamienie) schowaj jakiś przedmiot – coś słodkiego albo drobny prezent. Powiedz: „Idź do przodu, stań, idź w stronę ławki, omiń ją, szukaj na dole....”. Innym poleceniem może być podanie liczby kroków, jakie dziecko ma przejść.

       Raz, dwa, trzy – Baba Jaga patrzy Jedna osoba to Baba Jaga. Stoi tyłem do pozostałych i woła: „Raz, dwa trzy, Baba Jaga patrzy”. W tym czasie dzieci szybko biegną w jej stronę. Na słowo „patrzy” Baba Jaga odwraca się. Kto nie zdołał się zatrzymać w bezruchu, wraca na start, kto dotknie Baby Jagi, ten zajmuje jej miejsce. Ciuciubabka Dziecko, które jest ciuciubabką, stoi w środku koła z zawiązanymi oczami. Maluchy śpiewają znaną piosenkę, a ciuciubabka próbuje ich złapać. Atrakcją może być również: turlanie się po trawie, zapasy z tatą, gra w piłkę, obserwowanie robaczków przez lupę albo podglądanie ptaków przez lornetkę. Przebieranki - Potrzebne będzie wielkie pudło śmiesznych, charakterystycznych ubrań, aparat fotograficzny, najlepiej taki, w którym od razu można obejrzeć zdjęcia, i dużo fantazji.

       A na dobre, uspokajające zakończenie dnia pełnego wrażeń : Piknik - Wystarczy koc, kosz piknikowy pełen ulubionych smakołyków i jakaś łączka albo własna działka, ogród. Możemy przygotować różne przysmaki do grillowania możemy po prostu posiedzieć, porozmawiać, pośpiewać piosenki, popatrzeć w gwiazdy.

       

      ŻYCZYMY CUDOWNEGO DNIA!!!

   • Nagłówek